Slováci v premiéře na ME padli. Wales měl jen víc štěstí, litoval kouč Kozák

AKTUALIZOVÁNO VIDEO (aktualizováno: 12. 6. 2016 13:50) - Euro 2016 autor: knp

Pouhých 10 minut před koncem hráli 1:1, tlačili se za vítězným gólem. Místo toho však slovenští fotbalisté ve svém historicky prvním duelu na evropském šampionátu inkasovali z velšského brejku a prohráli. Pro ostrovní tým to byla také premiéra na ME.

Zklamané slovenské hvězdy Juraj Kucka (č. 19), Marek Hamšík (č. 17) a velšská radost.,zdroj: Profimedia.cz

Slovákům ovšem o pár hodin později výrazně nahrál výsledek večerního duelu. Anglie v něm totiž remizovala s Ruskem 1:1. Kolébka fotbalu tak ani na 9. pokus nedokázala vstoupit do kontinentálního šampionátu vítězstvím.

Základní kámen historického výsledku pro Wales položila jeho největší hvězda Bale. Útočník Realu Madrid si v 10. minutě postavil míč k přímému kopu a přesnou ranou z 25 metrů překonal plzeňského brankáře Kozáčika, jenž těsně před tím udělal pohyb na špatnou stranu.  Standardní situaci zavinil další hráč Viktorie Hrošovský.

Bale dal vzpomenout na svůj dřívější zápis do dějin proti stejnému soupeři. Právě proti Slovensku se v roce 2006 stal nejmladším střelcem své země, když coby 17letý dal v kvalifikaci na ME svůj 1. reprezentační gól z podobného přímého kopu.

Úvodní okamžiky utkání přitom patřily Slovensku, už po 3 minutách se dostal do obrovské šance Hamšík. Ve středu pole obral o míč Balea, oběhl 3 hráče a vystřelil, těsně před brankovou čarou však míč odkopl Davies.

Slovenskému kouči Jánu Kozákovi skvěle vyšlo střídání. Po hodině hry poslal na hřiště Dudu, ten prakticky hned dostal přihrávku po Makově dravém průniku a střelou k tyči vyrovnal. „Po poločase jsme se zlepšili, pak jsem trochu zariskoval, když jsem na hřiště poslal Dudu i Nemce, ale i s tím musíte počítat. Druhému gólu se dalo zabránit, ovšem takový je prostě fotbal,“ zhodnotil utkání Kozák.

Na náhradníky však měl šťastnou ruku i jeho protějšek Coleman. Ledley založil akci, na jejímž konci prostřelil Robson-Kanu míč mezi Ďuricovýma nohama a do branky. Do dobré příležitosti se pak dostal ještě střídající Nemec, hlavičkou však zasáhl pouze tyč. „V závěru šly oba týmy za vítězstvím, byl to otevřený zápas. Wales měl trochu víc štěstí,“ posteskl si Kozák.

Rusové zaskočili Anglii v 92. minutě

Anglie měla od začátku zápasu navrch a už v 7. minutě se dostal po Sterlingově akci k míči Lallana, ale jeho střela byla sražena na roh. Ještě větší šanci měl o čtvrt hodiny později Sterling, který šel sám na branku, ale míč mu na poslední chvíli odkopl vracející se Smolnikov. Po půlhodině zase tvrdě pálil Rooney, ovšem jen do gólmana Akinfejeva.

Úvod druhého poločasu patřil Rusku, Dzjuba se však ve vápně neprosadil, po hodině hry vytáhl dobrý zákrok gólman Hart, který jen tak tak vyrazil nebezpečnou Smolovovu střelu zpoza vápna.

Anglie se dlouho nemohla dostat do tempa, ale nakonec se přeci jen ujala vedení. Nejprve Rooneyho v 70. minutě skvěle vychytal Akinfejev, jenž jeho střelu přizvedl jednou rukou na břevno, o 3 minuty později už ale inkasoval. Z přímého kopu ho ranou pod břevno překonal Dier. Rusko se přesto nevzdalo a v nastavení se dočkalo vyrovnání. Hlavičkou, která přeletěla Harta, se o něj postaral kapitán Berezuckij.

Kouč Albionu Roy Hodgson byl zklamaný. „Myslím, že jsme hráli velmi dobře a vyrovnávací gól byl hodně hořkou pilulkou. Rusko dalo nádherný gól, ale remízu teď beru spíš jako porážku. Když si odmyslím prvních 15 minut 2. poločasu, měli jsme zápas zcela pod kontrolou,“ uvedl.

Duel v Marseille také potvrdil pozici jednoho z nejrizikovějších zápasů šampionátu, předcházely mu potyčky fanoušků. Šarvátky se odehrávaly už od čtvrteční noci, ke konfliktům anglických a ruských příznivců došlo také zhruba 2 hodiny před utkáním i po něm. Jeden člověk byl s infarktem převezen do nemocnice, další upadl do bezvědomí a řada fanoušků utrpěla krvavá zranění.

