Tenhle tým má velkou budoucnost, předvídá kouč stříbrných Francouzů

- Euro 2016 autor: knp

Na šance byli v normální hrací době lepší, Portugalce zachránila v nastavení po Gignacově střele tyč. Jenže z mistrovství Evropy na domácí půdě si nakonec Francouzi odnášejí „jen“ stříbro. Trenér Didier Deschamps ovšem míní, že tým kolem Griezmanna, Pogby či Koscielnyho ještě čekají velké věci.

Paul Pogba (vlevo) a Antoine Griezmann: dvě opory Francie míjejí smutně se stříbrnými medailemi na krku pohár pro vítěze

Paul Pogba (vlevo) a Antoine Griezmann: dvě opory Francie míjejí smutně se stříbrnými medailemi na krku pohár pro vítěze,zdroj: Profimedia.cz

Svou vizí se hned po zápase snažil zmírnit bolest poražených. „Tohle není konec. Musíme se na to dívat pozitivně, i když je to hodně těžké,“ řekl. „Do finále jsme postoupili s mladým týmem, který čekají lepší časy, protože má velkou budoucnost. Sice jsme se nedočkali vytoužené odměny, ale na to, co jsme dokázali, jsem pyšný,“ dodal.

Pro Francii nemohlo finále začít lépe: od začátku byla aktivnější a dostávala se do šancí. Ve 25. minutě navíc musel kvůli zranění střídat kapitán a největší hvězda soupeře Cristiano Ronaldo. Domácí ale výhodu využít nedokázali a o vítězství Portugalska rozhodl v prodloužení Éder.

„Nesmíme teď kvůli tomu zahodit všechno, co se povedlo. Ale promarnili jsme obrovskou šanci vyhrát mistrovství Evropy. Ne jedinou, ale velkou,“ podotkl Deschamps, který mohl v případě triumfu navázat na hráčské úspěchy: s reprezentací vyhrál jako kapitán v roce 1998 světový šampionát a o 2 roky později i Euro.

Budeme mít hrozné prázdniny, hlesl Gignac

Francie byla blízko gólu ve 2. minutě nastavení, ale střídající André-Pierre Gignac trefil tyč. Chybělo jen pár centimetrů… Útočník mexického celku Tigres UANL v 78. minutě vystřídal Oliviera Girouda a těsně před koncem po otočce okolo stopera Pepeho se mohl stát hrdinou. „Myslím, že v normální hrací době jsme byli silnějším týmem. Měli jsme šance a v 92. minutě trefili tyč. Míč se ještě mohl odrazit ke Griezmannovi, ale bohužel letěl daleko od něj. Je to příšerné. Opravdová noční můra. Budeme mít hrozné prázdniny,“ hořekoval Gignac.

Domácím nepomohl ani útočník Antoine Griezmann, který se se 6 góly stal nejlepším střelcem turnaje. Útočník Atlétika Madrid tak prohrál i 2. finálový zápas s Cristianem Ronaldem během krátké doby. Nejprve proti němu na konci května neuspěl v Lize mistrů.

S pocitem prohry se snažil bojovat. „Prožili jsme několik krásných i smutných okamžiků. Musíme se z toho poučit. Dali jsme do toho všechno, ničeho nelitujeme. Nepovedlo se nám to vybojovat jako v semifinále proti Německu, je to škoda. I já jsem měl dost šancí, ale jejich brankář chytal velmi dobře. Mrzí mě to, ale věřím, že nás to posílí,“ doufal Griezmann.

Slabou útěchou pro 25letého hráče bylo ocenění pro nejlepšího střelce turnaje. „Možná později budu pyšný. Ale hlavní je týmový úspěch a kvůli spoluhráčům mě moc mrzí, že jsme to nedotáhli do konce. Strašně moc jsem jim chtěl pohár vyhrát. Ale nedal jsem gól a jsem zklamaný, protože jsme byli velmi blízko,“ uvedl.

Trenér Deschamps pro něj měl navzdory porážce jen slova chvály. „Antoine je skvělý hráč a za hodně věcí vděčíme právě jemu. Nemůžu mu nic vytknout. Jsem přesvědčený o tom, že jeho velká chvíle ještě přijde,“ dodal.

Francouzů se zastala i média. „Fotbal je jen sport, ale určitě to není sport spravedlivý,“ napsal list Le Monde. Podotkl, že ve finále se zdálo, že jen hráči v modrém mají chuť hrát. Koneckonců portugalští šampioni na Euru vedli jen po 73 ze 720 minut strávených na trávníku! Turnaj se podle deníku sotva zapíše do análů svou kvalitou, nicméně Portugalsko navždy zůstane evropským šampionem roku 2016 a Francie smolným finalistou.

Tagy: Euro 2016 Francouzská fotbalová reprezentace

Zdroje: ČTK