Němci a Belgičané v klidu, Francie se trápila. Její kouč musel zvednout v kabině hlas

VIDEO - Euro 2016 autor: knp

Řady osmifinalistů mistrovství Evropy dnes rozšířily týmy Francie, Německa a Belgie. Zatímco domácí reprezentace musela otáčet zápas s Irskem a zvítězila těsně 2:1, Německo si hladce poradilo se Slovenskem 3:0 a Belgie dala Maďarsku ještě o gól víc. Známa je tak druhá čtvrtfinálová dvojice: Belgie se v pátek 1. července utká s Walesem.

Francouzský zachránce Antoine Griezmann (vpravo)

Francouzský zachránce Antoine Griezmann (vpravo),zdroj: Profimedia.cz

Francie prohrávala s Irskem od samého začátku zápasu. Gól Robbieho Bradyho v čase 1:58 z penalty po faulu Pogby na Longa je 2. nejrychlejší brankou v historii evropských šampionátů. Rychlejší byl jen Rus Dmitrij Kiričenko, který v roce 2004 dal Řecku gól už po 67 vteřinách. Jde rovněž o nejrychlejší penaltu.

Ve 2. půli ale skóre otočil 2 góly během 3 minut Antoine Griezmann, na kterém se navíc v 66. minutě vyfauloval stoper Shane Duffy. Pro Francii to bylo 1. vítězství v play off ME od roku 2000, kdy získala titul. O čtvrtfinálovém soupeři pro domácí reprezentaci rozhodne zítřejší duel mezi Anglií a Islandem. „Máme problém dostat se do zápasu a dnes se to znovu ukázalo. Na tom musíme zapracovat. Zase jsme ale ukázali srdce. V šatně jsme si něco řekli a ve 2. půli byl na hřišti odlišný francouzský tým,“ řekl Griezmann, který se narodil nedaleko Lyonu, kde se utkání hrálo. „V Lyonu jsem skoro jako doma. Možná i to mi pomohlo,“ dodal.

Trenér Irů Martin O'Neill si stěžoval na to, že domácí výběr měl o 3 dny delší čas na přípravu na utkání a na odpočinek. Francie totiž skupinu dohrála už minulou neděli, zatímco Irsko až ve středu, kdy svedlo těžkou bitvu s Itálií, jež stála tým hodně sil. „V tomto případě jsou 3 dny neskutečně velká porce času, pro jeden z týmů to je obrovská výhoda,“ řekl. Mrzelo ho, že se Irům nepovedlo udržet vedení po penaltě Bradyho ze 2. minuty ještě o něco déle. „Aspoň o 6, 7 minut, pak bychom měli šanci. Francie by začala panikařit,“ mínil.

Jeho protějšek Didier Deschamps prozradil, jak tým probudil. „Musel jsem o přestávce zvýšit hlas. Bylo třeba trochu zatřást stromem a probudit hráče,“ popsal atmosféru o pauze. Požadovaný efekt to přineslo, stejně jako poločasové střídání, když místo defenzivního záložníka N'Gola Kantého šel do hry křídelní hráč Kingsley Coman. „Irsko bylo dost zatažené, proto bylo hlavním záměrem střídání dostat Griezmanna na hrot vedle Girouda. Coman pak měl zlobit svou rychlostí,“ uvedl francouzský kouč.

Němci poprvé v historii ME nedali penaltu

Úřadující mistři světa Němci Slovensko prakticky k ničemu nepustili, k vítězství je nasměroval ranou z dálky už v 8. minutě Jerome Boateng. Krátce nato chytil plzeňský gólman Matúš Kozáčik penaltu Özilovi. Byl to 1. pokutový kop mimo rozstřel, který Německo v historii evropských šampionátů neproměnilo. „Stranu jsem si vybral dopředu. Už když si stavěl míč, řekl jsem si, kam půjdu,“ líčil Kozáčik. Ve 43. minutě se ovšem z malého vápna trefil Mario Gómez a po hodině hry přidal 3. gól Julian Draxler.

Výběr kouče Joachima Löwa tak i počtvrté na turnaji udržel čisté konto. Ve čtvrtfinále jej čeká vítěz pondělního zápasu Itálie – Španělsko. Ani jeden z potenciálních soupeřů není pro Německo oblíbeným: s italským týmem vypadlo v semifinále ME 2012, Španělům podlehlo ve finále kontinentálního šampionátu v roce 2008 a o 2 roky později v semifinále MS.

