Slováci po historické výhře sahají po postupu! Rozhodla výstavní Hamšíkova rána

AKTUALIZOVÁNO VIDEO (aktualizováno: 16. 6. 2016 10:20) - Euro 2016 autor: knp

Prohra s Walesem je zapomenuta. Slovenští fotbalisté ve svém druhém vystoupení na mistrovství Evropy ve Francii dokázali porazit Rusko 2:1 a se 3 body se velmi vážně dostali do hry o postup. Historicky první výhru na kontinentálním šampionátu jim vystřelil nádhernou trefou jejich tahoun Marek Hamšík. Prvním osmifinalistou turnaje se po vydřené výhře nad Albánií stala domácí Francie.

Marek Hamšík střílí rozhodující gól duelu s Ruskem

Marek Hamšík střílí rozhodující gól duelu s Ruskem,zdroj: Profimedia.cz

Slovenský trenér Ján Kozák učinil v porovnání s úvodním zápasem s Walesem 3 změny v základní sestavě a všechny se týkaly hráčů z české ligy: obránce pražské Slavie Dušan Švento a plzeňští Patrik Hrošovský a Michal Ďuriš zůstali jen mezi náhradníky. A osvěžená sestava se po půlhodině prosadila. Hamšík poslal z vlastní poloviny přihrávku za obranu Weissovi, ten si míč zpracoval, obehrál nedůsledné obránce a pravou nohou překonal Akinfejeva. Oslavil tak první reprezentační trefu od loňského března, kdy v kvalifikaci ME skóroval do sítě Lucemburska.

V poslední minutě prvního dějství si Weiss a Hamšík role vyměnili. První jmenovaný rozehrál nakrátko rohový kop a záložník Neapole vypálil z úhlu krásnou plachtící střelu, na niž Akinfejev nemohl dosáhnout. Míč se v samém závěru letu ještě efektně odrazil od tyče. „Trenér nám říkal, abychom rohy rozehrávali rychle. Viděl jsem Marka, že tam stojí sám. Zakončil neskutečně,“ obdivoval Weiss. Podobná rošáda střelce a asistenta se na Euru povedla naposledy anglické dvojici RooneyScholes před 12 lety.

Slovensko se navíc stalo prvním týmem na francouzském šampionátu, který vstřelil 2 branky v prvních 45 minutách. Na další gól si však museli fanoušci v Lille, kde se po celou dobu hrálo pod zataženou střechou, počkat až do 80. minuty, kdy Rusko snížilo na 1:2. Šatovův centr umístil hlavou za Kozáčikova záda nehlídaný Glušakov. I přes následný drtivý tlak ruské reprezentace ale Slováci 3 body udrželi.

Kouč Kozák vyzdvihl především Hamšíka. „Už delší dobu hraje dobře, je společně s Martinem Škrtelem takovým velitelem týmu. Vstřelil krásný gól, ale pracoval také poctivě vzadu a velmi nám tak pomohl k vítězství. Na konci jsme už byli unavení, závěrečné minuty byly nekonečné,“ ulevil si.

Je otázka, zda vlastně nervy nebyly zbytečné. Ruští fanoušci totiž opět v hledišti odpálili několik světlic, ačkoliv UEFA za toto a také za násilnosti v zápase s Anglií jejich národní tým podmínečně z turnaje vyloučila s tím, že při dalších podobných excesech pojede ruská reprezentace domů.

Francie 90 minut hledala branku

To Francie podobné starosti řešit nemusí. Po utrápené výhře nad Albánií se jako první probojovala do osmifinále. I když své fanoušky napínala, co to šlo a houževnatého outsidera poprvé pokořila až v 90. minutě. Nováček Eura přitom předtím poslal míč do tyče.

V 1. poločasu oba týmy ani jednou nevystřelily na branku, domácí ji trefili až na 21. pokus! A rovnou z toho byl gól. V 90. minutě si na Ramiho centr naskočil Griezmann a hlavou překonal Berishu. V 6. minutě nastavení ještě po brejku přidal druhou branku Payet, jenž dokončil Gignacovu akci a navázal na svou trefu z úvodního utkání turnaje proti Rumunsku.

