Tohle je teprve začátek, slibují Islanďané. Jejich trenér však odchází

- Euro 2016 autor: knp

Domácí Francii podlehli ve čtvrtfinále mistrovství Evropy vysoko 2:5. V 1. poločase (0:4) dostali tolik branek, kolik za předešlé 4 zápasy na turnaji dohromady, podle svých slov v něm předvedli bídný výkon. Přesto Islanďané, kteří svým tažením na premiérovém velkém turnaji v historii způsobili pozdvižení přinejmenším po celé Evropě, berou tenhle úspěch jako pouhý odrazový můstek.

Islandská reprezentace po prohraném čtvrtfinále v St. Denis

Islandská reprezentace po prohraném čtvrtfinále v St. Denis,zdroj: Profimedia.cz

Věří, že vystoupení na Euru nebude ojedinělé. „Poučíme se z toho. Teprve začínáme,“ prohlásil odhodlaně kapitán Aron Gunnarsson. „Jsme sice zklamaní, ale také neskutečně pyšní. Byla to úžasná zkušenost a dřina. Fanoušci byli úžasní, stále zpívali, to je neuvěřitelné,“ vyzdvihl islandské příznivce.

Čtvrtfinále označil za nešťastný zápas. „V 1. poločase jsme hráli hrozně. Naštěstí jsme si alespoň zachovali tvář po přestávce, kdy jsme si uvědomili, že už nemáme co ztratit. Věděli jsme, že takhle bychom turnaj zakončit neměli. Myslím, že po přestávce jsme hráli dobře.“

A 2. poločas Islanďané vyhráli 2:1. Úspěch na turnaji nezměnil rozhodnutí jednoho z trenérů Larse Lagerbäcka, jenž už dříve potvrdil, že u týmu po ME skončí. Podle švédského stratéga nezvládlo jeho mužstvo úvodní půli mentálně. „Ve 2. poločase jsme ukázali, že ve fyzičce problém nebyl. Tohle jsou zápasy, ze kterých se musíte poučit. Byla to dobrá připomínka faktu, že musíte mít správný přístup každou vteřinu,“ prohlásil.

Kouč Islandu: Ta pozitivní nálada mi zůstane v srdci

Jinak byl však hrdý na to, co Islanďané na svém premiérovém velkém turnaji dokázali. Základní skupinou prošli bez prohry, když remizovali 1:1 s Portugalskem a Maďarskem a Rakousko porazili 2:1. Překvapili ale zejména v osmifinále, v němž zdolali Anglii 2:1. „Pokud se podíváte na turnaj jako celek, postoupit jakožto nováček do čtvrtfinále je absolutně fantastické,“ řekl Lagerbäck.

„Těch 4,5 roku bylo skvělých. Všichni ti fanoušci, kteří sem dorazili, a podpora, kterou jsme cítili z domova, všechna ta pozitivní nálada a zájem – to vše mám hluboko v srdci. Užil jsem si každou minutu, možná s výjimkou těch dnešních prvních 45,“ dodal s úsměvem.

S ním odcházeli ze scény i vítězní Francouzi. Měli radost z toho, že podali dosavadní nejlepší výkon na šampionátu. Vítězové na ME rázně ukončili střeleckou nemohoucnost v 1. poločasech a během úvodní 45minutovky udeřili hned 4x.

V Paříži se postupně trefili Olivier Giroud, Paul Pogba, Dimitri Payet a Antoine Griezmann. „Byl to náš nejlepší výkon na turnaji. Podařilo se nám vstřelit spoustu gólů a bylo důležité, že jsme na rozdíl od minulých utkání otevřeli skóre brzy. Hodně jsme se na Island připravovali, znali jsme jeho přednosti i slabiny,“ řekl Payet.

Německu se chceme pomstít, netajil Giroud

„Zvykli jsme si na špatné vstupy do zápasů, ale dokázali jsme to změnit. Teď v tom musíme pokračovat. Od 1. minuty jsme hráli ve špičkové formě, byli jsme chladnokrevní v zakončení,“ doplnil Giroud, jenž se prosadil i po změně stran.

Kouč Didier Deschamps své hráče chválil. „Nebylo to snadné, ale v 1. poločase jsme udělali vše, co bylo třeba. Po přestávce jsme trochu polevili. Girouda a Koscielnyho jsem stáhnul, protože jsem je chtěl ochránit. Hrozil jim karetní trest a bylo by opravdu hloupé o ně přijít v takovém zápase,“ uvedl Deschamps.

Francouzi se mezi nejlepší 4 celky kontinentu probojovali poprvé od roku 2000. V boji o finále vyzvou ve čtvrtek v Marseille Německo. „Bude to úplně jiný zápas. Jsou to úřadující mistři světa a semifinále velkých turnajů hrají často. Chceme se jim pomstít za čtvrtfinálové vyřazení na světovém šampionátu. Už jsme je dokázali porazit v listopadové přípravě, ale tohle bude samozřejmě jiné,“ tušil Giroud.

Tagy: Euro 2016 Francouzská fotbalová reprezentace Islandská fotbalová reprezentace

Zdroje: Vlastní,ČTK