Rasismus zvítězil, kritizuje Benzema nominaci Francie na Euro

- Euro 2016 autor: Petr Widenka

Jen pár dní před vypuknutím fotbalového Eura se francouzská reprezentace ponořila do rasové války. Trenér domácího týmu Didier Deschamps čelí obvinění, že při sestavování třiadvacetičlenné nominace hleděl spíše na barvu pleti a původ hráčů, než na jejich fotbalové kvality. Kritikou nešetří především hvězdný útočník Realu Madrid Karim Benzema, podle kterého za tím vším stojí stoupající preference extremistických stran.

Benzema s trofejí pro vítěze Ligy mistrů, kterou Real Madrid vybojoval minulou sobotu

Benzema s trofejí pro vítěze Ligy mistrů, kterou Real Madrid vybojoval minulou sobotu , zdroj: Profimedia

"Podlehl tlaku rasistické části země. Určitě mu neušlo, že extremistické strany mají v poslední době ve Francii pré. Ale je těžké posoudit, jestli to vzešlo čistě z jeho hlavy, nebo na něj tlačil někdo shora," prohlásil Benzema v rozhovoru pro španělský deník Marca.

Kanonýr Bílého baletu se počínaje rokem 2008 zúčastnil všech velkých mezinárodních akcí, tentokrát však pozvánku do reprezentace nedostal. Spoluhráč Cristiana Ronalda si však na domácím šampionátu nezahraje především kvůli obvinění z vydírání spoluhráče z národního týmu Mathieua Valbueny.

"Ze sportovního hlediska nevidím jediný důvod, proč jsem nebyl nominován. Z právního hlediska jsem obviněný, nikoliv odsouzený. Svědomí mám čisté a doufám, že soudce mi dá za pravdu," bránil se zkušený forvard, který se nedostal do křížku se zákonem poprvé. 

Afričany nebereme

Benzemovy nelichotivé poznámky na adresu Deschampse zazněly jen pár dní poté, co se do francouzského trenéra pustila fotbalová ikona Eric Cantona, podle kterého se Benzema a útočník Nice Hatem Ben Arfa nedostali do kádru pouze proto, že mají kořeny v severní Africe.

"Oba jsou to skvělí hráči. Bohužel asi nemají tak krásně francouzské jméno jako Didier Deschamps. Celá jeho rodina je 'čistá.' Jsou jako Mormoni v Americe. Takže mě ta nominace ani moc nepřekvapuje. Zvláště poté, co premiér Manuel Valls otevřeně prohlásil, že by Benzema neměl hrát na Euru," neodpustil si ostrý komentář Cantona.

"Jedno vím jistě – Benzema a Ben Arfa jsou dva nejlepší francouzští fotbalisté současnosti. Na Euru nebudou hrát jen kvůli tomu, že jejich předci pocházejí z Afriky," dodal francouzský internacionál, který před pár dny oslavil padesáté narozeniny.

Tagy: obvinění Francie rasismus nominace Euro 2016

Zdroje: Bleacherreport,Russia Today