Před osmi lety Turci na poslední chvíli poslali národní tým z Eura domů. Přišel čas odplaty…

VIDEO - Euro 2016 autor: knp

Pokud jste v roce 2008 sledovali fotbal, určitě si ten truchlivý večer pamatujete. Češi vedli ještě v 75. minutě závěrečného duelu základní skupiny mistrovství Evropy nad Tureckem 2:0 a jasně mířili za postupem. Jenže pak inkasovali a v dešti jim zápas vyklouzával z rukou.

Nepěkná vzpomínka: Nihat v roce 2008 střílí gól na 2:2

Nepěkná vzpomínka: Nihat v roce 2008 střílí gól na 2:2,zdroj: Profimedia.cz

Jak příznačné pro následující okamžik: v 86. minutě do té doby vždy téměř neomylný gólman Petr Čech podběhl centr, mokrý míč se mu po rukavici smýkl z jeho dosahu a volný Nihat Kahveci jej pohodlně uklidil do prázdné branky, 2:2. Za chvíli 3. gól a konec nadějí. Zároveň smutné loučení úspěšného kouče Karla Brücknera.

Dnes večer přišel čas na odplatu…

Brankář Čech však další duel o všechno s Turky tímto způsobem nevnímá. Otázce na onu černou chvíli své kariéry se zasmál. „Vyhrál jsem večeři. V autě cestou na tiskovou konferenci jsem nahlásil, že tahle otázka určitě padne,“ řekl pobaveně.

„Jako odvetu to určitě neberu, protože je to 8 let. Odveta je to za zápas (v říjnu v kvalifikaci) v Praze, kde jsme prohráli 0:2, protože je to poslední vzájemné utkání. Ale jestli jsme s nimi hráli před 8 lety… V jejich týmu je asi jen 5 hráčů, kteří i tehdy působili v reprezentaci. Ten zápas se k tomu žádným způsobem nevztahuje,“ doplnil gólman, jenž večer nastoupí ke svému 14. startu na ME, čímž v tomto ohledu vyrovná český rekord Karla Poborského.

Dalším ze 4 pamětníků onoho ženevského fiaska v nynějším výběru je obránce Michal Kadlec, který dnešní duel naopak jako šanci na vyrovnání starých účtů chápe. „Vzpomínky jsou špatné, ale už je to dávno. Doufám, že teď budou lepší. Budeme se snažit ten zápas urvat za každou cenu, abychom jim trochu vrátili ten rok 2008,“ vyložil.

Kadlec přišel na hřiště a nestačil se divit

V onom duelu naskočil do hry v 80. minutě. „Samozřejmě se na to nevzpomíná dobře. Já přišel na hřiště jako mladý kluk, za chvíli tam letěl centr a 2:2. A pak ještě dostanete na 2:3. Pro mě to byl první start na velkém turnaji a jeli jsme bohužel domů,“ líčil Kadlec.

O to víc by mohl prahnout po pomstě… „Velká odveta? Je to samozřejmě specifické i v tom, že jsme Turecko měli i teď v kvalifikaci. Tam jsme vyhráli a pak doma prohráli, i když už jsme měli jistý postup. Takže ten zápas byl trochu jiný. Myslím, že oba týmy se dobře znají,“ podotkl.

On zná protivníka výborně. Zápas s Tureckem je pro něj speciální i proto, že od roku 2013 až do konce této sezony oblékal dres Fenerbahce Istanbul. „Hraje tam hodně mých spoluhráčů, dokonce i v základu, takže ten tým znám. I ostatní hráče, kteří působí v ostatních klubech. Neříkám, že o soupeři vím, vše, ale hodně,“ uvedl. I proto a také kvůli dávné ráně by možná mohl dostat šanci v základní sestavě místo dosud tápajícího Davida Limberského...

Na Kadlece zatím Turci působí odevzdaným dojmem. „To je naše šance. Doufám, že se zvedneme i herně. Budeme se do toho zápasu snažit vzít těch posledních 15 minut z Chorvatska. Pro nás to byl zlatý bod. V minulosti to už bylo několikrát, že z ničeho, kdy už jste skoro jednou nohou doma, se podařilo udělat dobrý výsledek,“ zakončil v naději.

Tagy: Česká fotbalová reprezentace Euro 2016 Turecká fotbalová reprezentace

Zdroje: Vlastní,ČTK