Nový systém ME je na nic, kritizuje německý kouč Löw. Gólů je nejméně od roku 1980

- Euro 2016 autor: knp

Dosavadní průběh ME ve Francii přinesl nejméně branek na evropském šampionátu od roku 1980. Ve 24 zápasech úvodních 2 kol základních skupin padlo jen 47 gólů, což je v průměru pouhých 1,96 na utkání. To je zhruba o půl branky na utkání méně než na předchozích šampionátech i na předloňském mistrovství světa, kde padalo 2,67 gólu na zápas. Pod 2 branky na duel spadl průměr naposledy na Euru 1980 v Itálii.

Jako by Joachim Löw spínal ruce za návrat předešlého formátu ME

Jako by Joachim Löw spínal ruce za návrat předešlého formátu ME,zdroj: Profimedia.cz

Podle odborníků je na vině nový formát šampionátu, který se rozrostl o 8 týmů. Na turnaj se tak dostaly i celky, které spoléhají zejména na defenzivu. Navíc nově postoupí i 4 týmy ze 3. míst ve skupinách, proto je důležité nemít vyloženě špatné skóre. Proto mnoho mužstev hraje především na remízu. „Jsou tu týmy, která hrají ultradefenzivně. Ale dělají to dobře. Celky jako Albánie nebo Wales jsou velice dobře vybavené pro obranu, vidí v tom svou šanci. Proto všichni dávají maximálně 2 góly za zápas,“ uvedl německý trenér Joachim Löw. Tři branky v zápase dali zatím jen Španělé a Belgičané.

Podle Löwa obranným taktikám nahrává nový systém turnaje, kdy téměř všechny týmy mají do posledních chvil o co bojovat. Proto se soustředí hlavně na hru dozadu. „Týmy brání v deseti a čekají na šanci. Rozhoduje se většinou až v úplném závěru. Hlavní je neprohrát. V play off se to změní. Tam bude cílem vyhrát,“ míní Löw.

Předchozí formát ME se 16 účastníky byl podle něj lepší. Kvůli většímu počtu skupin přidala Evropská fotbalová unie UEFA po základní části navíc osmifinále, kam nejvýše postavené 2 celky z každé skupiny doprovodí i 4 nejlepší z 3. míst. „Ideálních bylo 16 týmů, už od začátku díky tomu byla k vidění skvělá utkání,“ řekl Löw, jehož tým přitom přispěl k 1 ze 2 bezgólových remíz na turnaji.

Zajímavé je sledovat, jak klesá průměr branek na utkání vždy s navýšením počtu účastníků závěrečného turnaje. Stalo se tak v roce 1980 (ze 4 na 8), v roce 1996 (z 8 na 16) i letos. Jakmile si týmy na nový model zvyknou, gólů znovu přibude.

Nespravedlivé je podle Löwa to, že týmy s pouhým 1 bodem ze 2 zápasů, mezi které nyní patří například i Česko, mají stále šanci na postup do další fáze. „Není to zrovna fér, ale návrat starého systému už zjevně není možný, takže se s tím musíme smířit,“ uvedl 56letý kouč. Němci vedou skupinu C se 4 body, 2. je Polsko se stejným bodovým ziskem. O bod zpět je Severní Irsko, se kterým Němci v úterý uzavřou základní část. K postupu jim stačí bod.

Nejlepší kanonýři zatím mlčí

Opatrné taktiky potvrzuje i skutečnost, že 70% branek padá ve 2. poločasech a 28%, čili téměř třetina, dokonce až po 87. minutě. Tedy ve chvíli, kdy jeden z týmů tlačí ve snaze srovnat či rozhodnout. Na předchozích šampionátech to bylo většinou jen 11% gólů, které navíc často nebyly rozhodující, ale týmy jimi jen navyšovaly vedení.

Tentokrát hned 8 ze 13 gólů v závěrečných minutách zařídilo buď remízu, nebo vítězství a celkem přinesly svým týmům 18 bodů. Poznali to i čeští fotbalisté, kteří nejprve prohráli se Španělskem 0:1 gólem Gerarda Piquého v 87. minutě. Následně vybojovali v 93. minutě remízu s Chorvatskem po penaltě Tomáše Necida. Francie vybojovala 2 výhry v poslední minutě.

Na nízkém počtu gólů se projevuje i fakt, že zatím střelecky mlčí největší hvězdy šampionátu. Na gól stále čekají Portugalec Cristiano Ronaldo, třebaže už kopal penaltu, Švéd Zlatan Ibrahimovic, Polák Robert Lewandowski, Němec Thomas Müller či Angličan Harry Kane, kteří jsou nejlepšími střelci evropských soutěží.

Týmy na šampionátu jsou na ně velmi dobře připraveny. Polsko to řeší tím, že Lewandowski slouží jako „návnada“ a uvolňuje prostor pro spoluhráče. „Je vidět mnoho vyrovnaných zápasů. Projevuje se, že týmy měly spoustu času na to se na soupeře ve skupině připravit,“ řekl trenér Itálie Antonio Conte.

Celkem 5 zápasů skončilo 1:0, 2x se zrodila bezbranková remíza. Čili zhruba v každém 3. utkání padlo 1 a méně gólů. Bilanci by mohly změnit závěrečné duely ve skupinách, ve kterých budou hrát týmy na postup. Většina z nich potřebuje vyhrát – buď aby postoupily, nebo aby uhájily lepší nasazení do osmifinále.