Nový formát evropského šampionátu funguje, pochvaluje si UEFA. Vydrží s ním dál

- Euro 2016 autor: knp

Letos poprvé se na mistrovství Evropy představilo 24 týmů, o 8 víc, než jezdilo dosud. A nový formát finálového turnaje podle představitelů UEFA uspěl. Na šampionát díky rozšíření postoupilo několik nováčků, kteří se mezi elitou neztratili, ba naopak.

Duel 2 nováčků Eura v osmifinále Wales - Severní Irsko měl díky ostrovním fans skvělou atmosféru

Duel 2 nováčků Eura v osmifinále Wales - Severní Irsko měl díky ostrovním fans skvělou atmosféru,zdroj: Profimedia.cz

Premiéru na Euru si odbyly týmy Albánie, Islandu, Severního Irska, Slovenska a Walesu. A pouze Albánci se s turnajem loučili po základních skupinách. Slovensko a Severní Irsko došly do osmifinále, Island do čtvrtfinále a Wales čeká večer semifinále proti Portugalsku.

Ředitel turnaje Martin Kallen si pochvaluje fakt, že reprezentace podceňovaných týmů měly nejbouřlivější podporu fanoušků. Hráče Islandu vítalo po vyřazení s Francií v Reykjavíku jako hrdiny zhruba 30 000 lidí, což je desetina populace v zemi. „Lidé se obávali, že ten formát nebude fungovat, ale fungoval,“ řekl Kallen. „Viděli jsme 2 týmy (Island a Wales), které došly dál, než kdokoliv čekal, a to je dobře. Fotbalu to otevřelo nové obzory,“ dodal.

Podle kritiků ale rozšíření počtu účastníků nijak nepřidalo turnaji na atraktivitě. Wales a Severní Irsko by navíc podle nich postoupily i na 16členné Euro. Model s 24 účastníky, který výkonný výbor UEFA schválil před 8 lety, bude platit i pro příští ME v roce 2020. Kallen je přesvědčen o tom, že UEFA u něj zůstane i pro další turnaje. „Zatím to ještě nevíme, ale je to formát, o kterém budeme uvažovat, protože se osvědčil,“ řekl.

Tagy: Euro 2016

Zdroje: ČTK