Španělsko je náš strašák, přiznal před reprízou finále Ital Chiellini

- Euro 2016 autor: knp

Obránce Giorgio Chiellini mírní před večerním osmifinále mistrovství Evropy se Španělskem (21.00) naděje italských fanoušků. Obhájci titulu jsou podle jeho slov pro výběr trenéra Antonia Conteho hodně neoblíbeným soupeřem. Dokumentuje to i výsledek finále minulého ME, v němž na sebe oba týmy narazily – 0:4.

Ital Giorgio Chiellini ve finále minulého Eura v popředí španělské radosti

Ital Giorgio Chiellini ve finále minulého Eura v popředí španělské radosti,zdroj: Profimedia.cz

Itálie nad Španělskem už 5 zápasů za sebou nevyhrála. Před 4 roky s ním nejdřív remizovala ve skupině 1:1, ve finále pak utržila v Kyjevě zmíněný debakl. Na šampionátu v roce 2008 s ním pro změnu ve čtvrtfinále uhrála bezbrankovou remízu a poté vypadla na penalty. „Španělsko je naším strašákem od roku 2008, kdy začalo všechno vyhrávat. Tehdy ve Vídni to byl vyrovnaný zápas, bylo málo šancí a teď to bude stejné,“ tušil Chiellini. K výprasku před 4 lety pak uvedl: „To byl jediný zápas, kdy to nebyl boj.“

Podle něj je škoda, že se oba celky potkají už v osmifinále. „Ale tak to chodí, některé zápasy jsou náročnější, některé ne. Na zápas se chystáme do posledního detailu. Je to pořád stejné, ať už jde o Maltu nebo Španělsko,“ prohlásil stoper Juventusu.

Itálie postoupila do osmifinále z 1. místa silné skupiny před Belgií, Irskem a Švédskem, přestože jí před turnajem příznivci nevěřili. „A teď každý říká, že věří v úspěch, fanoušci už sní o titulu. Je skvělé, že jsme jim k tomu dali šanci, ale pořád musíme být opatrní a zůstat na zemi,“ podotkl Chiellini.

Naposledy porazili Italové na velkém turnaji Španěly na světovém šampionátu v roce 1994. Tehdy je pokořili 3:0 a odrazili se ke stříbrným medailím. „Čelíme několikanásobným mistrům, mužstvu s obrovskou kvalitou, které je na papíře téměř neporazitelné. Ale jsem přesvědčený o tom, že můžeme uspět,“ konstatoval italský zadák.

Fábregas by rád svého kouče poslal na dovolenou

Oba soupeři si ve skupinách vedli podobně. Španělé zvítězili nad Českem i Tureckem a na závěr podlehli Chorvatsku. Italové zase po výhrách nad Belgií a Švédskem jako jistí postupující nestačili na Irsko. „Bude těžké je porazit, protože zápasy s Itálií jsou vždycky 50 na 50. Tedy kromě minulého Eura, to bylo těch nejlepších 90 minut, co jsme spolu odehráli. Mohli jsme si užívat fotbal, což se vám ve finále většinou nepoštěstí,“ uvedl španělský záložník Cesc Fábregas.

Jeho i útočníka Pedra čeká zajímavá konfrontace s jejich budoucím trenérem v Chelsea Antoniem Contem. „Je to skvělý kouč a šampion. Už mi říkal, co ode mě v klubu čeká, ale to zůstane mezi námi. Těším se, až s ním budu pracovat. Doufám, že se už od úterý bude moci plně soustředit na Chelsea,“ smál se Fábregas.

Italové naopak velmi dobře znají nejlepšího španělského střelce na turnaji Álvara Moratu, protože hned 6 reprezentantů s ním dosud hrálo v Juventusu Turín. „Na hřišti jde přátelství stranou. Budu mít dokonce problém ho před zápasem pozdravit, jak budu soustředěný,“ vzkázal italský obránce Andrea Barzagli.

Morata se na souboje s nedávnými spoluhráči těší. „Už jsem s nimi mluvil a někteří mi říkali, abych si raději vzal helmu,“ podotkl v žertu autor 3 branek na turnaji, který by se v létě měl z Juventusu vrátit do Realu Madrid.

Tagy: Euro 2016 Španělská fotbalová reprezentace Italská fotbalová reprezentace

Zdroje: ČTK