Němci? Výsledky pro nim jsou strašné, říká Giroud. Francie se neradovala od roku 1958!

- Euro 2016 autor: knp

Jestli mohli mít Francouzi těžší překážku na cestě do finále domácího mistrovství Evropy, pak ji ztvárňují Němci. Nejen, že jsou úřadujícími světovými šampiony, ale jejich tým drží se sousední Francií neporazitelnost na velkých turnajích už od roku 1958, kdy v zápase o 3. místo utržil debakl 3:6.

Oliver Giroud (3. zprava) oslavuje trefu proti Německu v listopadové přípravě

Oliver Giroud (3. zprava) oslavuje trefu proti Německu v listopadové přípravě,zdroj: Profimedia.cz

Pokud to může podle aktuální formy někdo změnit, má k tomu nejlepší předpoklady Oliver Giroud. Na kanonýra Arsenalu ještě v závěrečné přípravě před Eurem proti Kamerunu pískali vlastní fanoušci, a to přesto, že se trefil! Mnozí by totiž na jeho místě raději viděli Karima Benzemu, jenže kouč Didier Deschamps forvarda obviněného z vydírání spoluhráče Mathieu Valbueny na turnaj nevzal.

Giroudův výkon ve čtvrtfinále ME proti Islandu (5:2), jemuž dal 2 trefy a další 2 pomohl připravit, fanoušky obměkčil. Sami jej zvolili nejlepším hráčem zápasu, a když Giroud v 60. minutě střídal, vyprovázel jej ohlušující potlesk. „Když na vás lidé bučí, není to příjemné. Nejlepší je jim odpovědět na hřišti,“ vykládá.

Teď chce vyřadit Němce. Má možná životní formu – v posledních 11 zápasech za národní tým nasázel 10 branek – a proti dnešním soupeřům se mu daří. „V únoru 2012 jsem proti nim dal svou 1. branku v reprezentaci, je to hezká vzpomínka. Tu bilanci s nimi musíme změnit, vypadá to strašidelně,“ nabádá Giroud, jenž proti Němcům skóroval i v dosud posledním vzájemném utkání. V listopadu v Paříži jej poznamenaly sebevražedné teroristické útoky, při kterých zahynulo celkem 130 lidí.

Před stadionem se tehdy odpálili 3 atentátníci a Francie po útocích vyhlásila výjimečný stav, který trvá i během šampionátu. O bezpečnost na turnaji se stará 90 000 policistů a vojáků. „Cítíme se tady bezpečně a na to, co se stalo, se snažíme nemyslet,“ říká německý stoper Jérome Boateng, který však kvůli obavám o bezpečí nevzal do Paříže svou rodinu.

Němci? Jsou nejlepší na světě, míní kouč Francie

„Vzpomínám si, že jsme byli v naprostém šoku,“ líčí Giroud, který po útocích strávil se spoluhráči stejně jako celý německý tým noc v útrobách stadionu. Před večerním semifinále všichni věří, že tentokrát bude v Marseille po zápase hlavním tématem fotbal. „Soustředíme se na sportovní příběh našeho zápasu. Zbytek nebude hrát roli,“ věří Boateng, který bude muset ve stoperské dvojici nastoupit s novým partnerem, protože Mats Hummels nemůže hrát kvůli žlutým kartám.

Nejde o jedinou ztrátu jeho týmu. Trenér Joachim Löw musí najít také náhradu za zraněného útočníka Maria Gómeze a záložníka Samiho Khediru, v ohrožení byl rovněž start Bastiana Schweinsteigera. Kapitán už je v pořádku a hrát bude. „Zranění kolena vyléčil a určitě začne,“ ujišťuje Löw.

Ve čtvrtfinále proti Itálii nastoupilo Německo netradičně s 3člennou obranou, proti domácímu výběru však jeho kouč nic podobného nechystá. „Itálie hraje automaticky a má hodně nacvičených kombinací. Není snadné proti ní hrát, ale je předvídatelná. Francie je úplně jiná. Hráči neustále mění místa, takže je mnohem těžší se na to připravit,“ porovnává Löw.

Francie je kompletní, proti úřadujícím mistrům světa ji ale na Euru čeká první vážnější prověrka. Navíc na ně nemá nejlepší vzpomínky, prohrála s nimi před 2 lety ve čtvrtfinále světového šampionátu, zatímco v letech 1982 a 1986 jim podlehla v semifinále.

„Jsme zápas od zápasu lepší, ale Německo je prostě Německo,“ krčí rameny trenér Didier Deschamps. „Jsou nejlepší v Evropě i na světě a jako jediní dokážou zápasy kontrolovat od začátku až do konce. Mají obrovskou kvalitu napříč celou sestavou, ale ani my nejsme bez šance a budeme bojovat,“ slibuje před premiérovým vzájemným duelem obou zemí na ME.

Tagy: Euro 2016 Francouzská fotbalová reprezentace Německá fotbalová reprezentace

Zdroje: Vlastní,ČTK