Totální nasazení: pořádek na ME hlídalo 162 000 lidí! Spoušť naštěstí zůstala jen tato

- Euro 2016 autor: knp

Měsíc trvající mistrovství Evropy skončilo bez vážnějšího ohrožení účastníků turnaje či pořádající země. Obavy z teroristického útoku se naštěstí nenaplnily. I díky tomu, že francouzská vláda vyčlenila na udržení pořádku desetitisíce lidí.

Takhle vypadalo Toulouse po nájezdu velšských fanoušků

Takhle vypadalo Toulouse po nájezdu velšských fanoušků,zdroj: Profimedia.cz

Ojedinělá bezpečnostní opatření kolem šampionátu zahrnovala podle listu Le Parisien mobilizaci 42.000 policistů, 30.000 četníků, 50.000 členů civilní obrany, 30.000 agentů soukromých bezpečnostních služeb a 10.000 vojáků. Čili dohromady armádu 162 000 lidí! Úřady se obávaly nejen násilí fanoušků, ale hlavně dalších možných atentátů. Při 2 útocích islamisté loni v Paříži zabili víc než 140 lidí.

Nic podobného se naštěstí neopakovalo. Největší průšvih Eura se odehrál na jeho úplném začátku, kdy se v ulicích Marseille rvali hooligans Ruska a Anglie.

Francouzské bezpečnostní síly po dobu šampionátu zadržely 1550 osob, z nichž 59 bylo odsouzeno k nepodmíněnému či podmíněnému vězení a 64 vyhoštěno. Dalším 32 lidem úřady zakázaly vstup do země.

Kdyby došlo k atentátu, Euro by se prý okamžitě zastavilo

Ministr vnitra pořadatelské země Bernard Cazeneuve označil zajištění bezpečnosti v době Eura za úspěch. Jediným vážným a nepřijatelným incidentem byly podle něj zmíněné střety fanoušků v Marseille, které přerostly v brutální pouliční válku. „Rychle jsme přistoupili k zatýkání a vyhoštění z francouzského území chuligánů, kteří za násilí zodpovídali. Zabránilo se tak tomu, aby se podobné incidenty opakovaly,“ řekl Cazeneuve.

Vedle všech mobilizovaných složek také ocenil tajné služby, které od začátku roku přispěly k zatčení 150 osob podezřelých z terorismu. Tím podle něj bezpochyby přispěly i k dobrému průběhu turnaje. „Naší společnou hlavní noční můrou byl teroristický atentát. K naší radosti se nic tak vážného nestalo. Je to velká úleva. Kdyby se něco takového událo, Euro by se okamžitě zastavilo,“ připustil podle deníku Le Parisien hlavní organizátor šampionátu Jacques Lambert.

Celkově Francie na opatření vynaložila 24 milionů eur, což je dvojnásobek oproti původním předpokladům.

Ovšem nebyli jen problémoví fanoušci. Irové si dokonce nepořádek, který vytvořili na stadionu, po sobě uklidili. A starostka Paříže Anne Hidalgová je spolu s příznivci sousedního Severního Irska za jejich příkladné chování dokonce ocení zvláštní medailí. „Jejich chování bylo extrémně pozitivní. Šli ostatním příkladem, za což jim chceme poděkovat,“ uvedla.

Kdyby byli takoví všichni…

Tagy: bezpečnost Euro 2016

Zdroje: Vlastní,ČTK