Španělé: tým, který podle expertů v posledních letech totálně změnil fotbal

- Euro 2016 autor: knp

Národní tým začne odpoledne své vystoupení na mistrovství Evropy proti asi nejtěžšímu možnému soupeři. Španělsko v poslední dekádě vládne nejen mezinárodnímu, ale i klubovému fotbalu. Žádná jiná země za poslední roky neovlivnila tuto hru tolik jako právě Španělsko.

Španělé s trofejí z minulého Eura

Španělé s trofejí z minulého Eura,zdroj: Profimedia.cz

„Za posledních 10 let totálně změnili fotbal,“ prohlásil na nedávné konferenci k šampionátu předseda České unie trenérů Verner Lička. Stejně jako většina odborníků oceňuje především španělský kontrapresink, kterým po ztrátě ihned získávají míč zpět a soupeře tak nepouštějí do útoku a do hry obecně.

„Jejich chování po ztrátě míče je vzorem. Změnili pohled na defenzivu, nedostávají góly z protiútoků a brání procentuálně mnohem méně času než ostatní týmy, protože míč hned získávají zpět. Netvrdím, že šampionát vyhrají, ale hlavní favorit jsou," dodal Lička.

Španělé si dokázali poradit i s neúspěchem na mistrovství světa 2014, na němž po sérii 3 vyhraných turnajů vypadli už ve skupině. Poté však nezpanikařili, zahájili generační výměnu a svůj styl hry ještě vylepšili. „Dlouho praktikovali horizontální hru. V roce 2014 s tím neuspěli, vyměnili hráče a teď hrají více vertikálně a roztrhávají defenzivu soupeře. Je to těžko bránitelné. (Trenér) Pavel Vrba to bude mít velmi těžké,“ mínil sportovní ředitel Sparty Jaroslav Hřebík. „Oproti minulosti je ve španělské hře také víc razantního zrychlení,“ doplnil Lička.

Sílu španělského týmu ukazuje i to, že v kvalifikaci zaváhal pouze se Slovenskem (1:2), přestože probíhala zásadní obměna kádru, ze kterého vypadly dlouholeté opory Xavi, David Villa, Fernando Torres či Xabi Alonso. „Patřili k nejúspěšnějším týmům kvalifikace, a to za plné přestavby týmu,“ ocenil Lička.

Výhodou pro Španělsko je, že jeho reprezentanti praktikují stejný styl fotbalu  i v klubech, které dominují Evropě. Poslední 3 ročníky Ligy mistrů i Evropské ligy měly španělské vítěze, letos a před 2 lety do finále Ligy mistrů dokonce postoupily oba madridské kluby Real a Atlético.

Mezi klíčové hráče Španělska patří stopeři Sergio Ramos a Gerald Piqué, záložníci Cesc Fábregas a Andrés Iniesta, ovšem podle českých odborníků je nepostradatelným mužem zejména defenzivní záložník Sergio Busquets. „Především jistí ofenzivní spoluhráče, ale sám je velmi inteligentní a pomáhá španělské hře přesnou rozehrávkou,“ vyzdvihl záložníka Barcelony Hřebík.

Druhá přihrávka musí jít dopředu

Otázkou je, na koho trenér Vicente del Bosque ukáže v útoku, jelikož doma nechává většinu dosavadních útočných opor včetně Paca Alcácera, s 5 góly nejlepšího střelce týmu v kvalifikaci.

Český tým se musí připravit na to, že většinu zápasu bude hrát bez míče, ale zároveň musí být schopen využít každou příležitost k protiútoku a být efektivní. „Pamatuju si, když jsme s nimi v roce 2011 hráli ve finále mistrovství devatenáctek. Hráče jsem upozorňoval, že po zisku míče musí jít druhá přihrávka nahoru, protože třetí už tam dát nepůjde. Snažili jsme se s nimi hrát aktivně, ale u mladších hráčů je to snazší než u dospělých, kde musíte pracovat s návyky z klubů,“ řekl Hřebík.

Ke klíčovým prvkům české hry bude patřit trpělivost a udržování koncentrace po celé utkání, což je při hře bez míče velmi náročné. „Zažil jsem zápasy se Španělskem a nerad na to vzpomínám, protože to nebylo z naší strany o fotbalu, ale o kondici. Bylo to jedno z nejhorších utkání mé kariéry,“ popisoval bývalý reprezentační útočník Milan Baroš.

Českému týmu by však mohlo pomoci, že se Španělskem hraje hned první utkání, které týmu z Pyrenejského poloostrova často nesedí. „Určitě to může být výhoda, protože v minulosti už ukázali, že s prvními zápasy mají problémy a tyto zápasy možná i podceňují,“ podotkl trenér Luboš Kozel, který se jinak nechává španělským fotbalem hodně ovlivňovat. „Snad tam bude jejich bohorovnost. Rozhodně to ale našim klukům nezávidím a nechtěl bych být v jejich kůži,“ dodal trenér Liberce Jindřich Trpišovský.

Tagy: Česká fotbalová reprezentace Euro 2016 Španělská fotbalová reprezentace

Zdroje: ČTK