Francouzi nastoupili nečekaně bez svých opor Pogby a Griezmanna a teprve s jejich příchodem na hřiště ve 2. půli se jejich hra zvedla. „Pogba byl náhradníkem spíš z taktických důvodů. Myslel jsem, že potřebujeme systém s dvěma defenzivními záložníky. Griezmann ani Pogba nebyli nadšeni, že jsou na lavičce,“ prozradil Deschamps.

Prakticky play off jsou Švýcaři, kteří mají po remíze s Rumunskem 1:1 po 2 zápasech 4 body. Těžko se na turnaji najdou 2 týmy na 3. místech, jež budou mít lepší bilanci… Švýcarský střelec Mehmedi se stal prvním hráčem země helvétského kříže, který skóroval na mistrovství Evropy i světa. Autor rumunského gólu Stancu zase jako teprve 3. v dějinách ME proměnil na turnaji 2 pokutové kopy. Prvním byl Dán Arnesen v roce 1984, druhým španělský reprezentant Mendieta o 16 let později.

Rumuni mají jen bod, ale nevzdávají se. Na přímý postup ze 2. místa musejí doufat ve švýcarskou porážku od Francie a zároveň dostatečným rozdílem zdolat Albánii. „Postup máme ve svých rukou. Stále věříme. Vítězství nad Albánií nám dá šanci jít dál,“ uvedl jejich kouč Anghel Iordanescu.

Výsledky:

Skupina A:

Marseille: Francie – Albánie 2:0 (0:0)

Branky: 90. Griezmann, 90.+6 Payet. Rozhodčí: Collum (Skot.)  MacGraith (Ir.), Connor (všichni Skot.). ŽK: Kanté  Kukeli, Abrashi. Diváci: 63.670.

Francie: Lloris  Sagna, Rami, Koscielny, Evra  Kanté, Matuidi  Coman (68. Griezmann), Payet, Martial (46. Pogba)  Giroud (77. Gignac). Trenér: Deschamps.

Albánie: Berisha  Hysaj, Ajeti (85. Veseli), Mavraj, Agolli  Kukeli (74. T. Xhaka)  Lila (71. Roshi), Abrashi, Memushaj, Lenjani  Sadiku. Trenér: De Biasi.

Paříž: Rumunsko – Švýcarsko 1:1 (1:0)

Branky: 18. Stancu z pen.  57. Mehmedi. Rozhodčí: Karasev  Golubjev, Kalugin (všichni Rus.). ŽK: Prepelita, Chipciu, Keserü, Grigore  Xhaka, Embolo. Diváci: 43.576.

Rumunsko: Tatarusanu  Sapunaru, Chiriches, Grigore, Rat (62. Filip)  Prepelita, Pintili (46. Hoban)  Torje, Stancu (83. Andone), Chipciu  Keserü. Trenér: Iordanescu.

Švýcarsko: Sommer  Lichtsteiner, Schär, Djourou, Rodríguez  Behrami, Xhaka  Shaqiri (90.+1 Tarashaj), Dzemaili (83. Lang), Mehmedi  Seferovic (64. Embolo). Trenér: Petkovic.

Skupina B:

Lille: Rusko – Slovensko 1:2 (0:2)

Branky: 80. Glušakov – 32. Weiss, 45. Hamšík. Rozhodčí: Skomina – Praprotnik, Vukan (všichni Slovin.). ŽK: Ďurica (SR). Diváci: 38.989.

Rusko: Akinfejev – Smolnikov, V. Berezuckij, Ignaševič, Ščennikov – Golovin (46. Mamajev), Neustädter (46. Glušakov) – Kokorin (75. Širokov), Šatov, Smolov – Dzjuba. Trenér: Sluckij.

Slovensko: Kozáčik – Pekarík, Škrtel, Ďurica, Hubočan – Kucka, Pečovský, Hamšík – Mak (80. Ďuriš), Weiss (72. Švento) – Duda (67. Nemec). Trenér: Kozák.

Tagy: Slovenská fotbalová reprezentace Euro 2016 Ruská fotbalová reprezentace Francouzská fotbalová reprezentace Švýcarská fotbalová reprezentace