Slováci potvrdili pověst postrachu favoritů. Jejich kouč se v nich spletl

- Euro 2016 autor: knp

Trenér slovenských fotbalistů Ján Kozák připustil, že po prohře s Walesem v úvodním utkání týmu na mistrovství Evropy už měl pochybnosti, zda se Slovákům podaří postoupit do osmifinále. Jeho svěřenci jej však vyvedli z omylu a ukázali, že se jim v poslední době proti velkým jménům daří. Včera  uhráli bezbrankovou remízu s Anglií, po které mají velmi blízko k postupu ze 3. místa skupiny B.

Slovenská radost, postup je blízko

Slovenská radost, postup je blízko,zdroj: Profimedia.cz

Kozák se jednoduše přepočítal. „Před začátkem šampionátu jsem byl po analýzách soupeřů přesvědčený o tom, že na 4 body můžeme dosáhnout jen vítězstvím nad Walesem. A my s ním prohráli, přesto 4 body máme. Nakonec se všechno otočilo. Takový je prostě fotbal,“ řekl. „Anglie je kvalitativně o třídu lepší než Wales a uhrát proti ní bod je největším pozitivem našeho výkonu,“ dodal.

Zároveň však varoval před předčasnou euforií, i když teď už Slovensko připraví o postup jen velká smůla. V dalších skupinách by museli outsideři obrat o body favority. „Ještě ale nemáme nic vyhraného. Počkáme na ostatní výsledky. Když postoupíme, budeme samozřejmě velmi spokojeni,“ prohlásil.

Slováci se při své premiéře na ME dočkali i prvního bodového úspěchu s kolébkou fotbalu, s níž v dosavadních 3 zápasech vždy prohráli. V poslední době dokázali zaskočit favorita několikrát. V kvalifikaci dokonce připravili jedinou porážku Španělsku a v přípravě před šampionátem překvapili mistry světa Němce výhrou 3:1 na jejich hřišti.

„Tento zápas s Anglií se vzhledem ke kvalitě soupeře podobal tomu se Španělskem. Tam se nám povedlo vstřelit i góly. Angličané nás ale zatlačili do hluboké defenzivy. My pak podřídili všechno zisku bodu. Šlo o důležitý bod pro postup ze skupiny,“ hodnotil 62letý kouč. „Některým hráčům docházely síly, Angličané naopak vystřídali v útoku a zvýšili kvalitu. Pak se to na nás jen valilo. Když ale máte na dosah dobrý výsledek, mužstvo se semkne a dělá vše pro to, aby nedostalo gól,“ řekl Kozák.

Připustil, že směrem dopředu zůstal slovenský tým za svým standardem. „Nebyl to náš styl hry a pro diváka to nebylo pěkné. Normálně nehrajeme destrukci. Soupeř nás ale svou kvalitou zatlačil a neuměli jsme se z toho dostat,“ dodal.

Angličané půjdou daleko, věští Kozáčik

I proto Slovensko dohrávalo zápas se 7 obránci, neboť Kozák všechna 3 střídání využil k tomu, aby posílil defenzivu. Na lavičce mu zůstal jediný zadák Kornel Saláta. „Angličané poslali na hřiště Rooneyho, Alliho a Kanea. Potřeboval jsem tam dát vysoké hráče, protože jsem čekal hodně standardek a centrů. Kluci odvedli poctivý výkon, je to pro ně velká škola. Škriniar nastoupil prakticky k prvnímu velkému utkání za Slovensko. Jsem rád, jak to kluci zvládli,“ ocenil trenér.

Tým může vděčit především plzeňskému brankáři Matúši Kozáčikovi, jenž skvělým výkonem odčinil svou chybu proti Walesu při Baleově trestném kopu, vychytal nulu a byl vyhlášen mužem zápasu. „Remíza byla naším cílem, je to fantastické. Věřím, že 4 body nám budou stačit k postupu. Toto čisté konto je nejcennější v mé reprezentační kariéře,“ řekl Kozáčik.

„Angličané jsou mimořádně silní směrem dopředu. Sice teď měli pár změn v sestavě, ale hodně chtěli vyhrát. Bylo to na nich vidět. S takovým stylem hry se podle mě dostanou dál než do osmifinále,“ mínil. K vynulování anglických střelců mu hodně pomohla i obrana, která zablokovala 14 z 27 jejich střeleckých pokusů.

Klíčový zákrok předvedl stoper Martin Škrtel v 61. minutě, kdy po přetaženém centru vykopl střelu Dele Alliho, která směřovala do protipohybu Kozáčika a zřejmě by skončila v brance. „Stoperská dvojice a Hubočan podali heroické výkony. Tolik míčů, co zblokovali, velká obětavost, to bylo fantastické,“ hodnotil slovenský internacionál Lubomír Moravčík. „Začal jsem věřit, když Kozáčik chytil šanci Vardymu. Doufal jsem, že to bude jeho den a bude neprůstřelný,“ dodal bývalý hráč Celtiku Glasgow.

Úsilí týmu ocenila i slovenská média. „Gratulace hráčům. Když ne zcela za výkon, dokonalý nebyl, tak za snahu jim patří absolutorium. Remizovat s tak nabitým výběrem Premier League je velká věc. Cenný bod, který získali, přitom dělá z postupu z 3. místa téměř jistotu,“ napsal list Sme, který remízu s výběrem Anglie označil za jeden z největších úspěchů slovenského fotbalu.

Zároveň dodal, že v případě postupu do osmifinále čeká Slováky nezvládnutelný soupeř, zřejmě Německo nebo Španělsko. Počkat – nezvládnutelný? Oba celky přece tihle bijci favoritů v minulých měsících porazili…

Tagy: Slovenská fotbalová reprezentace Euro 2016 Anglická fotbalová reprezentace

Zdroje: ČTK