Tohle v Marseille kamery nezabraly. Do hlediště se navíc dostaly petardy i tyče!

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 12. 6. 2016 18:52) - Euro 2016 autor: knp

Jihofrancouzský přístav Marseille má za sebou 3 dny hrůzy. Jeho ulicemi kráčela zvěř, která pustošila vše, co jí padlo do oka, a napadala všechny, kdo se jí znelíbil. Oficiálním jazykem se před vzájemným zápasem evropského fotbalového šampionátu střetli fanoušci Ruska a Anglie. Přestože byl duel vyhlášen z pohledu možného násilí jako nejrizikovější z programu základních skupin, hooligans do ochozů pronesli pyrotechniku i zbraně! A ve finále došlo i k potyčkám…

Ruští fanoušci (vlevo) pronikli do sektoru těch anglických. Tam však byli vesměs běžní příznivci, jejich rowdies byli jinde...

Ruští fanoušci (vlevo) pronikli do sektoru těch anglických. Tam však byli vesměs běžní příznivci, jejich rowdies byli jinde...,zdroj: Profimedia.cz

Evropská fotbalová unie už zahájila disciplinární řízení s Ruskem kvůli řádění jeho fanoušků při samotném zápase. Příznivci sborné skandovali rasistická hesla, používali pyrotechniku, prali se s pořadateli a napadli sektor anglických fanoušků. Rozhodnutí o trestu má padnout v úterý. Proti Anglii řízení zahájeno nebylo. Výkonný výbor UEFA navíc varoval obě země, že jejich týmy mohou být vyloučeny z mistrovství Evropy, pokud výtržnosti jejich fanoušků budou pokračovat.

Ruský ministr sportu Vitalij Mutko očekává vysoký postih. „Dostaneme pokutu od UEFA, tak jsem byl informován. Chovali jsme se nepřijatelně. Sami vyšetřujeme, co se stalo,“ řekl.

Podle něj však chybovali i pořadatelé. „V takových zápasech je třeba oba tábory od sebe oddělit. Také se tam objevila pyrotechnika, což je špatně. Nebyla tam žádná síť pořadatelů, která by tomu zamezila,“ uvedl a dodal, že bude usilovat o potrestání Rusů, u kterých se prokáže vina. Zatím potvrdil uvěznění jednoho ruského fanouška.

Nedostatečnou pořadatelskou službu kritizoval také bývalý místopředseda FIFA Vjačeslav Koloskov. „Jak je možné, že se na stadion dostanou petardy a tyče? Zítra to může být bomba! Místní orgány zodpovědné za bezpečnost by měly vzít na zřetel, že kontroly nejsou dostačující. Je to alarmující!“ zlobil se.

profimedia-0290040284

Vetřelec v chorvatském dresu na trávníku u slavících hráčů.,zdroj:Profimedia.cz

Pořadatelská služba selhala i dnes v zápase Chorvatska s Tureckem, který byl přitom označen také jako rizikový. Když dal Luka Modrič v prvním poločase gól a šel slavit do rohu hřiště, skočil do chumlu hráčů také fanoušek v chorvatském dresu.

Do vřavy se přimotala i manželka anglického reprezentanta Vardyho

V Marseille, kde se duel Ruska s Anglií odehrál, od čtvrtka zuřila drsná pouliční válka. V pátek došlo ke střetu táborů obou fanoušků, jeden Brit byl vážně zraněn. Policie musela použít slzný plyn a vodní děla. Fandové se prali i před zápasem a následně se nepokoje přesunuly na stadion. V tu chvíli se mohla do dění zapojit UEFA, která může federace trestat jen za nepřístojnosti na stadionech.

Předtím je to na místní policii, která slzným plynem nešetřila. K jejímu zásahu proti řádícím hooligans se před duelem se připletla i manželka anglického útočníka Jamieho Vardyho. Deník Telegraph přinesl fotografii 33leté Rebekah Vardyové, jak si kryje obličej před slzným plynem a je odváděna do bezpečí.

„Tohle byl nejhorší zážitek, co mě kdy při venkovním zápase potkal. Bezdůvodné stříkání slzného plynu, zavírání, zacházení jako se zvířaty. Šokující!“ napsala na twitteru choť kanonýra Leicesteru. Záběry z ulic však jasně ukazují, že obranné složky neměly na výběr. Zvířata s lidskou tváří se totiž po městě proháněla v tisících… „Nemohu komentovat věci, které jsem neviděla, ale to, v čem jsem se ocitla, bylo strašné a nemístné,“ uvedla k zásahu policie.

Po remíze 1:1 skupina ruských fandů začala házet po anglických příznivcích předměty a pronikla linií stewardů, kteří se snažili oba tábory oddělit. Angličané včetně malých dětí museli utéct. Podle šéfa ruské fanouškovské unie Alexandera Šprygina ruské rowdies vyprovokovalo chování Angličanů. „Důvodem bitek bylo, že Angličané hodně pili a chovali se špatně. Aktivní v tomto směru byli fandové Lokomotivu Moskva a Petrohradu,“ dodal.

