Španělé a Italové jsou v osmifinále. Ti první pomohli Čechům načnout Turky

- Euro 2016 autor: knp

Na Španěly je spoleh. Obhájci titulu vyhráli na mistrovství Evropy i svůj 2. zápas, v němž zničili příštího českého soupeře Turky 3:0. Postoupili tak do osmifinále, kde už je od středy také Francie, a od dnešního odpoledne i úřadující vicemistři kontinentu z Itálie, které tam posunula nejtěsnější výhra nad Švédy.

Álvaro Morata střílí hlavou první gól do turecké sítě

Álvaro Morata střílí hlavou první gól do turecké sítě,zdroj: Profimedia.cz

Triumf Španělů nejen prohloubil trápení Turků, kteří se snažili s favoritem hrát otevřený fotbal, z jejich výkonů, ale navíc nahrál českému týmu i jinak. Pokud totiž v závěrečném zápase skupiny Turecko zdolají a Iniesta a spol. zvítězí nad Chorvaty, poskočí výběr Pavla Vrby na konečné 2. místo ve skupině. K vítězství ve skupině však Španělům stačí i remíza, která by českému týmu už do karet nehrála.

Turci jsou naopak téměř vyřazeni, jelikož ještě nezískali ani bod a mají skóre 0:4. Aby měli šanci na postup, museli by v závěrečném utkání porazit Čechy výrazným rozdílem. „Španělé byli lepší než my. Nejsem spokojený s naší hrou, která se nám rozpadla. Takový výkon neakceptuji a budu dělat vše pro to, aby se to neopakovalo. Žádám naše fanoušky, aby nás proti Česku znovu podpořili,“ prosil turecký trenér Fatih Terim.

Vítězové nastoupili v totožné sestavě jako proti Česku, ale prosazovali se mnohem víc. A ve 34. minutě udeřili téměř totožným gólem, jakým překonali Petra Čecha. Nolito poslal zleva pravačkou centr za stopery na nabíhajícího Moratu a ten hlavou poprvé rozesmutnil tureckou sestavu.

Španělský 3. gól: souhra 10 hráčů!

Záhy navíc potvrdil svůj velmi dobrý výkon gólem i Nolito. Po kombinační akci Španělů měl míč na hlavě Topal, ale místo toho, aby jej uklidil do bezpečí, nadzvedl jej přesně do běhu kanonýra Celty Vigo, který v pádu poslal míč k tyči. „Dostali jsme dva góly po našich chybách, jedna byla neuvěřitelná. Po druhém gólu už to bylo ohromně těžké,“ připustil Terim.

A už po 3 minutách po skončení přestávky inkasovali jeho svěřenci potřetí: Iniesta našel za obranou Albu, který ideálně přihrál Moratovi, a ten procpal míč pod padajícím brankářem Babacanem. Alba však byl podle televizních záběrů v ofsajdu, což sudí neviděli. Na akci se podíleli všichni hráči Španělska až na stopera Piquého.

Iniesta a spol. už na mistrovství Evropy neinkasovali 690 minut. „Zahráli jsme opravdu dobře. Ale ještě jsme ničeho nedosáhli. Musíme takhle pokračovat dál. Chceme skupinu vyhrát,“ řekl trenér Vicente Del Bosque. „Potěšila mě především útočná dvojice Morata a Nolito. Jsem s nimi opravdu spokojený,“ dodal.

Čisté konto zatím na turnaji drží také Itálie. Proti Švédsku to nebylo tak těžké – Ibrahimovic a spol. ani tentokrát netrefili prostor mezi tyčemi a „azzurri“ jim na rozdíl od Irů vlastním gólem nepomohli. Hvězdný Ibrahimovic byl dokonale pokrytý.

V zápase skromném na šance se začalo něco dít až v závěrečných 10 minutách. Nejdřív si Parolo naskočil na Giaccheriniho centr a hlavou trefil břevno, v 88. minutě se favorit už dočkal. Zaza sklepl míč na Édera, který se prodral mezi Granqvistem a Källströmem a ranou k tyči překonal Isakssona. Italská reprezentace tak ve 4. zápase po sobě udržela čisté konto a prodloužila sérii bez porážky na 12 utkání.

Výsledky:

Skupina D:

Nice: Španělsko – Turecko 3:0 (2:0)

Branky: 34. a 48. Morata, 37. Nolito. Rozhodčí: Mažič – Ristič, Djurdjevič (všichni Srb.). ŽK: Ramos – Yilmaz, Tufan. Diváci: 33.409.

Španělsko: De Gea – Juanfran, Ramos, Piqué, Alba (81. Azpilicueta) – Fábregas (71. Koke), Busquets, Iniesta – Silva (64. Soriano), Morata, Nolito. Trenér: Del Bosque.

Turecko: Babacan – Gönül, Topal, Balta, Erkin – Calhanoglu (46. Sahin), Tufan, Inan (70. Malli), Özyakup (62. Sahan), Turan – Yilmaz. Trenér: Terim.

Skupina E:

Toulouse: Itálie - Švédsko 1:0 (0:0)

Branka: 88. Éder. Rozhodčí: Kassai – Ring, Tóth (všichni Maď.). ŽK: De Rossi, Buffon – Olsson. Diváci: 29.600.

Itálie: Buffon – Barzagli, Bonucci, Chiellini – Candreva, Giaccherini, De Rossi (74. Motta), Parolo, Florenzi (85. Sturaro) – Éder, Pellé (60. Zaza). Trenér: Conte.

Švédsko: Isaksson – Johansson, Lindelöf, Granqvist, Olsson – Larsson, Källström, Ekdal (79. Lewicki), Forsberg (79. Durmaz) – Ibrahimovic, Guidetti (85. Berg). Trenér: Hamrén.

Tagy: Euro 2016 Turecká fotbalová reprezentace Španělská fotbalová reprezentace Italská fotbalová reprezentace Švédská fotbalová reprezentace