Rebel Evra chce s dalšími napravit ostudu, kterou způsobili Francii stávkou na MS

- Euro 2016 autor: knp

Pro čtveřici francouzských reprezentantů Patrice Evru, Bacaryho Sagnu, Huga Llorise a Andrého-Pierra Gignaca má večerní finále mistrovství Evropy s Portugalskem o něco větší význam než pro zbytek týmu. Všichni 4 doufají, že triumfem dají definitivně zapomenout na ostudné vystoupení na světovém šampionátu v roce 2010.

Patrice Evra (vlevo) v diskusi s trenéry (vpravo zády je Raymond Domenech) během hráčské stávky na MS 2010

Patrice Evra (vlevo) v diskusi s trenéry (vpravo zády je Raymond Domenech) během hráčské stávky na MS 2010,zdroj: Profimedia.cz

Francie před 6 lety v Jihoafrické republice získala jediný bod a vypadla už v základní skupině. Ba co hůř, hráči během turnaje vstoupili do stávky, kterou po vyloučení útočníka Nicolase Anelky z kádru za konflikt s trenérem Raymondem Domenechem zorganizoval tehdejší kapitán Evra.

Vedl hráče k tomu, že během turnaje na chvíli pod Domenechem odmítli trénovat, celou věc tehdy dokonce řešil prezident země. Evrovi a dalším 4 rebelům (například Francku Ribérymu) hrozil za puč doživotní zákaz reprezentovat zemi.

Ten však nakonec nepřišel a obránce Juventusu tak dnes bude moci hrát o svou první trofej s národním týmem. „Na francouzském fotbale se ta aféra určitě podepsala. Je jasné, že jsme udělali několik chyb. Nebylo to vůbec příjemné, protože jsme udělali Francii celosvětovou ostudu,“ vykládá Sagna.

„Museli jsme začít úplně od začátku a získat veřejnost zpět na svou stranu. Myslím, že jsme za těch 6 let odvedli spoustu práce, abychom udělali fanouškům radost. Minulost už nevymažeme, ale díváme se dopředu. Chceme ukázat lepší tvář francouzské reprezentace,“ dodává zadák Manchesteru City. „Francouzský fotbal byl v krizi, ale postupně jsme se zvedli. Nebylo to snadné, ale krok po kroku jsme to dokázali,“ vyzdvihl Lloris, který je dnes kapitánem národního celku.

Velkou zásluhu na vzkříšení má podle něj vedení svazu, ale i hráči a trenéři. „Byl to běh na dlouhou trať. Úspěch si nemůžete koupit, stejně jako zkušenosti,“ říká brankář Tottenhamu. „Teď máme obrovskou možnost zapsat se do historie. V hráčské kariéře takových okamžiků moc nezažijete.“

Evra je dnes rezolutní – stejně jako tehdy. „Musíme uspět. S reprezentací jsem ještě nikdy nic nevyhrál, a kdyby se mi to nepovedlo, bral bych to jako velké selhání, černou kaňku na mé kariéře,“ přiznává. „Když zvítězíme a budeme mistry Evropy, určitě se neubráním slzám,“ tuší.

Tagy: Euro 2016

Zdroje: Vlastní,ČTK