K vzteku... Národní tým odolával mistrům Evropy 87 minut, pak udeřil Piqué

AKTUALIZOVÁNO VIDEO (aktualizováno: 13. 6. 2016 18:13) - Euro 2016 autor: knp

Dlouhých 87 minut vzdorovala reprezentace šílenému španělskému tlaku. A když už se zdálo, že ve svém úvodním vystoupení na mistrovství Evropy ve Francii dosáhne na senzační bod, zpražil ji Gerard Piqué. Stoper Barcelony si naběhl v šestnáctce na centr a úplně volný pohodlně hlavou ukončil střelecké trápení obhájců titulu, kteří zvítězili 1:0.

Gerard Piqué střílí jediný gól zápasu

Gerard Piqué střílí jediný gól zápasu , zdroj: Profimedia

Národní tým začal nadšeně, brzy vybojoval 2 rohy po sobě a po faulu na Necida i trestný kop z hranice šestnáctky. Elán ovšem utlumila Daridova chyba v rozehrávce, kdy zpětnou přihrávkou poslal vpřed Španěly. Morata se pak před Čechem ocitl sám, ovšem v ofsajdu. Od této chvilky to byl jednostranný zápas.

Po čtvrthodině už vše bylo podle pravidel, útočník Juventusu si naběhl na malé vápno na centr Davida Silvy zprava, ale zblízka trefil v obrovské šanci jen připraveného strážce české branky. Do třetice se oba střetli po 30 minutách po další chybné Daridově přihrávce. Moratovu přízemní křížnou střelu k tyči vytáhl Čech prsty na roh. Národní tým měl v té chvíli alespoň hlukovou převahu v hledišti, jinak španělský tlak narůstal a tým v bílém se většinou dostával ze sevření jen odkopy.

V další šanci se ocitl krátce před přestávkou Jordi Alba, Čechem vyražený míč odklízel do bezpečí v šestnáctce vsedě Rosický. Následně český brankář pohotově vyběhl proti Davidu Silvovi na roh malého vápna. Největší českou šanci úvodní půle měl pár vteřin před jejím vypršením Necid, který zakončil rychlý brejk tvrdou střelou, kterou De Gea krotil nadvakrát.

Hubníkovi chyběly centimetry

Kapitán Rosický burcoval před rozehráním druhých 45 minut spoluhráče potleskem, ale obraz hry se nezměnil. Naopak byl z českého pohledu ještě horší. Po Iniestově krásném pasu si Moratovu střelu srazil Hubník na tyč a následnou melu po rohu, kdy ležel Čech na zemi, přežil jeho tým jen s obrovským štěstím.

I Češi se ale nakonec dostali do gólové příležitosti. Na Krejčího trestný kop si naběhl za obranu Hubník a chybělo mu pár centimetrů, aby míč zblízka poslal k tyči prudčeji. Takhle De Gea stihl po jeho střele skočit. A nebylo to rozhodně poslední slovo českého týmu. V 65. minutě byl blízko trefě po rohu a Gebre Selassieho hlavičce, před Kadeřábkem však odkopl na poslední chvíli míč od brankové čáry Fábregas.

V Toulouse se zvedl prudký vítr a možná i ten pomohl Rosickému a spol. přestát další šanci. Jordi Alba dostal přihrávku do zcela volné pozice kousek od Čecha, ale míč se mu při zpracování nepřirozeně odrazil od kolena a Hubník jej mohl odklidit na roh. Mohutný tlak vyústil 2 ranami Davida Silvy, ta z nebezpečnější pozice prosvištěla vedle.

Španělé se však přece jen dočkali. Ve chvíli, kdy už čeští fanoušci pomalu začínali věřit tomu, že jejich miláčci zvládnou senzaci, dostal v pokutovém území krásný Iniestův pas na hlavu Piqué a s jistotou překonal bezmocného Čecha. V nastavení přesto ještě mohl vyrovnat Darida, svou ránu však napálil přímo do De Gey.

Výsledek skupina D:

Toulouse: Španělsko – ČR 1:0 (0:0)

Branka: 87. Piqué. Rozhodčí: Marciniak – Sokolnicki, Listkiewicz (všichni Pol.). ŽK: Limberský (ČR). Diváci: 33.000.

Španělsko: De Gea – Juanfran, Ramos, Piqué, Alba – Busquets, Iniesta, Fábregas (70. Thiago) – Silva, Morata (62. Aduriz), Nolito (82. Pedro). Trenér: Del Bosque.

Česko: ČechKadeřábek, Sivok, Hubník, Limberský – Darida, Plašil – Gebre Selassie (86. Šural), Rosický (88. Pavelka), KrejčíNecid (75. Lafata). Trenér: Vrba.

Tagy: Česká fotbalová reprezentace Euro 2016 Španělská fotbalová reprezentace

Zdroje: Vlastní