„Měli jsme na turnaji pomalejší rozjezd, ale dnes jsme předvedli velmi dobrý výkon. Zápas jsme kontrolovali, bylo to jednoznačné vítězství,“ řekl po utkání kouč vítězů Löw. „Nicméně teď už nás čekají soupeři jiného kalibru. Španělsko je v zápase s Itálií mírným favoritem, ale Italové ho mohou potrápit,“ uvedl.

Maďarsku nepomohlo proti Belgii ani 10 zákroků 40letého brankáře Gábora Királye, neboť musel lovit míč ze sítě hned 4x. Skóre otevřel v 10. minutě po standardní situaci stoper Toby Alderweireld, v poslední čtvrthodině definitivně rozhodli Michy Batshuayi, Eden Hazard a Yannick Ferreira-Carrasco, který si připsal premiérový reprezentační gól.

O čtvrtfinále však přijde kvůli 2 žlutým kartám klíčový stoper Vermaelen. A trenér vítězů Marc Wilmots byl nespokojený i s jinými věcmi. „Stále potřebujeme příliš šancí na skórování. Řekl jsem hráčům, že by měli zůstat v klidu. Nicméně Maďarsku jsme také umožnili vypracovat si příliš mnoho příležitostí,“ uvedl po vysoké výhře. Soupeři se při rozcvičce zranil důležitý záložník Kleinheisler, což nabouralo jeho plány.

Výsledky – osmifinále:

Lyon: Francie – Irsko 2:1 (0:1)

Branky: 58. a 61. Griezmann – 2. Brady z pen. Rozhodčí: Rizzoli – Di Liberatore, Tonolini – Orsato, Damato (všichni It.). ŽK: Kanté, Rami – Coleman, Hendrick, Long. ČK: 66. Duffy (Ir.). Diváci: 56.279.

Francie: Lloris – Sagna, Rami, Koscielny, Evra – Pogba, Kanté (46. Coman, 90.+3 Sissoko), Matuidi – Griezmann, Giroud (73. Gignac), Payet. Trenér: Deschamps.

Irsko: Randolph – Coleman, Duffy, Keogh, Ward – McClean (68. O'Shea), Hendrick, McCarthy (71. Hoolahan), Brady – Murphy (65. Walters), Long. Trenér: O'Neill.

Lille: Německo – Slovensko 3:0 (2:0)

Branky: 8. Boateng, 43. Gómez, 63. Draxler. Rozhodčí: Marciniak – Sokolnicki, Listkiewicz (všichni Pol.). ŽK: Kimmich, Hummels – Škrtel, Kucka. Diváci: 44.312.

Německo: Neuer – Kimmich, Boateng (72. Höwedes), Hummels, Hector – Kroos, Khedira (76. Schweinsteiger) – Müller, Özil, Draxler (72. Podolski) – Gómez. Trenér: Löw.

Slovensko: Kozáčik – Pekarík, Škrtel, Ďurica, Gyömbér (84. Saláta) – Kucka, Hrošovský, Škriniar, Hamšík, Weiss (46. Greguš) – Ďuriš (64. Šesták). Trenér: Kozák.

Toulouse: Maďarsko – Belgie 0:4 (0:1)

Branky: 10. Alderweireld, 78. Batshuayi, 80. Hazard, 90.+1 Carrasco. Rozhodčí: Mažič – Ristič, Djurdjevič (všichni Srb.). ŽK: Kádár, Lang, Elek, Szalai – Vermaelen, Batshuayi, Fellaini. Diváci: 28.921.

Maďarsko: Király – Lang, Guzmics, Juhász (79. Böde), Kádár – Nagy, Gera (46. Elek) – Lovrencsics, Pintér (75. Nikolics), Dzsudzsák – Szalai. Trenér: Storck.

Belgie: Courtois – Meunier, Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen – Nainggolan, Witsel – De Bruyne – Mertens (70. Carrasco), R. Lukaku (76. Batshuayi), Hazard (81. Fellaini). Trenér: Wilmots.

Tagy: Euro 2016