Nezaměstnaný útočník a bývalý pumpař. Milionářskou Belgii vyřadili angličtí outsideři

- Euro 2016 autor: knp

Barcelona, Chelsea, Manchester City, Atlético Madrid, Liverpool, Neapol, Manchester United, AS Řím… Adresy belgických reprezentantů jsou stejně libozvučné jako jejich příjmy v těchto velkoklubech nebo jejich hodnota na trhu. Takový Eden Hazard stojí skoro tolik jako celý velšský tým bez Balea. Jenže včera to Belgičanům nebylo nic platné. Soubor hvězd vyřadili nadšeně bojující Velšané a navíc se na obratu překvapivě nepodílel hvězdný Gareth Bale. Otočení skóre bylo v režii 2 hráčů, kteří mají ke statusu fotbalových celebrit hodně daleko.

Ashley Williams (druhý zprava) právě vstřelil Belgii vyrovnávací branku na 1:1

Ashley Williams (druhý zprava) právě vstřelil Belgii vyrovnávací branku na 1:1,zdroj: Profimedia.cz

Vyrovnání zařídil hlavou kapitán Ashley Williams, pro nějž byla cesta na velká jeviště hodně trnitá. Když se v dorostu neprosadil ve West Bromwichi, odešel do bezejmenného Hednesfordu a v klubu anglického „pralesa“ si přivydělával jako pumpař nebo číšník. Teprve po 7 letech se přes jiný provinční klub Stockport dostal do Swansea, které ale nejdřív musel pomoct do Premier League.

Anglický rodák, jenž za Wales hraje díky velšskému dědečkovi z matčiny strany, ukázal svou neústupnost také v osmifinále ME proti Severnímu Irsku. Když si v závěru duelu poranil rameno tak, že nemohl hýbat rukou, trenérovu nabídku na střídání odmítl a utkání dohrál. A na to, že nic v životě nedostal zadarmo, evidentně nezapomněl: s manželkou Vanessou založili charitativní organizaci, která pomáhá dětem z chudých rodin.

Swansea zůstal věrný dodnes a podobnou oddanost ukazuje i jeho reprezentační spoluhráč Hal Robson-Kanu. Ten od roku 2007 hájil barvy Readingu a vydržel tam až dosud. Po vypršení smlouvy po sezoně se stal volným hráčem, včera tak Belgii vlastně 2. trefou pokořil nezaměstnaný fotbalista. A mnoho fanoušků už na sociálních sítích žádá oblíbené kluby, aby velšského hrdinu angažovaly.

Národ na nás může být hrdý, řekl hrdina

Robson-Kanu svůj nejlepší moment ve čtvrtfinále předvedl v 55. minutě. Po přihrávce od Ramseyho se v šestnáctce nečekanou otočkou zbavil 2 obránců, střelu umístil mimo dosah brankáře Courtoise a hlavně díky této akci byl zvolen nejlepším hráčem zápasu. „Jsme v sedmém nebi, pro tohle jsme pracovali 7, 8 let. Pro takové večery hrajeme fotbal. Národ na nás může být hrdý,“ řekl Robson-Kanu, který na Euru dal vítěznou branku i v úvodním utkání skupiny se Slovenskem (2:1).

Také rodák z Actonu, který do 20 let reprezentoval Anglii, se do velšského národního týmu dostal díky prarodičům. Z Walesu pochází jeho babička.

O svou klubovou budoucnost prý starost nemá. „Byl jsem v Readingu 12 let a během té doby jsem byl ke klubu velmi loajální. Ale rozhodl jsem se nechat dojít smlouvu. Je důležité mít budoucnost ve vlastních rukách,“ dodal.

Kdo ví, třeba ještě na turnaji neřekl poslední slovo a od příští sezony může nastupovat ve stejně prestižních klubech jako Belgičané…

Tagy: Euro 2016 Velšská fotbalová reprezentace

Zdroje: Vlastní,ČTK