Pozor na Island! Takové výkony dokáže opakovat, říká český znalec tamního fotbalu

VIDEO - Euro 2016 autor: knp

Zatímco všichni islandští reprezentanti hrají po Evropě, a nejčastěji v Anglii, kterou včera senzačně vyřadili v osmifinále mistrovství Evropy, on byl jedním z mála cizinců v tamní lize. Evropský šampion do 21 let z roku 2002 Michal Pospíšil zná islandský fotbal hodně zblízka, přesto ani on úspěch tamního národního týmu na Euru nečekal. Dokonce čtvrtfinálovou účast považuje za možná největší překvapení v historii ME.

Michal Pospíšil v dresu zlaté jednadvacítky

Michal Pospíšil v dresu zlaté jednadvacítky,zdroj: Profimedia.cz

Forvard, jenž na sklonku své kariéry odehrál sezonu 2011/12 za Grindavík, nepočítal s tím, že se Island tak rychle vyšvihne mezi elitu. „Myslím, že ani oni to nečekali. Pro ně byl velký zážitek, že vůbec na turnaj postoupili. Mluvil jsem s nimi, když hráli kvalifikaci v Plzni (v listopadu 2014) a pořád říkali, že je ještě dlouhá, že se o to zkusí poprat. Ale pak postoupili, narostlo jim sebevědomí, zvládli i skupinu a teď tohle,“ líčí Pospíšil. „Navíc ukázali, že to není otázka jen 1 či 2 vydařených zápasů, ale že takové výkony dokážou podávat pravidelně,“ dodává 37letý bývalý hráč pražské Sparty, Liberce či skotského Hearts of Midlothian.

Sám byl přesvědčen o tom, že Anglie islandský zázrak utne. „Island už sice rozhodně není slabý soupeř, ale myslel jsem si, že ho Anglie zastaví. Je to jedno z největších překvapení v historii. Možná největší. Větší než titul Řecka v roce 2004. Island se počtem obyvatel a základnou nedá s Řeckem vůbec srovnat. Mají jen pár individualit, ale týmovým pojetím to zvládají. Asi se to dá srovnávat s Dánskem, které v roce 1992 vyhrálo mistrovství Evropy jako náhradník. Ale Island to možná ještě překonává,“ míní.

Výhra nad Anglií je podle něj pro ostrovní zemi o to sladší, že sám během působení v Grindavíku poznal, jak tamní hráči vzhlížejí právě k anglickému fotbalu. „Hrozně ho sledovali a všichni tam chtěli hrát. Když šli do Norska nebo Švédska, brali to jako přestupní stanici do Anglie. A myslím, že si ani ve snu nepředstavovali, že ji jednou porazí v osmifinále Eura,“ podotýká.

Francie? Pro Island by nemusela být problém ani ta, míní Pospíšil

Ačkoli má Island zhruba 10x méně fotbalistů než Česko, k úspěchu mu pomáhá několik specifických faktorů. „Není náhoda, že i v tak malém počtu dokážou konkurovat nejsilnějším týmům. Mají k tomu skvělé podmínky. Postavili haly o velikosti normálního hřiště, kde mohou trénovat i hrát celý rok. Děti odmalička kopou na hřištích. Navíc se tam zná každý s každým, tak se děti i dobře druží. A také tam má fotbal na rozdíl od nás malou konkurenci, jelikož populární je tam ještě tak házená. Ale fotbal je prostě národní sport. Teď jeho popularita ještě vzroste, jen nevím, kde vezmou další lidi,“ usmívá se Pospíšil.

Fascinuje ho i to, kolik Islanďanů přijelo podpořit tým přímo do dějiště šampionátu. „Když jsem viděl, kolik je fanoušků na tribunách, říkal jsem si, že se celá země přesunula do Francie,“ hlásí v nadsázce. Podle odhadů médií je přímo na šampionátu 10% obyvatel země, zbytek zaplavil náměstí a bary, snad každý občan ostrova gejzírů má doma modrý národní dres. Ty mimochodem během turnaje v celé zemi došly a podle zpráv v islandských médiích budou další hotovy v pátek…

Právě včas na nedělní duel proti pořadatelské zemi ve čtvrtfinále Eura. „Teď už se může stát ledacos. Je jasné, že si na ně Francie dá větší pozor, ale i Anglie byla určitě připravená a nezvládla to. Francii řadím ještě výš než Anglii, ale je to 1 zápas a pro Island by nemusel být problém to ubránit a rozhodnout třeba z penalt. Teď bych si rozhodně nešel vyloženě vsadit na Francii,“ dodává Pospíšil obezřetně.

Oblíbený „vikingský“ pokřik je ze Skotska…

Islandský zázrak uchvátil i českého mezinárodního rozhodčího Radka Příhodu. „Fandil jsem Čechům a Slovákům, ale teď jsem se stal fanouškem Islandu. A myslím, že nejsem sám. Je to sympatický tým, proti Anglii tam nechal srdce. Je to rozhodně větší překvapení než titul Řecka v roce 2004. Vyšla jim generace, dobře jim to klape jako týmu. Dobrý kouč. Mají štěstí a chuť po vítězství. Prostě se jim to sešlo. Mistrovství okořenili,“ oceňuje Příhoda.

A to nejen hrou. Určitě jste během islandských zápasů zaslechli, jak se z tribun nese temné hrdelní „huuuuuuh“. Světová média pokřik nesprávně označují za vikingský bojový chorál, obdobu novozélandské haky. Islandský deník Morgunbladid odhaluje jeho daleko prostší historii. Islanďané si jej půjčili od fanoušků skotského Motherwellu.

V roce 2014 se islandský klub Stjarnan podobně statečně jako nyní národní tým bil v předkole Evropské ligy, jeho tažení zastavil až Inter Milán. Ještě předtím ale vyřadil celkovým poměrem 5:4 právě Motherwell, kde tento pokřik (někteří tvrdí, že je dokonce bojový staroanglický, to by byl teprve paradox) příznivci Stjarnanu odkoukali a přenesli s sebou domů. Později založená fanouškovská skupina „Silver Spoons“ pak chorál začala loni používat i na utkáních národního týmu. Buď jak buď, hráči včera pokřik synchronně prováděli s tisíci fanoušků, z té jednoty běhal mráz po zádech.

Samotí hrdinové byli dojatí. „Toto je den, o kterém budeme mluvit do konce našich životů,“ ví 1 ze 2 trenérů Islandu Heimir Hallgrímsson. „Ale věřím, že naše nejlepší utkání teprve přijde. Když zahrajeme na hranici našich možností, můžeme se měřit s kýmkoli,“ předesílá.

Tagy: Euro 2016 Islandská fotbalová reprezentace

Zdroje: Vlastní,ČTK