Za triumf na ME by se čtvrtina Evropanů vzdala části příjmů

- Euro 2016 autor: red

Více než šest z deseti Evropanů se chystá fandit na nadcházejícím fotbalovém mistrovství Evropy svému týmu. Čtvrtina fanoušků by byla ochotna vzdát se jednoho procenta z ročních příjmů, pokud by to jejich mužstvu vyneslo titul.

Českému týmu bude fandit 58 procent Čechů, v jeho vítězství ale věří jen 11 procent z nich. Nejhorlivějšími fanoušky jsou Turci a Poláci, vyplývá z průzkumu ING Bank.

"Z průzkumu je jasně vidět, jakou vlnu emocí významná sportovní klání spouštějí. Pod jejím vlivem jsou fanoušci schopni i nečekaných rozhodnutí, například vzdát se procenta ze svého ročního příjmu pro absolutní výhru svého favorita či obětovat měsíc používání mobilního telefonu," uvedl ředitel retailového bankovnictví ING Bank Libor Vaníček.

Pětina Čechů by byla ochotna dát za "last minute" vstupenku na finále za účasti českého týmu více než 3000 korun. Osm procent dotazovaných by obětovalo dokonce i více než 5500 korun.

Evropský průměr táhnou nahoru Turecko a Polsko, kde by za výhru vyměnilo část svých příjmů 54 respektive 42 procent fanoušků. V Česku by se stejně zachovala jen sedmina dotazovaných.

Mnozí lidé tvrdí, že by byli bez mobilního telefonu doslova ztracení. Čtvrtina Evropanů nicméně na dotaz, zda by se na měsíc vzdali mobilu výměnou za výhru týmu, který podporují, odpověděla ano. Největší odhodlání prokázali opět obyvatelé Turecka (42 procent), Polska (33 procent) a Rumunska (31 procent). V Česku by se kvůli výhře vzdala mobilu asi pětina dotázaných.

V případě neúčasti na šampionátu nebo vypadnutí v jeho průběhu mají Evropané tendenci fandit sousedním státům. Podpora své reprezentace ale neznamená automaticky víru v její vítězství. To dobře dokazuje příklad Polska, jehož tým podporuje 72 procent obyvatel, ale pouze 18 procent očekává jeho vítězství.

V Česku je připraveno fandit svěřencům Pavla Vrby 58 procent lidí. Že by se však Češi stali mistry Evropy, to očekává pouze 11 procent, což je za Rakouskem a Rumunskem nejnižší podíl.

Tagy: fotbal Česká fotbalová reprezentace Euro 2016

Zdroje: ČTK