Řádění chorvatských fanoušků: předem promyšlená akce s místem i časem!

VIDEO - Euro 2016 autor: knp

Náhodné zatmění mysli? Nikoliv. Běsnění chorvatských fotbalových fanoušků v zápase s Českem, kvůli nimž může UEFA tým z mistrovství Evropy dnes i vyloučit, bylo strategicky plánovanou akcí. Stojí za ní extremistické hnutí Torcida. Z jeho sektoru v rohu u české branky po levé ruce gólmana Petra Čecha vylétlo v 85. minutě 12 světlic a nakonec i dělbuch, který explodoval vedle člena pořádkové služby, jenž světlice odklízel ze hřiště, a zranil jej. Situace a přerušení zápasu nahrálo českému týmu, Chorvaté incident nechápou a jsou z něj nešťastní.

Plánek výtržností, které zveřejnila Torcida

Plánek výtržností, které zveřejnila Torcida,zdroj: www.jutarnji.hr

Rozběsněné příznivce se pokusili zklidnit sami chorvatští hráči, v sektoru přesto došlo k potyčkám a jeho část následně vyklidila policie. Pauza českému týmu pomohla. „Soupeř do té doby měl hru pod kontrolou, ale pak vypadl z rytmu a my toho využili,“ kvitoval brankář Petr Čech.

Chorvatům bylo trapně. „Můžeme se jen omluvit UEFA a českému týmu. Nevím, co k takovému chování fanoušků říct jiného,“ hořekoval záložník Ivan Rakitič, podle kterého byl pokutový kop trestem právě za řádění chorvatských příznivců. „Není to náhoda, že rozhodčí vzápětí odpískal penaltu,“ uvedl fatalisticky.

Anglický sudí Mark Clattenburg podle jeho slov přemýšlel o tom, že zápas ukončí. Což český stoper Tomáš Sivok předpovídal. „Čekal jsem, že to ukončí, protože tohle by se dít nemělo. Bavil jsem se s chorvatskými hráči na hřišti a styděli se za to, byli z toho zklamaní. Paradoxně jim to ublížilo,“ podotkl.

Jiný český zadák Pavel Kadeřábek cítil na hřišti úzkost. „Viděl jsem, jak se na tribuně mezi sebou rvali chorvatští fanoušci. Nemám takové obrázky rád, navíc světlice vás vždycky může trefit. Takže trochu strach byl, ale pořadatelé to pak zvládli,“ oddechl si obránce Hoffenheimu.

Kapitán Darijo Srna přiznal, že to byl nejtěžší zápas jeho dlouhé kariéry. Před zápasem pochoval otce, při hymně se na trávníku pod emocemi rozplakal a nakonec přijde tohle… Ivan Perišič, jenž dal českému týmu 1. gól, byl zdrcený. „Cítím se strašně. Ta ostuda padá i na mě. Kvůli pár dementům naše země přišla o čest. To je snad lepší nehrát,“ řekl rychlík Interu Milán.

Ivan Perišič, policista, Česko - Chorvatsko, ME ve fotbale 2016, ST. Etienne

Ivan Perišič rozmlouvá s policisty pod problémovým sektorem.,zdroj:Cropix

Byl nejaktivnější z chorvatských reprezentantů, kteří šli fanoušky uklidňovat. „Ani nevím, jestli o tom, co se stalo, stojí za to mluvit. Vyzýval jsem policisty, ať zasáhnou, ale ti prý na to neměli od UEFA povolení,“ citoval Perišiče list chorvatský list Jutarnji. Zřejmě proto, že bitky probíhaly uvnitř tábora chorvatských hooligans.

Clattenburg po poradě nechal utkání dokončit a Češi v nastavení vyrovnali. „Měli jsme štěstí, že se vůbec zápas dohrál. Pak bychom měli mnohem větší problém. Teď je otázka, jestli budeme hrát dál, nebo pojedeme domů. Uvidíme, jak se k tomu postaví UEFA,“ přemítal Rakitič.

Její disciplinární komise dnes zasedne a případem se bude zabývat. Za podobný prohřešek už bylo Rusko podmínečně vyloučeno z turnaje. Chorvatsko jistojistě dodatečnému trestu neunikne. Je otázkou, jak přísný bude.

Chorvatský kouč Ante Čačič byl hanbou i vzteky bez sebe. „Mají ostudu před celým světem. Přitom je to otázka asi jen 10 individualit. Proto doufám, že budou identifikováni a potrestáni. Tihle lidí jsou opravdoví blázni. Proto jim neříkám fanoušci, ale chuligáni. To nejsou opravdoví příznivci Chorvatska. To jsou sportovní teroristi. S nimi nechci mít nic společného.“

Mario Mandžukič, Petr Čech, Česko - Chorvatsko, ME ve fotbale, St. Etienne

Petr Čech (vpravo) a Mario Mandžukič v popředí scén, které nyní řeší celá fotbalová Evropa,zdroj:www.jutarnji.hr

Cítil i velkou nespravedlnost. „Ti, kteří to vše zavinili, se teď smějí v klidu někde v křesle a hanba je na našich bedrech. Už se to stalo tolikrát, že nechápu, proč je ještě nikdo nepotrestal. Bolí mě, že ten problém nechce nikdo řešit, svaz je na všechno sám. Jsme všichni jako rukojmí,“ stýskal si.

