Zlá zpráva: Rosický vyloučil start s Tureckem, na Euru téměř jistě skončil

- Euro 2016 autor: knp

Po utkání symbolicky hodil dres fanouškům, jako by tím chtěl také stvrdit to, že už jej na evropském šampionátu ve Francii nebude potřebovat. Kapitán fotbalové reprezentace Tomáš Rosický vyloučil svůj start v úterním posledním duelu skupiny s Tureckem a téměř jistě podle svých slov do hry nezasáhne ani v případě postupu do vyřazovací fáze. Lídr národního týmu si v závěru dnešního utkání s Chorvatskem (2:2) poranil zadní stehenní sval.

Tomáš Rosický po zápase s Chorvatskem jako by se loučil s fanoušky i s turnajem

Tomáš Rosický po zápase s Chorvatskem jako by se loučil s fanoušky i s turnajem,zdroj: Profimedia.cz

Rosický v závěru za stavu 1:2 upaloval s míčem na chorvatskou branku, když se najednou na půlce skácel a dlouho nemohl vstát. Protože už český tým předtím 3x střídal, musel poslední minuty duelu dokončit na hřišti. Předtím prý žádné náznaky trablů nezaznamenal.

Daň si však vybralo zřejmě úsilí, které vložil do stíhací jízdy. „Cítil jsem se dobře. Věděl jsem, že potřebujeme bod, tak jsem to rval na sílu, i když jsem nemohl. Rval jsem to, co to šlo, a bohužel jsem za to zaplatil. Snad to stálo za to a kluci teď budou mít nádherný zápas o vše. Já v něm určitě nebudu,“ řekl.

Prakticky vyloučil, že by do hry ještě mohl zasáhnout v případě postupu. „Těžko. Jak jste viděli, vzal jsem balon, šel jsem a úplně mě to porazilo. To vůbec nevypadá dobře,“ dodal smutně 35letý záložník.

Se zraněními měl trable celou sezonu (a nejen tuto…). Za první tým Arsenalu odehrál pouhých 19 minut. Stihl se však uzdravit a odjet na Euro. „Vůbec to ale s tím předešlým zraněním nesouvisí,“ přiblížil. „Obětoval jsem se, udělal jsem všechno pro to, abychom bod získali. Nemohl jsem dneska odevzdat víc. To je nejlepší pocit, se kterým můžete opustit zápas,“ vyznal se emotivně.

Za nepříznivého stavu gesty hecoval české fanoušky. „Když jsme snížili, všichni cítili, že máme šanci. Věděl jsem, že potřebujeme něco speciálního, něco extra. Věděl jsem, že i když za to zaplatím zřejmě zdravotně, musím něco udělat. Myslím, že se mi i povedlo skvěle vybláznit fanoušky. Bylo tam krásné spojení mezi hráči a fanoušky. Moc lidem děkuju, že se takhle chytili na moje reakce. Strašně nám to pomohlo,“ vykládal s dojetím.

Lékař týmu je optimistou

Ve 2. utkání na Euru se zranil i před 4 roky. Tehdy bez něj Češi v závěrečném zápase skupiny porazili domácí Polsko 1:0 a zajistili si postup do čtvrtfinále. Místo Rosického může trenér Pavel Vrba stejně jako tehdy jeho předchůdce Michal Bílek využít Daniela Koláře, nabízí se také Bořek Dočkal, případně vysunutí Vladimíra Daridy. Podobné svalové zranění vyřadilo ze hry i útočníka Jana Kollera na světovém šampionátu v roce 2006 v Německu, a to dokonce už v 1. poločase úvodního duelu.

Vrba byl přesto ještě zdrženlivý. „Nevím, jak to Tomáš cítí, ale já bych byl trpělivější. S nějakými závěry počkejme až po vyšetření,“ uvedl a v podobném duchu mluvil lékař týmu Petr Krejčí. Ten věří, že by zranění nemuselo být tak vážné. Zadní stehenní sval by podle něj mohl být jen natažený.

V tom případě by klíčový hráč českého výběru mohl v turnaji pokračovat. „Zatím to bereme tak, že má natažený zadní stehenní sval,“ řekl Krejčí v rozhovoru pro ČT sport. „Uděláme vyšetření i rezonanci, jestli tam není ruptura (trhlina). Když bude, mistrovství pro něj skončilo. A když ne, uděláme všechno pro to, aby se dal do dalšího zápasu do pořádku,“ slíbil.

Tagy: Česká fotbalová reprezentace Tomáš Rosický Euro 2016

Zdroje: ČTK