Nominace na Euro je kompletní. Vrba poslal domů Marečka a Schicka

- Euro 2016 autor: Redakce Sport.Tiscali.cz

Trenér české fotbalové reprezentace Pavel Vrba dnes představil veřejnosti konečnou nominaci na mistrovství Evropy ve Francii. Do třiadvacetičlenného kádru se podle očekávání nevešli záložník Lukáš Mareček a útočník Patrik Schick, kteří už na nynější soustředění v Rakousku odcestovali v pozici náhradníků.

První zápas na Euru čeká Vrbovy svěřence 13. června, kdy vyzvou obhájce trofeje ze Španělska

První zápas na Euru čeká Vrbovy svěřence 13. června, kdy vyzvou obhájce trofeje ze Španělska,zdroj: Profimedia.cz

Vrba už před odjezdem do Rakouska avizoval, že Schick a Mareček jedou na soustředění jako náhradníci, i když upozornil, že jeho rozhodnutí nemusí být konečné. Dvacetiletý Schick byl jediným úplným nováčkem v nominaci, šestadvacetiletý Mareček odehrál za reprezentaci jen dva březnové přípravné duely. Už 20. května kouč ze širší nominace vyškrtl obránce Ondřeje Zahustela, záložníka Jana Kovaříka a útočníka Matěje Vydru.

"Ti hráči to věděli už před soustředěním, chtěl jsem je vidět v akci, oba mě příjemně překvapili, o to složitější to pro mě bylo jim to dnes potvrdit," řekl Vrba. "Pokud by se ještě něco stalo, tak budu donominovat jen z těchto dvou hráčů," dodal.

Vrba bere na Euro trojici brankářů, osm obránců, devět záložníků a tři útočníky. "Všichni tři útočníci jsou nyní na stejné startovní čáře. Máme tam typologicky dva vysoké hráče, k nim Davida Lafatu, se kterým se dá jít do kombinace a je to nejlepší střelec české ligy," uvedl kouč reprezentace.

V nominaci neschází žádná z tradičních opor, jež se zasloužily o postup z kvalifikace. Nechybí ani uzdravený kapitán Tomáš Rosický či Josef Šural s Davidem Pavelkou, kteří měli na jaře rovněž zdravotní potíže.

"Teď jsou všichni hráči zdravotně v pořádku. I Bořek Dočkal doléčil zranění, Roman Hubník měl potíže s blokací krku, ale všichni už normálně trénují," prohlásil Vrba.

Deset hráčů bude na seniorském mistrovství Evropy startovat poprvé v kariéře. Na třetí pokus se premiérové pozvánky na Euro dočkal obránce Daniel Pudil, který na poslední chvíli vypadl z nominací na šampionáty v letech 2008 a 2012.

Vedle něj se na ME poprvé dostali také brankáři Tomáš Vaclík s Tomášem Koubkem, obránce Pavel Kadeřábek, záložníci Bořek Dočkal, Ladislav Krejčí, Jiří Skalák, Pavelka a Šural a útočník Milan Škoda. Naopak rekordmany jsou obě největší opory, brankář Petr Čech s kapitánem Rosickým, a záložník Jaroslav Plašil, které čeká už čtvrté Euro.

"Je to hladový výběr. Spousta lidí asi nebere náš tým tak vážně, jak si zaslouží, ale doufám, že už ve skupině ukážeme soudržnost, která se tu na soustředění vytváří. A že se potvrdí, že tým nedělají jména. Věřím, že jsem schopni překvapit," doplnil Vrba.

Český tým se nyní připravuje na soustředění v Rakousku, kde už odehrál přípravný zápas s Maltou (6:0) a ve středu se utká s Ruskem. Hned poté se mužstvo vrátí domů a 5. června sehraje generálku před ME s Jižní Koreou. Na šampionát tým odletí 8. června a ve skupině se postupně utká s obhájcem titulu Španělskem, Chorvatskem a Tureckem.

Konečná nominace české fotbalové reprezentace na mistrovství Evropy ve Francii:

Pozice Jméno a příjmení Klub Počet startů Branky
Brankáři Petr Čech Arsenal 119 0
  Tomáš Vaclík Basilej 6 0
  Tomáš Koubek Liberec/Sparta Praha 2 0
Obránci Theodor Gebre Selassie Brémy 34 1
  Pavel Kadeřábek Hoffenheim 16 2
  Michal Kadlec Fenerbahce Istanbul/Sparta Praha 63 8
  Tomáš Sivok Bursaspor 53 5
  Roman Hubník Plzeň 25 3
  Marek Suchý Basilej 26 0
  Daniel Pudil Sheffield Wednesday 31 2
  David Limberský Plzeň 36 1
Záložníci Bořek Dočkal Sparta Praha 23 6
  Vladimír Darida Hertha Berlín 34 1
  Tomáš Rosický Arsenal 101 22
  Jaroslav Plašil Bordeaux 98 7
  David Pavelka Kasimpasa 6 0
  Daniel Kolář Plzeň 27 2
  Ladislav Krejčí Sparta Praha 21 4
  Jiří Skalák Brighton 8 0
  Josef Šural Sparta Praha 10 1
Útočníci Tomáš Necid Bursaspor 37 10
  David Lafata Sparta Praha 38 9
  Milan Škoda Slavia Praha 8 3

Tagy: Česká fotbalová reprezentace Euro 2016

Zdroje: ČTK