Na zápas hned po jeho skončení reagovala na facebooku chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovičová, podle které se budou fanoušci za své chování zodpovídat. Chuligány nazvala nepřáteli Chorvatska, kteří nenávidí reprezentaci i svou zemi. „Styďte se!“ vzkázala jim.

Proč se fanoušci prali mezi sebou?

Čačič možná ani netuší, jak přiléhavé přirovnání v případě teroristů použil. Podle chorvatského listu Jutarnji totiž tahle skupinka fanoušků přijela se záměrem vyvolat takový incident, aby bylo Chorvatsko z turnaje vyloučeno! Patří k totiž radikálnímu hnutí Torcida, zřejmě nejmilitantnějším hooligans v Evropě, kteří stojí za Hajdukem Split a bojují proti chorvatskému fotbalovému svazu, jejž obviňují z korupce v čele s legendárním útočníkem Davorem Šukerem, nynějším předsedou svazu. A v neposlední řadě podporují snahu odtrhnout Dalmácii, v níž Split leží, od zbytku země.

Proto se poprali v sektoru chorvatských fanoušků s krajany, kteří měli na sobě stejné šachovnicové dresy a navenek vypadali jednotně. Akce měla být ještě mohutnější, ale policie část stoupenců tvrdého jádra pochytala už před zápasem. Mimo jiné na hranicích zadržela dodávku plnou „fotbalových zbraní“. Chorvatská policie ale podle mínění mnohých selhala v tom, že „známé firmy“ pustila ze země.

Torcida měla pro svůj akt ideální živnou půdu, protože úzce spolupracuje s ultras St. Etienne, kteří jim dokonce pomohli sehnat vstupenky na zápas. Na něj se tak zřejmě dostali někteří ze seznamu, jenž čítá 326 jmen lidí, kteří mají na stadion při chorvatských zápasech na Euru zákaz vstupu. Policie už dlouho před zápasem začala spolupracovat s národními bezpečnostními agenty i s chorvatskými kolegy a pro zápas učinila několik speciálních opatření.

Reakce jsou dokonce takové, že se v odsouzení incidentů spojili a podpořili fanoušci Chorvatska a Srbska, čili zástupci zemí se vzájemnou nesnášenlivostí, jež pramení od občanské války za nezávislost na začátku 90. let minulého století! „Vy a Italové hrajete na turnaji nejlepší fotbal. Ale bohužel máte mezi fanoušky stejná hovada jako my. Takovým by se měl zakázat návrat do země,“ letí do Chorvatska jeden z mnoha vzkazů od srbského fanouška. „To nejsou Chorvaté,“ napsal jejich krajan.

Natáhli si kukly a začalo to, líčí svědek

Listu Jutarnji se podařilo vyzpovídat fanouška, který byl v „sektoru zla“. „Bylo jich asi 15, ani se nedívali na hru, celý zápas si mezi sebou něco šeptali. Pak si v jednu chvíli natáhli kukly na hlavu a začali házet na hřiště světlice. Bál jsem se o hráče,“ vyprávěl Ante Čorušič, mimochodem ředitel univerzitní nemocnice v Záhřebu. „Křičeli: ‚Stop cikánům!‘ Pak se na ně vrhli stovky chorvatských fanoušků,“ líčil scény z tribuny.

Podle něj jde zcela jasně o organizovanou a velmi dobře placenou skupinu. K útoku se ostatně přihlásila Torcida, která na svém facebookovém profilu 2 hodiny před incidentem zveřejnila zjednodušenou mapu stadionu se zakreslenými sektory a obsazením jednotlivých ultras: Bad Blue Boys ze Záhřebu, Rijeka Armády, ultras z Vinkovci a především samotné její členy, kteří jsou na plánku zakresleni červeně, píše Jutarnji.

Mario Mandžukič, Česko - Chorvatsko, ME ve fotbale 2016, St. Etienne

Mario Mandžukič holou rukou zahodil světlici, pořádková služba na to měla speciální tlusté rukavice...,zdroj:Cropix

Podle nákresu a šipek měl být útok ještě masivnější. Přitom zveřejněnému scénáři nikdo nevěnoval pozornost. Po řadě planých poplachů v minulých letech už ostražitost poklesla… V některých komentářích se objevovaly názory, že kdyby to bylo míněno vážně, Torcida by nikdy nic podobného na sociálních sítích nezveřejnila. Chyba lávky…

Zůstává otázkou, jak je možné, že při četných varováních chorvatské strany a zvýšených opatřeních francouzské policie i pořadatelů pronesli hooligans kontrolami takové množství pyrotechniky. Chorvatská média však na základě výpovědí fanoušků tvrdí, že pořadatelská služba včera selhala, protože kontrola z její strany absolutně neexistovala…

Tagy: fanoušci Česká fotbalová reprezentace Euro 2016 Chorvatská fotbalová reprezentace

Zdroje: Vlastní,ČTK