Odvedli jsme maximum, škoda, že bez odměny. Příště budeme víc útočit, slíbil kouč

- Euro 2016 autor: knp

Už samotný pohled na zápas českých fotbalistů se Španělskem na mistrovství Evropy byl chvílemi hodně bolestný. Národní tým jako kdyby se souvislým tlakem úřadujících evropských šampionů dostal do obřího hydraulického lisu, jehož výpustí postupně odtékala ta nejcennější šťáva, kterou měl – fyzické síly. Hráči však neustále své rezervy ždímali s vidinou senzační remízy, jíž drželi ještě v 87. minutě. Nakonec ale po Piquého hlavičce skončili bez energie i bez bodu. O to těžší pro ně bude načerpat nové psychické síly.

Theodor Gebre Selassie (uprostřed) a Tomáš Rosický museli v závěru střídat kvůli vyčerpání

Theodor Gebre Selassie (uprostřed) a Tomáš Rosický museli v závěru střídat kvůli vyčerpání,zdroj: Profimedia.cz

Podle trenéra Pavla Vrby na víc než na předvedené tým neměl. Tím smutnější byl kouč z toho, že jeho svěřenci proti obhájcům titulu ztratili nadějný výsledek. „Věděli jsme, že to pro nás doopravdy bude zkouška ohněm. Španělé byli lepší, my jsme hráli na hranici našich možností. Je škoda, že jsme tu remízu neudrželi. Byla by to odměna za maximum, které jsme dnes předvedli,“ litoval Vrba.

Čísla jsou k jeho výběru neúprosná. Držení míče: 67%:33%. Přihrávky: 598:160. Rohy: 14:3. Střely celkem: 17:7. Jediná vyrovnanější činnost jsou střely na branku: 5:3. „Španělé samozřejmě měli lepší držení míče, měli i nějaké jiné příležitosti. Mrzí mě, že jsme dostali gól 3 minuty před koncem. Na druhé straně mě těší, že jsme si vytvořili 3 situace, kdy jsme mohli vstřelit branku. To se proti Španělům moc často nestává,“ doplnil český trenér.

Jeho tým se proti Iniestovi a spol. podle očekávání hlavně bránil a příliš nedržel míč. „V první půli jsme mohli být v přechodové fázi přesnější, jako se nám to povedlo v poslední minutě poločasu. Hra byla samozřejmě uzpůsobená soupeři, s dalšími týmy ve skupině Chorvatskem a Tureckem určitě budeme chtít hrát ofenzivněji, určitě to bude z naší strany jiné. Budeme chtít získat aspoň 4 body, které by nás, doufám, posunuly dál,“ předestřel Vrba.

Čech: Na postup stačí 3 body. Máme na ně 2 pokusy

Kapitán Tomáš Rosický dřel snad nejvíc ze všech, každou vteřinou na něm byla vidět enormní touha uspět. Nakonec ale musel přijmout porážku. „Bylo to strašně náročné. Dali jsme do toho všechno, bojovali jsme. Pak je strašná škoda dostat gól takhle v závěru. To nás bude bolet nejvíc, protože to všichni skvěle odpracovali,“ litoval.

Snažil se útočit, co to šlo, ovšem soupeř častokrát jeho rozlet zastavil faulem, navíc nepotrestaným. Proto se Rosický několikrát zlobil na polského rozhodčího Szymona Marciniaka. „Já se vždy dostal před hráče a stáhli mě. Nepískal to ani jednou. Když jsem pak na něj vylítl, říkal mi, že to nemám dělat, že i rozhodčí se někdy splete. Já mu říkal, že se na mě plete nějak moc často,“ podotkl český záložník.

Zadák Theodor Gebre Selassie, jenž dnes nastoupil na pravém kraji zálohy, kde měl eliminovat Fábregase, Iniestu a Albu, kteří se na jeho místě protáčeli, už věřil, že se týmu podaří remízu udržet. „Už jsem si říkal, že to dokážeme uhrát až do konce. Proto je velké zklamání, že se to nakonec nepovedlo. Celý zápas jsme bojovali, i se štěstím to zvládali, ale nakonec z toho není ani bod. Výsledek zastíní všechno,“ posteskl si.

Mrzelo ho i to, že se neujala některá z českých šancí. Především po jeho sklepnutí byla před Kadeřábkem prázdná branka, ale Cesc Fábregas na poslední chvíli situaci zachránil. „Vracel jsem to před bránu a škoda, že se Fábregas jednou rozhodl, že také bude bránit,“ dodal Gebre Selassie s hořkým úsměvem.

Ani prohra 0:1 však podle něj nic nemění na plánech týmu v boji o postup ze skupiny. „Pozice teď není ideální, ale není to ani žádná katastrofa. Skóre nemáme nijak hrozivé, všechno je otevřené. Musíme zvládnout další zápas s Chorvatskem,“ vyzval legionář z německých Brém.

Gólman Petr Čech byl plný naděje. „Výhodou tohoto šampionátu je, že se dá postoupit i se 3 body ze 3. místa, takže máme 2 zápasy na to, abychom jednu výhru uhráli. S Chorvatskem i Tureckem to bude jiné utkání,“ prorokoval český hrdina zápasu.

Tagy: Česká fotbalová reprezentace Euro 2016

Zdroje: ČTK