Senzace! Bojovníci z pouze 300tisícového Islandu obrali o body božského Ronalda!

AKTUALIZOVÁNO VIDEO (aktualizováno: 15. 6. 2016 09:48) - Euro 2016 autor: knp

Nezapomenutelná premiéra! Reprezentanti Islandu, jenž má s populací pouhých 330 000 lidí zhruba o 50 000 obyvatel méně než pouhé Brno, vybojovali ve svém historicky prvním utkání na mistrovství Evropy bod s Portugalskem. To má přitom ve svém středu nejlepšího fotbalistu planety Cristiana Ronalda! V úvodním poločase sice poslal favorita do vedení Nani, krátce po přestávce však 1. gólem Islandu na ME srovnal Birkir Bjarnason.

Birkir Bjarnason se raduje ze své vyrovnávací trefy na 1:1

Birkir Bjarnason se raduje ze své vyrovnávací trefy na 1:1,zdroj: internet

Navzdory první šanci utkání, kterou měl ve 3. minutě 2x střílející Gylfi Sigurdsson, zápasu dlouho dominovali Portugalci. Ronaldo, který nastoupil ke 127. utkání za reprezentaci a vyrovnal tím rekordní bilanci Luíse Figa, poslal z levého křídla přesný centr na hlavu Nanimu. Ten ale mířil do brankáře. Sám forvard Realu Madrid střílel hlavou chvíli poté, jeho pokus však šel vedle.

Ve 31. minutě už tlak Portugalska skončil gólem: po pohledné kombinaci na pravém křídle nasměroval Nani z malého vápna míč do branky. Byl to jubilejní 600. gól v historii mistrovství Evropy.

I do druhé půle vstoupili lépe Portugalci, Ronaldo se dostal ke 2 střelám, ovšem v 51. minutě nečekaně udeřil Island. Bjarnason, kterého oba soupeřovi stopeři nechali za zády před brankou úplně volného, dostal parádní centr zprava a z voleje vstřelil premiérový gól severského celku na velkém turnaji.

A nemuselo zůstat jen u něj. Finnbogason dokonce mohl v závěru Islandu vystřelit výhru, ale v nadějné pozici napálil míč přímo do Ruie Patrícia uprostřed portugalské branky. Ještě jedno demografické srovnání: Ronaldův účet na Twitteru sleduje 43,1 milionu lidí, to je 130x víc, než má celá populace Islandu…

Jeho národní tým se oddává euforii. Zážitek pomohly umocnit tisíce příznivců v modrých barvách na stadionu v St. Etienne. „Bylo to naprosto úžasné, jako bychom hráli doma. Naši fanoušci byli neuvěřitelní. Hráčům to hodně pomohlo,“ řekl jeden z trenérů týmu Heimir Hallgrímsson.

Király – 40letý rekordman

Důvod k velké radosti mají i Maďaři, kteří v rakousko-uherském derby porazili své západní sousedy 2:0. Vítězný gól 138. souboje obou zemí (víckrát se na mezinárodní úrovni utkaly pouze Argentina s Uruguayí – 181x) dal v 62. minutě po kombinaci Ádám Szalai. Soupeř šel krátce poté do oslabení po 2. žluté kartě pro Aleksandra Dragovice a v závěru přidal pojistku střídající Zoltán Stieber.

Maďaři se mezi evropskou elitu vrátili po téměř půlstoletí – a rovnou vítězně. „Dlouhých 44 let Maďarsko na mistrovství Evropy nehrálo. Podívejte se na fanoušky, co to pro ně znamená, je to splněný sen, historický výsledek,“ nešetřil nadšením po výhře německý trenér vítězů Bernd Storck.

O historický rekord šampionátu se už jen svým nástupem do utkání postaral maďarský gólman Gábor Király. Ve 40 letech a 75 dnech se stal nejstarším účastníkem Eura v dějinách a téměř o rok překonal dosavadního nestora šampionátu Lothara Matthäuse z ME v roce 2000 (39 let, 91 dní). I k tomuto historickému okamžiku si Király oblékl své tradiční tepláky a vychytal v nich několika parádními zákroky nulu. Po pouhé půl minutě hry potřeboval i pomoc tyče při Alabově střele.

Výsledky – skupina F:

St. Étienne: Portugalsko – Island 1:1 (1:0)

Branky: 31. Nani – 50. B. Bjarnason. Rozhodčí: Cakir – Duran, Ongun (všichni Tur.). ŽK: B. Bjarnason, Finnbogason (oba Isl.). Diváci: 38.742.

Portugalsko: Patrício – Vieirinha, Carvalho, Pepe, Guerreiro – Mário (76. Quaresma), Danilo, Moutinho (71. Sanches), Gomes (84. Éder) – Nani, Ronaldo. Trenér: Santos.

Island: Halldórsson – Sävarsson, R. Sigurdsson, Árnason, Skúlason – Gudmundsson (90. E. Bjarnason), Gunnarsson, G. Sigurdsson, B. Bjarnason – Sigthórsson (81. Finnbogason), Bödvarsson. Trenéři: Lagerbäck a Hallgrímsson.

Bordeaux: Rakousko – Maďarsko 0:2 (0:0)

Branky: 62. Szalai, 87. Stieber. Rozhodčí: Turpin – Cano, Danos (všichni Fr.). ŽK: Dragovic – Németh. ČK: 66. Dragovic (Rak.). Diváci: 42.000.

Rakousko: Almer – Klein, Dragovic, Hinteregger, Fuchs – Baumgartlinger, Alaba – Harnik (77. Schopf), Junuzovic (59. Sabitzer), Arnautovic – Janko (65. Okotie). Trenér: Koller.

Maďarsko: Király – Fiola, Guzmics, Lang, Kádár – Gera – Németh (89. Pintér), Nagy, Kleinheisler (79. Stieber), Dzsudzsák – Szalai (69. Priskin). Trenér: Storck.

Tagy: Euro 2016 Portugalská fotbalová reprezentace Maďarská fotbalová reprezentace Islandská fotbalová reprezentace

Zdroje: Vlastní,ČTK