Španělé nejsou neporazitelní. Gruzínci dali českým fotbalistům čitelný recept

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 8. 6. 2016 13:28) - Euro 2016 autor: knp

Nepřemožitelný soupeř? Ne! Španělští fotbalisté přišli těsně před evropským šampionátem o auru, která je původcem přehnaných obav z duelu proti mistrům Evropy z minulých 2 turnajů. První soupeř českého výběru podlehl v závěrečné přípravě před šampionátem outsiderovi z Gruzii 0:1. A ta jasně ukázala, jak se dají Iniesta a spol. překonat.

Španělé bez míče? Netradiční obrázek i v duelu s Gruzií

Španělé bez míče? Netradiční obrázek i v duelu s Gruzií,zdroj: Profimedia.cz

Španělé navzdory šokující prohře zůstávají navenek v klidu. Trenér Vicente del Bosque je nabádá, aby se nepovedenou generálkou nenechali rozhodit a soustředili se na příští střetnutí. Úřadující šampioni vstoupí do turnaje v pondělí v Toulouse proti České republice. „Nesmíme truchlit a dovolit, aby nás tato porážka ovlivnila. Musíme se dívat dopředu a myslet na mimořádnou výzvu, kterou je evropský šampionát,“ řekl.

„V dnešním fotbale můžete prohrát s jakýmkoli soupeřem. Porážka nás musí motivovat k tomu, abychom začali Euro co nejlépe,“ uvedl útočník Lucas Vázquez, který si odbyl reprezentační debut.

Jeden z hlavních favoritů Eura měl sice celý zápas výraznou převahu, pevnou defenzivu Gruzie ale nepřekonal. Naopak z protiútoku inkasoval po gólu Tornikeho Okriašviliho ze 40. minuty. „Nenechali nám prostor, v prvním poločase byli naši hráči příliš často pokryti. S příchodem Iniesty jsme se zlepšili a trochu lépe četli hru, ale chybělo nám pořádné zakončení,“ konstatoval Del Bosque.

„Jsme zklamaní. Nehráli jsme špatně, ale nedokázali jsme překonat jejich dobře organizovanou obranu. Musíme je za defenzivní práci pochválit,“ řekl kouč na adresu 137. týmu žebříčku FIFA, který vede Slovák Vladimír Weiss.

Vaclík doufá v další „den blbec“

Španělé prohráli po 11 zápasech. Před Gruzií naposledy loni v březnu nestačili v Amsterdamu na Nizozemsko. Na Euru se ve skupině D utkají také s Tureckem a Chorvatskem. „Na mistrovství Evropy odjedeme plni nadšení a bez známky strachu. V tom se nic nezměnilo,“ prohlásil Del Bosque.

Jeho výběr svým výsledkem Čechy neošálil. „Včera jsem viděl jen výsledek a průběžný stav. Tomáš Koubek pak někde našel, že na nebezpečné útoky to bylo snad 94:10 pro Španělsko,“ podotkl s respektem Tomáš Vaclík. 

Cesty na letiště využil k tomu, aby se podíval na sestřih zápasu. „Španělé měli hodně šancí, ale nepodařilo se jim je proměnit,“ uvedl gólman Basileje, který bude na Euru krýt záda jedničce Petru Čechovi. „Asi bychom byli rádi, kdyby si takový zápas vybrali až s námi. Snad jim tam v pondělí nenapadá úplně všechno. Věřím, že budou mít 2 zápasy blbec za sebou,“ prohlásil Vaclík s úsměvem.

Tagy: Česká fotbalová reprezentace Euro 2016

Zdroje: ČTK