Ruští příznivci mimo to napadli Angličany přímo na tribunách po závěrečném hvizdu. Incidentem se už začala zabývat disciplinární komise UEFA. „Nevím, co se dělo kolem stadionu. Ale do fotbalu to nepatří,“ odsoudil incidenty trenér Rusů Leonid Sluckij.

Albánie v závěru sahala po vyrovnání

Smutná je i Albánie. Švýcaři začali výborně a už v 5. minutě otevřeli skóre. Na Shaqiriho roh si naskočil stoper Schär a přehlavičkoval vyběhnutého brankáře Berishu. Albánci však nezaostávali a po půlhodině hry mohli vyrovnat. Sadiku po Hysajově pasu postupoval sám na branku, jenže Sommer ho výborně vychytal.

Velká komplikace pro nováčka ME přišla ve 37. minutě, kdy kapitán Cana dostal za hru rukou 2. žlutou kartu, následně červenou a musel ze hřiště. Premiérové vyloučení na francouzském turnaji tak přišlo už ve 2. utkání. Švýcaři v početní výhodě na chvíli ožili. Z následného přímého kopu trefil Džemaili tyč, o chvíli později záložník Janova zamířil do boční sítě. Seferovicovu ránu z úhlu pak vyrazil Berisha.

Podobně skončil i jejich vzájemný souboj v úvodu druhého poločasu a gólman Lazia Řím výtečně zlikvidoval Seferovicovu střelu také v 66. minutě. Albánci navzdory oslabení byli v závěru jasně lepší a také málem pasivnějšího protivníka potrestali. V 87. minutě zachránil Švýcarům 3 body Sommer, který zneškodnil pokus zcela volného náhradníka Gashiho. Albánie tak ani na 7. pokus nedokázala Švýcary porazit a pošesté s ním prohrála.

Poprvé v historii Eura došlo na sourozenecký souboj. Granit Xhaka odehrál za Švýcarsko celé utkání, jeho starší bratr Taulant absolvoval 61 minut v dresu soupeře. „Pro rodinu bylo mimořádné, že bratři hráli proti sobě. Možná to pro mě bylo trochu speciálnější než pro něj. Albánie působila velmi dobře a měla 2 velké šance,“ řekl uznale Švýcar Granit Xhaka, jenž má albánské kořeny.

Výsledky:

Skupina A:

Lens: Albánie – Švýcarsko 0:1 (0:1)

Branka: 5. Schär. Rozhodčí: Velasco Carballo – Alonso, Yuste (všichni Šp.). ŽK: Cana, Kace, Kukeli, Mavraj – Schär, Behrami. ČK: 37. Cana (Alb.). Diváci: 33.805.

Albánie: Berisha – Hysaj, Cana, Mavraj, Agolli – Abrashi, Kukeli, T. Xhaka (62. Kace) – Roshi (74. Cikalleshi), Sadiku (82. Gashi), Lenjani. Trenér: De Biasi.

Švýcarsko: Sommer – Lichtsteiner, Schär, Djourou, Rodriguez – Behrami, G. Xhaka – Shaqiri (88. Fernandes), Džemaili (75. Frei), Mehmedi (62. Embolo) – Seferovic. Trenér: Petkovic.

Skupina B:

Bordeaux: Wales – Slovensko 2:1 (1:0)

Branky: 10. Bale, 81. Robson-Kanu – 61. Duda. Rozhodčí: Moen – Haglund, Andäs (všichni Nor.). ŽK: Hrošovský, Mak, Weiss, Kucka, Škrtel (všichni SR). Diváci: 37.831.

Wales: Ward – Chester, A. Williams, Davies – Gunter, Allen, Edwards (69. Ledley), Ramsey (88. Richards), Taylor – J. Williams (71. Robson-Kanu), Bale. Trenér: Coleman.

Slovensko: Kozáčik – Pekarík, Škrtel, Ďurica, Švento – Mak, Kucka, Hamšík, Hrošovský (60. Duda), Weiss (83. Stoch) – Ďuriš (60. Nemec). Trenér: Kozák.

Marseille: Anglie – Rusko 1:1 (0:0)

Branky: 73. Dier – 90.+2 V. Berezuckij. Rozhodčí: Rizzoli – Di Liberatore, Tonolini (všichni It.). ŽK: Cahill – Ščennikov. Diváci: 67.354.

Anglie: Hart – Walker, Cahill, Smalling, Rose – Alli, Dier, Rooney (77. Wilshere) – Lallana, Kane, Sterling (87. Milner). Trenér: Hodgson.

Rusko: Akinfejev – Smolnikov, Ignaševič, V. Berezuckij, Ščennikov – Smolov (85. Mamajev), Neustädter (80. Glušakov), Šatov, Golovin (77. Širokov), Kokorin – Dzjuba. Trenér: Sluckij.

Tagy: Slovenská fotbalová reprezentace Euro 2016 Anglická fotbalová reprezentace Ruská fotbalová reprezentace