Při postupu čeká v osmifinále Francie, Itálie nebo Wales. Ale jak vlastně jít dál?

- Euro 2016 autor: knp

Reprezentace se v případě postupu do osmifinále mistrovství Evropy může utkat s domácí Francií, obhájcem stříbra Itálií či s Walesem, který překvapivě vyhrál skupinu B. Svěřenci trenéra Pavla Vrby však nejprve musejí v závěrečném utkání skupiny D porazit Turecko. Pokud dnes vyhrají a dají alespoň 2 góly, budou mít postup jistý i z případného 3. místa.

Zápas proti domácím Francouzům by byl velkým zážitkem

Zápas proti domácím Francouzům by byl velkým zážitkem,zdroj: Profimedia.cz

Pokud Čechům bude výhra nad Tureckem stačit ke 2. místu ve skupině, vyzvou v dalším kole Itálii. Ta už je jistým vítězem skupiny E. Toto utkání by se hrálo v pondělí 27. června na pařížském Stade de France.

Když národní tým obsadí 3. příčku v tabulce, a i tak postoupí, číhají na něj 2 varianty podle toho, ze kterých skupin projdou další týmy na 3. místech. Dostat by tak mohl i domácí Francii, která patří k největším favoritům turnaje, ale zatím se jí herně tolik nedaří. „Moc velká volba tam není. Určitě hrát s Francií by pro nás bylo velmi zajímavé,“ uvedl kouč Vrba.

Zbylou variantou je překvapivě Wales, jenž porazil Slovensko i Rusko a vyhrál skupinu B. Znamenalo by to především snažit se ubránit hvězdného útočníka Realu Madrid Garetha Balea, který se trefil ve všech 3 dosavadních zápasech.

I když by tahle eventualita vypadala nejschůdněji, může to být zrádné. Kouč Chris Coleman věří, že Wales může na šampionátu dojít daleko. „Tohle není konec turnaje, mužstvo je na cestě za dalšími úspěchy. Jsem rád, že mohu se svým trenérským týmem být u toho,“ uvedl 46letý kouč, který o soupeři pro osmifinále nepřemýšlí. „Respektujeme každého, a když hrajeme takhle, nevím, proč bychom se měli někoho bát,“ dodal.

Zatím ale Češi postup v kapse nemají. Jaké k němu vedou cesty?

Výhra

Měla by pravděpodobně stačit minimálně k tomu, aby se tým vešel mezi 4 nejlepší celky ze 3. míst. Pak by Češi zakončili skupinu se 4 body. Už ve skupině A má 3. Albánie jen 3 body, takže by reprezentaci stačilo, aby na 4 body nedosáhl ještě aspoň 1 tým na 3. příčce. Může být jasno už večer, pokud Němci porazí Severní Irsko.

Když ne, potřebují k jistotě Češi vstřelit při výhře nad Tureckem alespoň 2 góly. Pak budou mít lepší skóre než další tým na 3. místě – Slovensko.

V případě, že by 4 body mělo víc mužstev, rozhodla by pomocná kritéria. Jako první by přišel na řadu rozdíl skóre, poté vyšší počet vstřelených branek, následně kritérium fair play, do kterého se počítají karty obdržené na turnaji, a jako poslední umístění v žebříčku UEFA.

Češi ale stále mají poměrně reálnou šanci dostat se i na 2. příčku ve skupině, která automaticky znamená postup. Potřebují k tomu vyhrát a zároveň spoléhat na to, že Španělsko v souběžně hraném duelu porazí Chorvaty.

V tom případě by s nimi měli stejný počet bodů. Pokud by vedle toho měli i totožné celkové skóre, rozhodlo by opět kritérium fair play. V něm jsou za vyloučení 3 trestné body, za žlutou kartu 1. Ale body se přidělují i odebírají také za celkové chování týmu a fanoušků, což by hovořilo výrazně v neprospěch Modriče a spol.

Také se může stát, že Češi mohou na definitivní potvrzení toho, zda postoupí, či ne, čekat až do středy, kdy se odehrají poslední 4 zápasy základních skupin.

Hráči se matematickými počty příliš nezabývají. „Nevím, jak sledují ostatní skupiny kluci, ale já osobně ne. Počítám jen s tím, že když vyhrajeme, měli bychom postoupit, jinak nemá cenu kalkulovat,“ řekl záložník Vladimír Darida. „Bude to o všechno, a když vyhrajeme, z 90% je postup jistý. Potřebujeme vyhrát a neohlížet se na ostatní výsledky,“ doplnil obránce Pavel Kadeřábek.

Remíza

Naději na postup definitivně nezhatí ani nerozhodný výsledek, ovšem poté by musely reprezentaci zítra nahrát výsledky všech 4 zbylých duelů najednou. Švédové by nesměli vyhrát nad Belgií, Irsko nad Itálií, Island by musel zdolat Rakousko a hlavně by favorizované Portugalsko muselo podlehnout Maďarsku. I to se klidně může stát, spoléhat však na to nejde.

Porážka znamená jisté vyřazení z turnaje.

Tagy: Česká fotbalová reprezentace Euro 2016

Zdroje: ČTK