Strhující duel: 6 gólů, Ronaldovo vzkříšení, skvělí Maďaři a trojitá portugalská záchrana

VIDEO - Euro 2016 autor: knp

Bez debaty nejhezčí zápas dosavadního průběhu mistrovství Evropy ve Francii. Maďaři nad Portugalskem 3x vedli, favorizovaný tým kolem Cristiana Ronalda ale vždycky dokázal srovnat a zachránit tak postup do osmifinále alespoň ze 3. místa, jenž by mu v případě prohry utekl. Léky proti malomyslnosti přitom Portugalcům podával dosud mdlý Ronaldo, jenž na 1. gól nahrál a zbylé 2 dal sám.

Cristiano Ronaldo střílí hlavou svůj 2. gól zápasu, jímž zachránil remízu 3:3 a tím i postup Porugalska,zdroj: Profimedia.cz

Přitom když Balázs Dzsudzsák podruhé v zápase dostal míč do sítě s přispěním teče, Ronaldo byl vzteky bez sebe a zlostí skákal po hřišti jako raněný buvol. Útočník Realu odpověděl ale na kritiku svého příspěvku týmu tím, že zařídil i 3. trefu a místo v osmifinále. Do něj oba soupeře doprovodil nováček na velkém turnaji Island, který porazil Rakousku 2:1 a slaví nejen historický úspěch, ale také premiérovou výhru na ME.

Maďaři, kteří měli před duelem postup jasný, odmítli být pouhým sparingpartnerem. A padaly krásné góly. V 19. minutě se do odraženého míče opřel za šestnáctkou Gera a křížnou střelou k tyči nedal Patríciovi šanci. Ve 37 letech a 61 dnech se stal 2. nejstarším střelcem v historii turnaje. Rekord drží Rakušan Ivica Vastic (38 let a 256 dní). Portugalsku se krátce před přestávkou podařilo vyrovnat, 2. gólem na turnaji se o to postaral Nani, který si naběhl na Ronaldovu přihrávku a střelou k bližší tyči překonal brankáře Királyho.

Góly byly k vidění i po přestávce a hned 3 padly v úvodních 10 minutách 2. půle. Nejprve se prosadil Dzsudzsák, jehož střelu z přímého kopu srazila zeď do protipohybu gólmana. Vzápětí krásnou patičkou tečoval míč do sítě Ronaldo a připsal si premiérový gól na turnaji. Pro hvězdu Realu Madrid šlo navíc o zápis do historie, protože se jako 1. hráč trefil na 4 evropských šampionátech.

Nerozhodný stav dlouho nevydržel: v 55. minutě vrátil Maďarsku vedení opět tečovanou střelou Dzsudzsák. Jenže přestřelka pokračovala dál a o 7 minut později znovu vyrovnal hlavou Ronaldo. S 8 góly se tím posunul na 2. místo historické tabulky střelců Eura, na vedoucího Francouze Michela Platiniho už ztrácí jedinou branku. V zápase navíc vytvořil rekord v počtu startů na ME. Bylo to jeho 17. utkání na Euru v kariéře a v historické tabulce se osamostatnil před dvojicí bývalých hvězd Nizozemcem Edwinem van der Sarem, a Lillianem Thuramem z Francie.

Maďaři mohli zápas vygradovat úplně – o pár okamžiků později trefil Elek tyč. Poté strhující jízda ustala. „Byl to fantastický zápas proti skvělému soupeři. Na to, že jsme dali 3 góly, z toho 2 já, musíme být opravdu pyšní,“ uvedl Dzsudzsák. „Myslím, že celému Maďarsku se splnil sen. Co dodat,“ přidal k senzačnímu postupu trenér Bernd Storck.

Portugalsko ziskem bodu připravilo o šanci na postup Albánii, která už se nemůže dostat mezi nejlepší 4 celky na 3. místech. „Celkem 3x jsme prohrávali a pokaždé jsme dokázali vyrovnat. Myslím, že jsme ukázali, co v nás je,“ radoval se portugalský kouč Fernando Santos. „Chtěli jsme přidat 4. gól, ale zase jsme to nemohli moc otevřít, aby nás soupeř nenachytal a nedal nám branku,“ dodal.

Islanďané jdou v osmifinále na oblíbenou Anglii

Ještě větší událostí je postup Islandu. Vyslanci ostrova s pouhými 330 000 obyvatel při svém debutu na velkém turnaji neprohráli ve Francii ani ve svém 3. zápase, dočkali se historicky 1. výhry na ME i účasti v play off. Proti Rakousku přežili penaltu a zvítězili 2:1.

Po vyrovnávacím gólu střídajícího Schöpfa v 60. minutě se přitom ocitli pod obrovským tlakem, v nastaveném čase však utekli 3 Islanďané a brejk proměnil střídající Traustason. „Ani to nedokážu popsat, dosáhnout něčeho takového s partou nejlepších kamarádů, to je fantazie. Máme úžasnou partu, takže si jakýkoliv úspěch užíváme s přáteli a je to o to lepší,“ dal průchod svému nadšení nejlepší hráč zápasu Kári Árnason.

„A taky s 10 000 fanoušky! Jako bychom tu byli jedna velká rodina. Znám snad polovinu lidí, co jsou na tribuně,“ smál se. A minimálně ještě jeden velký zážitek se pro ně chystá. Island jde v osmifinále ze 2. místa na Anglii. „Vždycky jsem jí na turnajích fandil. Hrát proti ní bude splněný sen,“ dodal Árnason.

