Změnili chaos. 'Mourinhovské' Turky dovedla na ME netypicky obrana

- Euro 2016 autor: knp

Mezi přednosti tureckého fotbalu dlouhodobě patří schopnost otáčet zápasy, ofenzivní kreativita nebo individuální schopnosti. Na evropský šampionát se však reprezentace od Bosporu dostala díky zlepšené organizaci hry a defenzivnímu systému, což dosud bývala paradoxně většinou její slabina. Poznali to i čeští hráči, kteří s Turky v závěru kvalifikace prohráli na Letné 0:2.

Turecká defenziva v kvalifikaci vygumovala ofenzivní Nizozemce

Turecká defenziva v kvalifikaci vygumovala ofenzivní Nizozemce,zdroj: Profimedia.cz

O to větší sebevědomí bude soupeř mít při vzájemném souboji na šampionátu. „Prvních 5 zápasů kvalifikace byl z turecké strany chaos. Pak najednou přišla změna a ve druhé polovině skupiny dostali jediný gól,“ upozornil na nedávné konferenci o šampionátu předseda České unie trenérů Verner Lička. „Především ustálili sestavu a vytvořili perfektní defenzivní systém. To jim přineslo postup,“ dodal. Například ofenzivně velmi silní Nizozemci vstřelili Turkům ve 2 vzájemných duelech jediný gól, a to i s nastavením až po 185 minutách hry…

Podle reprezentačního stopera Tomáše Sivoka, který hraje v Turecku už 8 let, momentálně za Bursaspor, změna přišla především s tím, že si trenér Fatih Terim vyhlédl hráče schopné obětovat se pro tým. „Našel na to ty správné typy. Dal pryč kluky, kteří jezdili do reprezentace ukazovat své ego a nepracovali pro tým,“ podotkl.

Turecká defenziva se nyní podobá systému, který praktikuje trenér José Mourinho. „Blok je nízký a pasivní. Nechodí do risku. Mají také velmi dobrý systém na bránění hry po křídlech. A dostali jen jeden gól z brejků,“ vyjmenoval Lička. „Předtím 2 až 3 hráči zůstávali nahoře, teď brání v 9 v bloku a výrazně lépe vykrývají prostor před stopery, který je nejnebezpečnější,“ doplnil sportovní ředitel Sparty Jaroslav Hřebík.

Důvodem změny tureckého myšlení je podle bývalého hráče Galatasaraye či Antalyasporu Milana Baroše příliv evropských trenérů do tamní ligy. „Když jsem přišel do Turecka, hrál se tam hurá fotbal nahoru dolů. Pak ale dorazili evropští trenéři. My v Galatasarayi jsme s Frankem Rijkaardem dělali měsíc a půl jen taktiku. Hráči jako Arda Turan pod ním hrozně vyrostli,“ vyzdvihl Baroš.

Baroš: Terim je trochu jako diktátor

Dalším faktorem je trenér Terim, který se rozhodl tuto taktickou stránku do tureckého fotbalu zavést. „Bránit v 9 není pro Turky typické, vidím to u nich poprvé. Terim to do nich ale dokáže dostat. S nikým se neštve. Je trochu jako diktátor. Když se mu někdo nelíbí, vyhodí ho a zjedná si pořádek. Zároveň ale umí hráče namotivovat a získat si je na svou stranu,“ prohlásil Baroš, který pod Terimem hrával.

Mezi zápory tureckého celku však nadále patří mentalita hráčů, kterou se ještě změnit nepovedlo. „Velkou roli u nich hraje ego. Když se nedaří, mohou se rozhádat. Navíc tamní hráči jsou línější, proto mají v Turecku rádi pracovité hráče z Evropy,“ řekl Sivok. „Jsou náladoví. Když se nedaří, tak to vypustí. Na druhé straně ale jak je něco nakopne, jsou nezastavitelní,“ připomněl Baroš památný obrat Turků v posledních minutách zápasu s Českem na ME 2008.

Podle vývoje turnaje to však vypadá, že bude platit spíš první možnost. V tureckém táboře to skřípe, prosakují zvěsti o hádkách kouče Terima s hlavní hvězdou Ardou Turanem. „Ano, můžou být z vývoje Eura frustrovaní, což vždycky ovlivní výkon. Jejich psychická nepohoda nám velmi hraje do karet. Řekl bych, že máme v současné době trochu navrch a jsme schopni s nimi odehrát velmi dobrou partii s tečkou, kterou chceme,“ konstatoval Petr Janoušek, kouč národního týmu do 16 let, jenž byl určen jako speciální pozorovatel Turků.

Pozor na brejky, varuje zvěd

Ale tím neřekl, že je vyhráno. „Je to těžký soupeř, v posledním zápase hraje o všechno, vabank. Viděli jsme, že se spoléhají na brejkové situace, které jsou v jejich podání nebezpečné. V úvodu proti Španělsku se pokusili jít do brejků v 5 lidech, spoléhají na míče za obranu. Pokud jejich kontry dokážeme eliminovat, skulinu v obraně najdeme,“ řekl Janoušek. Zápas s Chorvatskem však ukázal, že zrovna s rychlými výpady má česká obrana velké starosti…

Naopak komplikací pro zadní řadu Turecka je absence stopera Serdara Azíze, který byl jedním z důvodů zlepšené obrany, avšak zranění ho na šampionát nepustilo. A na hře je to znát. Mezi klíčové postavy soupeře patří záložníci Selcuk Inan a Arda Turan, kteří se starají především o tvorbu hry.

Na hrotu je kanonýr Burak Yilmaz. „Mně se navíc vždycky líbil Mehmet Topal. Je to agresivní hráč s dobrou hrou hlavou a umí to s míčem. Arda za poslední dobu hrozně herně vyrostl, když mu to ale člověk znepříjemní, zápas často vypouští. Platí na něj těsnější obrana. Prostě ho pokopat,“ hledal Baroš recept na hvězdu Turecka, kterou na ME evidentně účinně použili už Chorvaté i Španělé. „Inan zas má fantastickou kopací techniku. V Galatasarayi jsme těžili z jeho standardek. Dokáže hru zrychlit a kolmo hledat útočníka na 40 metrů. Z jeho hry hodně profituje právě Burak,“ dodal Baroš.

V reprezentaci pak Yilmaze hledají centry z levé strany, které posílá bek Caner Erkin. „Turci mají raději míč u nohy, proto mají ve středu spoustu přihrávek, ale Erkin umí dávat krásné míče za obranu. Posílá tak míče na útočníky, a ti zakončují nebo sklepávají míče do druhé vlny. Tam si umí s míčem poradit na malém prostoru a zakončit,“ uzavřel analýzu Lička.

Tagy: Česká fotbalová reprezentace Euro 2016 Turecká fotbalová reprezentace

Zdroje: Vlastní,ČTK