Naše zlatá éra nekončí, naopak zase začne, upozorňuje španělský kouč

- Euro 2016 autor: knp

Se svým monotónním a soupeře uspávacím fotbalem neuspěli už na 2. velkém turnaji po sobě. Kouč Vicente del Bosque ale po výbuchu na předloňském mistrovství světa, kde Španělé jako obhájci titulu porazili jen Austrálii v zápase o nic a vypadli už ve skupině, i po osmifinálovém konci na nynějším Euru s Itálií přesto dál věří hernímu stylu, s nímž jeho celek dobyl 2x ME a jednou MS. I když to vypadá, že už na tento styl čím dál víc soupeřů nachází protizbraň.

Vicente del Bosque se v zápase s Itálií několikrát na své svěřence rozzlobil

Vicente del Bosque se v zápase s Itálií několikrát na své svěřence rozzlobil,zdroj: Profimedia.cz

Španělé ve Francii porazili jen slabé Česko, a to navíc gólem z 87. minuty, a odevzdané Turecko. Pak prohráli s Chorvatskem a Itálii nedali ani gól (0:2). Sen o obhajobě titulů z let 2008 a 2012 se jim rozplynul. „Nemyslím si, že naše éra skončila. Máme spoustu dobrých fotbalistů, španělská mládežnická struktura je silná, stejné je to i s kluby,“ řekl Del Bosque. „S naším stylem fotbalu můžeme pokračovat mnoho let a dosáhnout velkých věcí,“ mínil 65letý kouč.

Jeho svěřenci letos chtěli napravit kolaps z MS v Brazílii a jako první v historii vyhrát evropský šampionát potřetí za sebou. Klopýtnutí s Chorvatskem jim však přidělilo do osmifinále silnou Itálii. „Byli jsme na turnaj dobře připraveni. Odehráli jsme ve skupině 2 slušné zápasy, ale gól od Chorvatů v poslední minutě nás ranil,“ přiznal Del Bosque.

V repríze finále minulého Eura po většinu času dominovali hráči „azzurri“. Španělé, které držel především výborný brankář David de Gea, začali opravdu hrát až v závěrečné 20minutovce. Ta ale zase patřila bezchybnému italskému gólmanovi Gianluigimu Buffonovi. „V 1. půli jsme byli trochu bojácní. Neměli jsme sebevědomí a odhodlání. Ve 2. poločase jsme víc riskovali, měli jsme i nějaké šance, ale vyrovnat se nám nepodařilo. Někdy je soupeř prostě lepší, a to byl případ Italů. Sice nehráli žádný krásný fotbal, ale byli dobří ve vzduchu, fyzicky silní a velmi nebezpeční,“ zhodnotil španělský kouč.

Zatím neví, zda bude na reprezentační lavičce i na startu kvalifikace o postup na MS 2018. „Neříkám ani ano, ani ne. Nejdřív si musím promluvit se šéfem asociace. Musíme udělat to nejlepší pro španělský fotbal. Ale jeho zlatá éra zase začne,“ věřil Del Bosque, který vede národní tým od roku 2008, kdy po triumfu na ME nahradil skončivšího Luise Aragonése.

Tagy: Euro 2016 Španělská fotbalová reprezentace

Zdroje: Vlastní,ČTK