Vyhrocený duel ostrovních rivalů: Nemáme vás rádi, zní z Anglie do Walesu

- Euro 2016 autor: knp

Na anglickém trůnu ještě seděla královna Viktorie, když se tihle 2 protivníci utkali poprvé. Fotbalisté Anglie a Walesu proti sobě od ledna 1879 nastupují předlouhých 137 let, teprve dnes odpoledne v Lens se však poprvé utkají na velkém turnaji. A na mistrovství Evropy půjde v duelu skupiny B o hodně, protože bodový zisk bude rázným krokem k postupu do osmifinále.

Ofenzivní hvězdy obou týmů: vlevo Velšan Gareth Bale, vpravo Angličan Harry Kane

Ofenzivní hvězdy obou týmů: vlevo Velšan Gareth Bale, vpravo Angličan Harry Kane,zdroj: Profimedia.cz

Zvlášť Anglii, jíž by po remíze s Ruskem cokoliv jiného než výhra vážně ohrožovalo další přežití na turnaji. „Proti Walesu bereme jen vítězství,“ uvedl kategoricky záložník Adam Lallana. Oba týmy jsou nesmiřitelní rivalové především v ragby, ale fotbal o moc nezaostává. Od zmíněného historicky premiérového duelu (2:1 pro Anglii) proti sobě sehrály 104 zápasů, 68 z nich skončilo úspěchem Albionu, Wales se radoval jen 14krát.

To však ještě neměl Garetha Balea. Nejdražší fotbalista historie (2,7 miliardy korun) přispěl k výhře svého týmu v úvodním duelu nad Slovenskem 2:1 a pak pořádně namíchl anglické fanoušky. Když se jej na tiskové konferenci před zápasem novináři ptali, koho z anglických hráčů by vzal do týmu Walesu, odpověděl s úsměvem stručně: „Nikoho.“

Pak navíc zpochybnil přístup anglických hráčů a vysloužil si kritiku od jejich trenéra Roye Hodgsona. Své výroky pak musel vysvětlovat. „Neřekl jsem, že Angličané nehrají srdcem. Jenom si myslím, že my do hry dáváme víc,“ řekl útočník Realu Madrid.

Buď jak buď, pořádně tím roztopil kotel vášně mezi oběma tábory. Odpověď z anglické strany na sebe nenechala dlouho čekat… „Víme, že nás Velšané nemají rádi. A jestli my máme rádi je? Ani trochu!“ vrátil smeč záložník Jack Wilshere.

Anglie v posledních 4 zápasech Wales vždy porazila a nedostala ani jednu branku. „Draci“ naposledy nad svým ostrovním sousedem zvítězili v roce 1984. Bale však věří, že série ve čtvrtek skončí. „Anglie má silný tým, ale víme o jeho slabinách. Bude to derby se skvělou atmosférou,“ těšil se.

A také skvělými fanoušky, v hledišti jsou zvlášť Velšané nepřekonatelní a Angličané se nenechají v tomto souboji cti zahanbit. Vzhledem k nedávným potyčkám jejich příznivců s ruskými budou zápas provázet zpřísněná bezpečnostní opatření. V ulicích bude nasazeno víc policistů a ve městě platí až do zítřejšího rána zákaz prodeje alkoholu.

Tagy: Euro 2016 Anglická fotbalová reprezentace Velšská fotbalová reprezentace

Zdroje: Vlastní,ČTK