Ronaldo: Prosil jsem boha, aby mi dal šanci. Zranil se, ale pak určil budoucnost

VIDEO - Euro 2016 autor: knp

Konečně se dočkal a triumfem Portugalců ve finále mistrovství Evropy si připsal premiérový triumf s reprezentací na velkém turnaji. Útočník Cristiano Ronaldo tak zkompletoval sbírku, ve které má 3 ocenění pro nejlepšího fotbalistu světa nebo stejný počet vítězství v Lize mistrů. Navíc překonal věčného rivala Lionela Messiho, který s Argentinou nic nevyhrál a po nedávné další finálové prohře nevydržel a v národním týmu ohlásil konec.

Cristiano Ronaldo ví, že je zle

Cristiano Ronaldo ví, že je zle,zdroj: Profimedia.cz

Přitom to zprvu vypadalo, že ani Ronaldovi není z nějakého důvodu souzeno. Zhruba po čtvrthodině hry mu v souboji Dimitri Payet zranil koleno a i když se portugalský idol zkusil do hry po dlouhém ošetření vrátit s obvázanou nohou, nakonec musel v slzách vystřídat. Vztekle zahodil kapitánskou pásku a nechal se z hřiště přepravit na nosítkách. Byl to smutný moment finále, dokonce i francouzský kouč Didier Deschamps se Ronalda při jeho nevznešeném odchodu soucitně dotkl. Potleskem ho vyprovodila i většina domácích fanoušků.

Ještě předtím, když se hvězdný forvard posadil na trávník a v hlavě mu běželo tisíc černých myšlenek a tělem mu projížděla bolest, si na něj v ten moment poťouchle sedla můra. Symbol tmy jako by chtěl naznačit, že je s Ronaldem utrum. Nebyl! Nakonec se po výhře v prodloužení radoval. „Jsem strašně šťastný! Čekal jsem na to hrozně dlouho, od roku 2004. Prosil jsem boha, aby mi dal šanci, protože jsme si ji zasloužili,“ připomněl Ronaldo 12 let staré finále šampionátu, v němž Portugalci v domácím prostředí nečekaně prohráli s Řeckem.

„Dnešek začal smolně, protože jsem se zranil, ale pořád jsem věřil spoluhráčům. Spolu s dobrým plánem jsme měli na to Francii porazit,“ přidal hráč, který má na kontě také 3 ligová prvenství s Manchesterem United a 1 s Realem Madrid. „Je to jeden z nejšťastnějších okamžiků mého života a ten největší v kariéře. Je to lepší než všechny klubové trofeje. Vždycky jsem říkal, jak moc toužím vyhrát něco s Portugalskem. Je to neuvěřitelná chvíle pro mě i pro celou naši zemi,“ jásal.

Ve Francii sice neodehrál nejlepší turnaj, ale v semifinále se gólem a přihrávkou postaral o vítězství nad Walesem 2:0. Proto bylo podle spoluhráčů příhodné, že se mu po jeho zranění mohli odvděčit ziskem titulu. „Přijít o nejlepšího hráče bylo nepříjemné. Cristiano je osobnost, která umí rozhodovat zápasy. Ale bojovali jsme i za něj, protože jsme pro něj chtěli finále vyhrát,“ přisvědčil stoper Pepe.

Ronaldo se po ošetření vrátil na lavičku, kde burcoval a radil ostatním. Dokonce to chvílemi vypadalo, že tým trénuje on, a ne Fernando Santos. Nakonec možná i na lavičce sehrál klíčovou roli zápasu. „Řekl mi, že vstřelím vítězný gól. Dodal mi sílu, energii, a to bylo klíčové,“ prozradil útočník Éder, který přišel na hřiště v 79. minutě a ve 109. minutě rozhodl. Na podobné metody je zvyklý, neboť využívá schopností mentálního trenéra…

Ronaldův přínos po odchodu ze hřiště vyzdvihl i Santos. „Snažil se vydržet na hřišti, ale když to nešlo, podporoval tým v šatně. Hodně klukům pomohl, pro mě je tohle ukázkový příklad týmové práce,“ přidal.

Tagy: Cristiano Ronaldo Euro 2016 Portugalská fotbalová reprezentace

Zdroje: Vlastní,ČTK