Ostrovní nadvládu završili večer Irové, kteří na poslední chvíli proklouzli dál, když postupový gól vstřelil úřadujícím vicemistrům Evropy a už jistým vítězům skupiny E Italům v 85. minutě Robbie Brady. „Do vápna jsem v podstatě doklopýtal a pak jsem jen doufal, že míč dobře trefím,“ oddechl si. „Mám obrovskou radost, je to neuvěřitelné. Trochu jsem se nechal unést oslavami, vždyť tohle je přesně to, o čem jako kluk sníte,“ dodal.

Itálie k utkání přistoupila s vědomím, že ji v osmifinále čeká repríza finále předchozího šampionátu z roku 2012 se Španělskem a trenér Conte nechal odpočívat většinu opor včetně brankářské jedničky Buffona. Úspěch Irů sebral postupové naděje českým přemožitelům z Turecka.

V závěru rozhodla o své výhře také Belgie, která v paralelně hraném duelu zdolala ranou z dálky Radji Nainggolana z 84. minuty Švédy 1:0. Přichystala tím smutné loučení s reprezentační kariérou pro Zlatana Ibrahimovice. Obávaný útočník už před zápasem oznámil, že po šampionátu u národního týmu skončí.

Musel tak učinit po nepovedeném turnaji, jejž Švédové opustili na posledním místě tabulky se ziskem jediného bodu. Belgii sice Ibrahimovic vstřelil gól, rozhodčí jej však kvůli spornému ofsajdu neuznali. Největší švédská hvězda historie nasbírala v národním dresu 116 utkání a 62 gólů.

Osmifinálové dvojice: Švýcarsko – Polsko, Wales – Severní Irsko, Chorvatsko – Portugalsko, Francie – Irsko, Německo – Slovensko, Maďarsko – Belgie, Itálie – Španělsko, Anglie – Island.

Výsledky:

Skupina E:

Lille: Itálie – Irsko 0:1 (0:0)

Branka: 85. Brady. Rozhodčí: Hategan – Sovre, Gheorghe (všichni Rum.). ŽK: Sirigu, Barzagli, Zaza – Long, Ward. Diváci: 45.000.

Itálie: Sirigu – Barzagli, Bonucci, Ogbonna – Bernadeschi (60. Darmian), Sturaro, Motta, Florenzi, De Sciglio (82. El Shaarawy) – Zaza, Immobile (74. Insigne). Trenér: Conte.

Irsko: Randolph – Coleman, Duffy, Keogh, Ward – Hendrick, McClean, McCarthy (77. Hoolahan), Brady – Murphy (70. McGeady), Long (90. Quinn). Trenér: O'Neill.

Nice: Švédsko – Belgie 0:1 (0:0)

Branka: 84. Nainggolan. Rozhodčí: Brych – Borsch, Lupp (všichni Něm.). ŽK: Ekdal, Johansson – Meunier, Witsel. Diváci: 35.000.

Švédsko: Isaksson – Lindelöf, Johansson, Granqvist, Olsson – Larsson (70. Durmaz), Ekdal, Källström, Forsberg (82. Zengin) – Berg (63. Guidetti), Ibrahimovic. Trenér: Hamrén.

Belgie: Courtois – Meunier, Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen – Nainggolan, Witsel – Carrasco (71. Mertens), De Bruyne, Hazard (90.+3 Origi) – Lukaku (87. Benteke). Trenér: Wilmots.

Skupina F:

Lyon: Maďarsko – Portugalsko 3:3 (1:1)

Branky: 47. a 50. Dzsudzsák, 19. Gera – 50. a 62. Ronaldo, 42. Nani. Rozhodčí: Atkinson – Mullarkey, Child (všichni Angl.). ŽK: Guzmics, Juhász, Gera, Dzsudzsák (všichni Maď.). Diváci: 55.514.

Maďarsko: Király – Lang, Guzmics, Juhász, Korhut – Dzsudzsák, Gera (46. Bese), Elek, Pintér, Lovrencsics (83. Stieber) – Szalai (70. Németh). Trenér: Storck.

Portugalsko: Patrício – Vierinha, Pepe, R. Carvalho, Eliseu – Gomes (61. Quaresma), W. Carvalho, Moutinho (46. Renato Sanches), Mario – Nani (81. Danilo), Ronaldo. Trenér: Santos.

Paříž/St. Denis: Island – Rakousko 2:1 (1:0)

Branka: 18. Bödvarsson, 90.+4 Traustason – 60. Schöpf. Rozhodčí: Marciniak – Sokolnicki, Listkiewicz – Raczkowski, Musial (všichni Pol.). ŽK: Skúlason, Sigthórsson, Árnason, Halldórsson – Janko. Diváci: 65.714.

Island: Halldórsson – Sävarsson, Árnason, R. Sigurdsson, Skúlason – Gudmundsson (86. Ingason), Gunnarsson, G. Sigurdsson, B. Bjarnason – Bödvarsson (71. T. Bjarnason), Sigthórsson (80. Traustason). Trenéři: Hallgrímsson a Lagerbäck.

Rakousko: Almer – Dragovic, Prödl (46. Schöpf), Hinteregger, Fuchs – Klein, Ilsanker (46. Janko), Alaba, Baumgartlinger, Arnautovic – Sabitzer (78. Jantscher). Trenér: Koller.

Tagy: Euro 2016 Italská fotbalová reprezentace Belgická fotbalová reprezentace Švédská fotbalová reprezentace Portugalská fotbalová reprezentace Maďarská fotbalová reprezentace Islandská fotbalová reprezentace Irská fotbalová reprezentace