Šok v lijáku a krupobití. Severní Irové porazili Ukrajinu a jsou blízko osmifinále Eura!

AKTUALIZOVÁNO VIDEO (aktualizováno: 17. 6. 2016 10:01) - Euro 2016 autor: knp

Do dnešního programu vstupovali s nejvyšším kurzem na celkový triumf na mistrovství Evropy. Po zápase s Ukrajinou cifra 750:1 hodně spadne. Severoirští fotbalisté totiž svého soupeře senzačně zaskočili, výsledkem 2:0 vybojovali své historicky první vítězství na Euru (ve svém 2. zápase na něm) a po večerní bezbrankové remíze Německa s Polskem jsou velmi blízko postupu do osmifinále!

Gareth McAuley (vlevo) a Conor Washington v euforii po prvním gólu do ukrajinské sítě,zdroj: Profimedia.cz

Duel rozhodl premiérovým gólem svého týmu na ME po standardní situaci hlavou ve 49. minutě Gareth McAuley. V 96. minutě pak přidal z dorážky pojistku Niall McGinn. „Hodně lidí říkalo, že tu neuděláme ani bod, ale my máme hned 3. Proti Polsku jsme nehráli s takovým nasazením, s jakým bychom chtěli, ale dnes jsme ho konečně předvedli. Na tu porážku jsme zareagovali výborně,“ těšilo McAuleyho.

Ten se ve 36 letech stal 2. nejstarším střelcem v dějinách Eura. Ve vyšším věku na něm dokázal skórovat jen Rakušan Ivica Vastic, kterému bylo v roce 2008 už bezmála 39 let.

Utkání řídila čtveřice českých rozhodčích v čele s Pavlem Královcem, které doplnil slovenský kolega Roman Slyško. Královec zápas v Lyonu v 58. minutě kvůli silnému krupobití a dešti přerušil, už po pár minutách ale mohl oba týmy poslat zpět na hřiště. Plískanice víc vyhovovala ostrovnímu týmu, jenž je v dešti jako doma.

Když časomíra na stadionu ukázala 24 minut, tribuny rozezněl potlesk severoirských příznivců. Ti tak uctili památku Darrena Rodgerse, 24letého fanouška, který zemřel v Nice poté, co v opilosti přelézal zábradlí a spadl na kamenitou pláž. Během dnešního utkání ovšem přímo na stadionu přišel o život další příznivec ostrovního týmu. Zhruba 60letý muž zkolaboval a zdravotníci jej už nezachránili.

Ukrajinci nechápali, co se s nimi stalo. „Věděli jsme, že většinu gólů dali ze standardek. Celý týden jsme je trénovali – a teď z ní dostaneme gól. Co na to říct? Když se podíváte na nasazení obou týmů, Severní Irsko asi chtělo vyhrát víc než my,“ postěžoval si ukrajinský záložník Taras Stěpaněnko. „Byl to zápas o všechno. Je zřejmé, že jsme na mistrovství skončili. V posledním utkání o nic nepůjde, jen o čest,“ dodal.

Hodgsonova šťastná ruka trefila výhru

Ještě napínavější duel nabídlo ostrovní derby mezi Anglií a Walesem. Ten vedl po přímém kopu Garetha Balea ze závěru prvního poločasu, o vyrovnání se postaral Jamie Vardy a v nastavení završil obrat další střídající hráč Daniel Sturridge. Anglie má se 4 body velmi blízko k postupu do osmifinále. Wales je s 3 body také ve výhodné pozici, v závěrečném utkání ve skupině mu stačí remíza s Ruskem.

Hrdinou zápasu se stal především anglický kouč Roy Hodgson. Za stavu 0:1 vyměnil o přestávce 2 hráče a oba jejich náhradníci skórovali. Však také 68letý trenér po vítězném gólu skákal radostí jako pominutý. „Už je to opravdu dlouho, kdy jsem měl s ostatními členy realizačního týmu takovou radost z gólu,“ řekl po utkání. „Je to naprostý opak toho, co jsme prožívali po minulém zápase. Tam nás gól v nastavení dostal pod tlak. Dnes to byla čirá radost. Zvláště když rozhodli 2 střídající hráči,“ dodal s připomínkou na duel s Ruskem, v němž naopak v 92. minutě o výhru přišel.