Angličtí příznivci označili útoky Rusů za koordinované a dobře připravené akce komand vyzbrojených tyčemi a obušky, ale i chrániči zubů. Rusové se přitom do násilností zapojili, až když se vymkly kontrole. Vše začalo v noci ze čtvrtka na pátek, kdy mladí Marseillané napadli skupinu asi 200 anglických fanoušků u 2 restaurací. Policie nastoupila se slzným plynem, 5 lidí bylo lehce zraněno.

Následující den napětí rostlo. Angličtí fanoušci házeli na policisty pivo a k původním potyčkám mezi místními a jimi se občas vmísili Rusové. Ve starém přístavu nastal zmatek, 8 lidí bylo zadrženo, ale vše se ještě obešlo bez většího incidentu.

Vycvičení Rusové prý napadali s cílem ublížit

Daleko vážnější situace nastala včera. Už odpoledne na sebe narazily skupiny ruských, anglických a domácích výtržníků. Na stadionu se pak věci dále přiostřily a šlo tam už hlavně o potyčky Rusů s Angličany. V přístavu pak raději zavřeli bary a omezili provoz pěších.

Ve srovnání s podobným násilím, které v roce 1998 provázelo v Marseille zápas mezi Anglií a Tuniskem, se nynější potyčky vyznačovaly něčím novým. Odhodlaností ruských výtržníků opravdu ublížit. „To jsou ti opravdoví, ti tvrdí. Lidé, kteří tohle považují za sport a jsou v tom vycvičeni,“ řekl odborník na problematiku ruských fanoušků Ronan Evain. V případě Angličanů šlo hlavně o velmi podnapilé a provokující mladé lidi. Co se Marseillanů týče, byli mezi nimi i zástupci extrémní pravice. Jeden měl triko s heslem „Turecko není vítáno!“.

Ruští chuligáni byli dobře zorganizovaní a ve výborné fyzické kondici. Pohybovali se v malých skupinách vyzbrojených tyčemi nebo židlemi a útočili důrazně a rychle. „Objevili se náhle, mlátili důrazně a rychle utekli,“ řekl listu L´Équipe 22letý Martin, který byl svědkem jednoho z útoků na nábřeží.

Někteří Rusové měli přes tvář šály a na sobě trika s nápisem Lokomotiv. V sobotu bylo zraněno 35 lidí, 4 z nich těžce. Je mezi nimi i 51letý Brit, který prodělal po zbití tyčemi 2 zástavy srdce a ještě dnes ráno byl na pokraji smrti. Celkem 10 lidí bylo zadrženo.

Někteří Angličané po návratu domů popsali jednání Rusů jako koordinované útoky lidí vybavených obušky a štíty. „Dávali jsme si v sobotu odpoledne pivo a chtěli jsme něco sníst, když se objevilo asi 25 Rusů. Bylo snadné je poznat, měli trika s ruským nápisem a byli urostlí. Moc se nemazali, vybrali si k útoku Angličany, a když přišli policisté, utekli,“ řekl britskému listu The Daily Telegraph 52letý Keith Moore.

Někteří Rusové měli teleskopické obušky, používané zásahovou policií jako snadno ukrytelnou zbraň. „Nasadili si gumové chrániče, nepochybně byli připraveni. Byly to prudké a koordinované útoky,“ popsal další fanoušek Liam.

Bezpečnostní experti se domnívají, že marseillská policie se příliš spolehla na početní nasazení a slzný plyn místo toho, aby mezi fanoušky poslala víc „hledačů“. Ziad Khoury, který zajišťuje bezpečnost na Euru, řekl, že není vyloučeno uzavření zóny u Eiffelovy věže, pokud v Paříži vypuknou násilnosti mezi chorvatskými a tureckými fanoušky. V Paříži bylo kvůli dnešnímu zápasu Turecko – Chorvatsko nasazeno 1500 policistů.

UEFA při posuzování případu zohlední to, že Rusko bylo kvůli fanouškům trestáno už na minulém evropském šampionátu. Svaz tehdy dostal pokutu po každém zápase na ME, v součtu musel zaplatit 215.000 eur (tehdy přes 5,5 milionu korun). Mimo jiné za rasistické pokřiky na českého reprezentanta Theodora Gebre Selassieho. Rusko tehdy muselo rovněž sehrát 3 domácí kvalifikační zápasy bez diváků.

Výtržnosti ruských fanoušků jsou pro UEFA a FIFA o to nepříjemnější, že za 2 roky se bude v jejich zemi konat mistrovství světa. Pro rok 2020 pak Rusové i Angličané figurují mezi 13 pořadateli Eura. Na nynějším Euru už se ale výtržnosti fanoušků přesunuly i do Nice, kde se poprali fandové Severního Irska s místními obyvateli. Střet si vyžádal 7 zraněných. Severoirská reprezentace se tam dnes utká s Polskem.

Tagy: fanoušci Euro 2016

Zdroje: Vlastní,ČTK