Nejhorší prohra v historii, hořekuje anglický tisk. Ostuda, přitakává Rooney

- Euro 2016 autor: knp

Za největší potupu v historii anglického fotbalu označují britská média včerejší vyřazení Anglie v osmifinále mistrovství Evropy s nováčkem z Islandu po porážce 1:2. Žádná jiná z předchozích blamáží se prý této prohře nevyrovná.

Wayne Rooney utěšuje zdrcené spoluhráče

Wayne Rooney utěšuje zdrcené spoluhráče,zdroj: Profimedia.cz

„Byla to pro Anglii noc toho největšího ponížení a nejhorší prohra v historii mezinárodního fotbalu. Mnohem horší než porážka s USA (0:1) na mistrovství světa 1950 v Brazílii,“ srovnal deník The Telegraph pondělní výsledek s dalším velkým propadákem. „Je to horší, neboť tato prohra přichází ve chvíli, kdy je Premier League světovým průmyslem. A proti Anglii stál národ s 30 000 registrovanými fotbalisty,“ podotkl.

List The Times je obdobně skleslý. „Po 959 zápasech přišla ta nejhorší prohra v anglické historii. A to proti zemi, která má 330 000 obyvatel. Anglický tým byl k smíchu. Soubor panikařících jednotlivců,“ kritizoval.

„Zpochybňuje to postavení Anglie, která sama sebe vidí jako fotbalové království,“ konstatoval deník The Guardian. „Jde o seismickou vlnu. Vždyť Anglii vyřadila země s populací velikosti Leicesteru (města letošního nečekaného mistra Anglie). A ukazuje se, že trenér Hodgson měl skončit už po mistrovství světa 2014. Poslední 2 roky byly velkým plýtváním,“ uvedl deník Daily Mail na adresu kouče Roye Hodgsona, který ihned po prohře s Islandem rezignoval. „Nebyl na to vhodný tehdy a nebyl ani nyní. Měl jen plno řečí a slibů o změnách, ale pod tlakem se tak nedělo.“

Problémem je údajně i ego hráčů

Média Hodgsonovi vyčetla, že nedokázal najít herní tvář týmu, netěžil ze silných stránek hráčů a v kritických chvílích se tým neměl o co opřít. Kritika se rovněž dotkla „zbohatlické“ kultury Premier League, která prý kazí morálku hráčů. „Problémem je ego hráčů. Jsou příliš slavní, důležití, bohatí, mocní. To je současná Anglie. Pak se ztrácí síla týmu,“ uvedl list The Independent. „Bylo třeba, aby zkušení hráči zabrali a táhli reprezentaci, ale to se nestalo. Byli stejní jako zbytek týmu,“ doplnil Guardian.

Podobný názor se objevil i na BBC. „Hlavní zodpovědnost leží na trenérovi, ale jeho zklamali i hráči, kteří jsou schopni mnohem lepších výkonů. Hodgson je na vině, ale kritice nesmějí uniknout ani vysoce placené hvězdy Premier League.“

Bulvární deník Mirror přirovnal výbuch Anglie k nedávnému rozhodnutí Britů v referendu o vystoupení z Evropské unie. „Hodgsonův brrrexit! Naprosté ponížení. V životě existují 3 jistoty: smrt, daně a průměrné anglické vystoupení na velkých turnajích,“ napsal sarkasticky.

Moje chyba, řekl o rozhodující trefě gólman Hart

Samotní hráči se za nic neschovávali. „Je ostuda takhle vypadnout. Chápu smutek a vztek našich skvělých fanoušků,“ řekl kapitán Wayne Rooney, který už v 5. minutě poslal Albion do vedení z penalty, ale Islanďané za pár minut skóre otočili. „Je smutné, že po tak dobrém začátku jsme po poločase prohrávali 1:2 a dostali takové góly. Věděli jsme, že mají nebezpečné dlouhé auty. Při 2. brance jsme pak nebránili dobře,“ posteskl si Rooney.

Střela Kolbeinna Sigthórssona navíc gólmanovi Joe Hartovi proklouzla a pomalu se dokutálela za čáru. „Jako tým jsme velmi zklamaní, ale mohu mluvit jen za sebe a omluvit se, že jsem dovolil, aby se Island dostal do vedení,“ kál se brankář Manchesteru City.

Rooneyho mrzelo, že okamžitě po zápase rezignoval trenér Hodgson. „Nezapomeneme mu, že přivedl do týmu mnoho mladých hráčů. Myslím, že Anglie má před sebou zářnou budoucnost, ale bohužel jsme to neukázali na tomto turnaji,“ prohlásil 30letý forvard, s 53 zásahy nejlepší střelec reprezentace své země v historii. „Doufám, že se z toho rychle poučíme a pokusíme se vrátit anglický fotbal tam, kam patří," přál si 29letý Hart.

Tagy: Euro 2016 Anglická fotbalová reprezentace

Zdroje: ČTK