Velšané ještě na turnaji nedali gól ze hry, obě jejich trefy vsítil Bale z trestného kopu. Dnes nejdražší fotbalista historie udeřil ranou z 35 metrů, jíž zaskočil brankáře Harta. Podobně se trefil i v předchozím duelu se Slovenskem a stal se tak teprve 3. hráčem v historii ME, který na jediném šampionátu dal 2 góly z přímých kopů. Předtím se to povedlo v roce 1992 Thomasi Hässlerovi a v roce 1984 Michelu Platinimu.

Po hvězdě svého týmu přejmenovali radní na dobu účinkování Walesu na turnaji dvoutisícové městečko Bala na severu země na Bale. A forvard Realu Madrid nechce, aby nové jméno vydrželo jen pár dní. „Turnaj pro nás nekončí, do dalšího zápasu půjdeme o to silnější,“ slíbil.

Další souboj sousedů remízou skončil, navíc bezbrankovou. Němci ani Poláci si tak zatím nezajistili místo v osmifinále, byť k němu už mají oba hodně blízko. Výsledek zároveň znamená, že Ukrajina už před závěrečným duelem ztratila i teoretickou šanci postoupit.

Výsledky:

Skupina C:

Lyon: Ukrajina – Severní Irsko 0:2 (0:0)

Branky: 49. McAuley, 90.+6 McGinn. Rozhodčí: Královec (ČR) – Slyško (SR), Mokrusch (všichni ČR). ŽK: Selezňov, Sydorčuk – Ward, Dallas, J. Evans. Diváci: 51.043.

Ukrajina: Pjatov – Fedeckij, Chačeridi, Rakickij, Ševčuk – Sydorčuk (76. Garmaš), Stěpaněnko – Jarmolenko, Kovalenko (83. Zinčenko), Konopljanka – Selezňov (72. Zozulja). Trenér: Fomenko.

Severní Irsko: McGovern – Hughes, Cathcart, McAuley, J. Evans – Ward (68. McGinn), C. Evans (90.+3 McNair), Davis, Norwood, Dallas – Washington (84. Magennis). Trenér: O'Neill.

Paříž: Německo – Polsko 0:0

Rozhodčí: Kuipers – Van Roekel, Zeinstra (všichni Niz.). ŽK: Khedira, Özil, Boateng – Maczyński, Grosicki, Peszko. Diváci: 73.648.

Německo: Neuer – Höwedes, Boateng, Hummels, Hector – Khedira, Kroos – Müller, Özil, Draxler (72. Gómez) – Götze (66. Schürrle). Trenér: Löw.

Polsko: Fabiański – Piszczek, Glik, Pazdan, Jedrzejczyk – Krychowiak, Maczyński (76. Jodlowiec) – Blaszczykowski (80. Kapustka), Grosicki (87. Peszko) – Milik, Lewandowski. Trenér: Nawalka.

Skupina D:

Lens: Anglie – Wales 2:1 (0:1)

Branky: 56. Vardy, 90.+2 Sturridge – 42. Bale. Rozhodčí: Brych – Borsch, Lupp (všichni Něm.). ŽK: Davies (Wal.). Diváci: 34.033.

Anglie: Hart – Walker, Cahill, Smalling, Rose – Alli, Dier, Rooney – Lallana (73. Rashford), Kane (46. Vardy), Sterling (46. Sturridge). Trenér: Hodgson.

Wales: Hennessey – Gunter, Chester, A. Williams, Davies, Taylor – Allen, Ledley (67. Edwards), Ramsey – Robson-Kanu (72. J. Williams), Bale. Trenér: Coleman.

Tagy: Euro 2016 Anglická fotbalová reprezentace Německá fotbalová reprezentace Polská fotbalová reprezentace Velšská fotbalová reprezentace Severoirská fotbalová reprezentace