Vrba: S nikým jsem během ME nejednal. Přesvědčil mě až neúspěch na turnaji

- Euro 2016 autor: knp

Kouč Pavel Vrba připustil, že neúspěch v podobě vyřazení ve skupině na mistrovství Evropy ve Francii byl pomyslným jazýčkem na vahách při jeho rozhodování o tom, zda odejít od fotbalové reprezentace a vrátit se k práci v klubu. Angažmá v ruské Machačkale vzal prý i proto, že mu situace v ruském celku připomíná dobu, kdy přicházel do Plzně a následně z ní vybudoval nejlepší český tým posledních let.

Pavel Vrba

Pavel Vrba,zdroj: Mediafax

Každodenní práce v klubu mu prý chyběla. „Jsou věci, které ovlivňují, jak se rozhodnu. Každý člověk reaguje na určité situace. Na mistrovství Evropy jsem chtěl, abychom minimálně postoupili ze skupiny, a pak se v tom jednom zápase může stát cokoliv. Bohužel se nám nepovedlo postoupit, takže potom ty vlivy jsou, jestli dál pokračovat v práci, jestli se nevrátit na klubovou úroveň,“ vykládal Vrba. „A dá se říct, že neúspěch ve skupině trošku moje rozhodování změnil na tu stranu, že se chci vrátit k práci v klubu,“ doplnil 52letý trenér.

Odmítl, že by o odchodu do Machačkaly jednal už během šampionátu. „Sice jsem byl kontaktovaný, ale žádné konkrétní věci jsem nevěděl. Nic konkrétního jsem ani neměl. Během 2 let mě kontaktovalo 5, 6 agentů, že mi nabízejí nějaké angažmá, ale všechno zmizelo. Nebudu tedy tvrdit, že odcházím, když jsem nic konkrétního neměl. Zažil jsem to za 2,5 roku několikrát a vůbec ta jednání pak neprobíhala, takže jsem vůbec neměl důvod říkat, že u reprezentace končím,“ hájil se Vrba.

Angažmá ve 13. týmu uplynulé sezony ruské ligy ho láká i proto, že klub je podle něj ve stejné situaci, jako když v roce 2008 přebíral Plzeň. „Cítím, že to bude trošku budování mužstva. Anži chce vybudovat tým, aby okupovali vyšší příčky a v budoucnu se vrátili do pohárů. Vidím to podobně, jako když jsem přicházel do Plzně. Za 3 roky se nám povedlo vybudovat mužstvo, které je možná v Česku nejúspěšnější za posledních 6 let. Pokud se nám podaří mužstvo do 2, 3 let dostat do pohárů, potom to angažmá může být úspěšné,“ uvedl Vrba.

Podmínky v Machačkale si pochvaluje. „Práce v klubu je jiná a prostředí v Anži bude také jiné. Je to trošku složitější, protože sídlo klubu je v Moskvě. Budeme dojíždět i na domácí zápasy. Podmínky, které tam jsou pro hráče i trenéry, jsou velmi zajímavé, to kluby v Česku mají těžko, možná nejlepší 2, 3. Podmínky jsou tam mimořádné,“ uvedl Vrba, který byl u národního týmu od konce roku 2013.

S mužstvem vyhrál těžkou skupinu evropské kvalifikace, na šampionátu však v náročné skupině se Španělskem, Chorvatskem a Tureckem uhrál jen bod. „Působení u reprezentace hodnotím dvěma způsoby. Zaprvé, že jsme postoupili z velmi těžké kvalifikační skupiny, což jsem já osobně bral jako obrovský úspěch v mé trenérské kariéře. Mistrovství Evropy bylo z mého pohledu zklamání, bohužel poslední výsledky nebyly tak úspěšné, jak bychom si představovali,“ uvedl.

Je mu jasné, že po Euru čeká národní mužstvo obměna, protože někteří starší hráči skončili nebo skončí. „Trenér, který přijde, by měl dostat prostor, aby se zapracovali mladí hráči. I když ho čeká velmi těžká kvalifikační skupina na mistrovství světa. Ale vrchol by měl přijít třeba při další kvalifikaci na ME. Proto i já, který jsem měl ještě rok a půl smlouvu, si myslím, že by bylo fér, aby nastoupil nový trenér, aby mohl budovat nové mužstvo, které bude v budoucnu třeba úspěšnější,“ dodal Vrba.

Tagy: Česká fotbalová reprezentace Pavel Vrba Euro 2016

Zdroje: ČTK