Postup, nebo konec. Národní tým čeká večer bitva o všechno s Tureckem

- Euro 2016 autor: knp

Po 8 letech se národní tým na fotbalovém mistrovství Evropy postaví v přímém boji o postup ze základní skupiny Turecku. V roce 2008 v jejím závěrečném duelu Češi po obratu z 2:0 prohráli 2:3 a soupeř je připravil o vyřazovací část. Nyní nadešel čas na odvetu. Oba týmy potřebují k jistotě postupu vyhrát, Čechům by za jistých komplikovaných okolností mohla stačit i remíza. V klíčovém duelu jim bude chybět kapitán Tomáš Rosický, jenž se v utkání s Chorvatskem (2:2) zranil a turnaj pro něj skončil. Utkání v Lens začíná ve 21.00.

Vladimír Darida v říjnovém zápasu kvalifikace na Letné

Vladimír Darida v říjnovém zápasu kvalifikace na Letné,zdroj: Profimedia.cz

Trenér Pavel Vrba má jasno o tom, kým jej nahradí. Jméno neprozradil, ale tvrdí, že nejde o příliš překvapivé řešení. Věří, že český tým si bez svého lídra poradí stejně jako v závěru kvalifikace. „Neváhal jsem, byl jsem rozhodnutý hned. Myslím, že překvapení to moc nebude,“ řekl kouč a na mysli má podle všeho Vladimíra Daridu. Nebude to podle něj jediná změna v sestavě.

Tou klíčovou je však absence Rosického. Bez něj se musel tým obejít téměř rok od zranění loni v červnu v utkání na Islandu. Český celek bez něj vyhrál na podzim 3 z posledních 4 kvalifikačních zápasů. „Myslím, že ve spoustě utkání kvalifikace jsme dokázali hrát bez Tomáše, tak doufám, že to bude i tentokrát,“ doplnil Vrba.

Jeho celek má po prohře 0:1 se Španělskem a remíze 2:2 s Chorvatskem jeden bod, v součtu s porážkou od Korejské republiky nevyhrál už 3 zápasy za sebou. Turecko je po 2 porážkách bez bodu se skóre 0:4. Oba celky tak musejí k udržení postupových nadějí vyhrát a Turci si navíc potřebují výrazně vylepšit skóre. „Musejí hrát ofenzivně, budou se snažit, aby ještě na turnaji pokračovali. Jim nebude stačit, aby hráli jen na 1:0, určitě budou chtít hrát hodně dopředu," mínil Vrba.

Oba celky se dobře znají z kvalifikace. Na jejím začátku Češi zvítězili v Istanbulu 2:1, loni v říjnu pak prohráli v Praze 0:2, ale to už měli jistý postup. „Pravděpodobně to bude jiné než v kvalifikaci. My jsme víc bránili v Istanbulu a podařilo se nám tam vyhrát, naopak Turci bránili velmi zodpovědně v Praze a potrestali nás po našich chybách. Teď budou muset obě mužstva sázet na to, že musejí vyhrát,“ řekl Vrba. „Zápasy v kvalifikaci ukázaly, že oba mančafty jsou strašně vyrovnané, budou asi rozhodovat detaily.“

Tureckého kouče naštvala televize

Turecku se zatím na turnaji nedaří. Podle gólmana Petra Čecha to ale nic neznamená. „Myslím, že patří do skupiny Španělska a Chorvatska. Je to velmi kvalitní tým. A to, že prohráli první 2 zápasy… My jsme taky první ztratili a ve druhém prohrávali. Pořád je to ten kvalitní tým, který nás porazil v Praze 2:0 a hrál velmi dobře, pořád mají šanci postoupit. Naopak si myslím, že o to větší motivaci budou mít napravit výkon z posledního zápasu, který jejich trenér zkritizoval,“ mínil.

Ani případná výhra jim nemusí stačit, se 3 body by byla o poznání menší šance na postup než se 4. „Ještě není konec. Je pravda, že teď to pro nás bude těžké, ale stále máme šanci skončit na 3. místě. Dáme do toho všechno. Pokud je nějaká šance, samozřejmě se o ni popereme,“ uvedl záložník Nuri Sahin.

Podobně na poslední chvíli Turci zachránili právě na Letné svou kůži na konci kvalifikace. Nyní ovšem kolem celku viditelně nepanuje dobrá atmosféra. „Stále máme šanci zůstat ve hře, věřím, že se nám to povede zvrátit jako v kvalifikaci. Česko porazíme a udržíme se v turnaji,“ vyhlašoval brankář Volkan Babacan.

Odhodlaný byl i soupeřův kouč Fatih Terim. „V kvalifikaci jsme před sebou měli těžké překážky a dokázali jsme to. Teď je ten pravý okamžik to dokázat znovu. Pokud se z krize dostaneme a postoupíme, dojdeme daleko. Naše motto je: není konec, dokud neřekneme, že je konec,“ doplnil 62letý trenér.

Na tiskové konferenci před zápas jinak působil sklíčeně. Spekuluje se o neshodách s některými hráči, kouče navíc rozladila nelítostná kritika v médiích, zřejmě namířená i na jeho rodinu. „Dnes není čas, abych mluvil o těch pomluvách, lžích a fámách. Ale velmi brzy se tomu postavím a poženu to klidně i k soudu,“ řekl.

Rozruch vyvolala nevinná televizní show. „Náš veřejnoprávní kanál pozval do vysílání profesora historie, a ten si dovolil kritizovat národní tým. Přitom to byl pořad, který se ani netýká fotbalu. Mám hodně přátel mezi akademiky, ale když se jich zeptám na fotbal, řeknou, že se do toho nechtějí míchat, že tomu nerozumějí. Ale ve veřejnoprávní televizi vás kritizuje profesor historie. Proto jsem naštvaný a frustrovaný,“ prohlásil Terim.

Spokojený není ani s hráči. „Nebudu zastírat, že máme určité problémy. Je třeba přiznat, že naše výkony v těch 2 zápasech nebyly dobré, byl to veliký rozdíl v porovnání se zápasy před Eurem. Musíme se zlepšit. Udělám vše pro to, abych hráčům připomněl, co mají dělat. Občas to nefunguje. Musíme si ale na Čechy dát pozor, jejich hra se mi poslední dobou velmi líbí,“ dodal obdivně.

Předpokládaná sestava: Čech – Kadeřábek, Sivok, Hubník, Limberský – Plašil, Pavelka – Dočkal, Darida, Krejčí – Necid.

Tagy: Česká fotbalová reprezentace Euro 2016 Turecká fotbalová reprezentace

Zdroje: ČTK