Národní tým doplatil na málo hráčů v top ligách. Přál bych si vrátit rok 2004, sní Sivok

- Euro 2016 autor: knp

Vyřazení už ve skupině ME potvrdilo problémy, které český fotbal v poslední době pronásledují. Čeští hráči přestávají být zajímaví pro zahraniční kluby, natož pro ty přední, a tím pádem ztrácejí konkurenceschopnost vůči elitnímu evropskému fotbalu. Až na výjimky totiž nepůsobí v nejlepších ligách, chybí jim tak zkušenosti i sebevědomí získané z těžkých zápasů na nejvyšší úrovni. Pod tlakem soupeřů, na který nejsou zvyklí, se dopouštějí chyb a hrají až moc opatrně.

Tomáš Rosický (vlevo) byl jediným českým hráčem do pole z top klubu, Španělé složili z klíčových postav nejlepších týmů světa jako je Iniesta celou jedenáctku

Tomáš Rosický (vlevo) byl jediným českým hráčem do pole z top klubu, Španělé složili z klíčových postav nejlepších týmů světa jako je Iniesta celou jedenáctku,zdroj: Profimedia.cz

Když na podzim bojovaly Plzeň, Sparta a Liberec v evropských pohárech, těžila z toho i reprezentace, neboť tahouni těchto týmů rozehraní z Evropské ligy zvládali i závěr kvalifikace. Jenže na jaře už tyto zápasy hrála jen Sparta, jejíž hráči v závěru sezony přišli o formu. Reprezentanti z ligy si zvykli na pomalejší tempo hry a na šampionátu už se jim těžko přeřazovalo na vyšší rychlostní stupeň.

Vidět to bylo na Lafatovi, Limberském i Krejčím. A Hubník, který v lize v dresu Plzně zářil, na Euru pod tlakem zavinil 2 gólové brejky. Navíc formu reprezentantů ovlivnila i zranění, ať už to byli Šural, Pavelka či Dočkal nebo dlouhá herní absence Rosického.

Proti nim naopak stály opory nejlepších týmů světa. Tomáš Sivok soudil, že v konkurenci obhájců titulu Španělska, Chorvatska a Turecka odvedl tým maximum. „Když se podíváte na nás a soupeře, mají hráče z Realu Madrid, Barcelony… My takovou individuální kvalitu nemáme, takže pro úspěch to musíme urvat týmovostí a trochou štěstí,“ uvedl. „Taky bych chtěl hrát v Manchesteru United, ale asi na to nemám. Nemáme špatné hráče, ale chybějí nám ti rozdíloví, kteří by tomu dali nadstavbu,“ dodal.

Proto apeloval na hráče z ligy, jichž bylo na Euru celkem 9, a z toho například proti Chorvatům nastoupili 4 v základní sestavě, aby se snažili dostat do zahraničí. „Kluci jako Láďa Krejčí se mají šanci někam dostat. Když můžou ve velkých klubech hrát Chorvati nebo Srbové, proč bychom tam nemohli mít hráče i my?“ namítl.

Národní tým čeká generační obměna

S nostalgií zavzpomínal na Euro před 12 lety, kdy měli Češi s Poborským, Nedvědem, Galáskem, Rosickým a případně Šmicrem nejlepší zálohu v Evropě a útoku Koller, Baroš se bály všechny obrany. „Přál bych si, aby to bylo jako v roce 2004, kdy byli na naší soupisce hráči z AC Milán, Juventusu...“ zasnil se.

Český tým navíc stárne, pětatřicátníci Plašil s Lafatou včera ukončili reprezentační kariéru. Budoucnost v týmu zvažují i největší hvězdy Rosický a Čech, zvlášť u toho prvního je konec pravděpodobný. Trenéra Vrbu tak před kvalifikací o MS v Rusku v roce 2018 čeká nutná generační výměna.

Šanci by mohlo dostat víc hráčů z úspěšného ročníku 1992, počítá se s větším zapojením útočníka Patrika Schicka, kolem kterého krouží italské kluby, a žolíkem by mohl být velký talent Václav Černý, který roste v Ajaxu Amsterdam. Pro český tým by mohl být podobným oživením jako 19letý křídelník Emre Mor, který včera Turecku pomohl velkou měrou k výhře nad Českem.

Proto by se měl český fotbal z vystoupení ve Francii poučit. „Když vidíte, za jaké týmy nastupují hráči z ostatních mužstev, je to pro nás těžké. Můžeme maximálně poděkovat fanouškům za podporu a slíbit, že v další kvalifikaci se budeme prát o postup na mistrovství světa,“ řekl Darida. „Chce to, aby se do zahraničí dostalo pár dalších kluků, aby nás bylo venku co nejvíc," přidal 25letý hráč. „Abychom byli navyklí na tempo, což se potom projeví v zápasech nároďáku. Věřím, že některým vyjde přestup už teď v létě a začne se to zlepšovat,“ doufal.

Wales, Albánie i Severní Irsko hráče v předních klubech mají…

V zápasech se Španělskem a s Chorvatskem Češi vůbec nestačili rychlému tempu soupeřů. Proti Turecku zase psychicky nezvládli náročnost zápasu o všechno a ve stresu se uchylovali jen k nakopávání míčů na vysoké útočníky.

Při zranění kapitána Rosického se nenašel nikdo, kdo by dal hře myšlenku v kombinaci. „Všechny 3 zápasy ukázaly, že fotbal se hraje jinak než u nás v Čechách. Tempo a kvalita hráčů na této úrovni jsou neuvěřitelné. Španělé a Chorvati byli fotbalově lepší než my, individuality jako Modrič nebo Iniesta momentálně nemáme,“ posteskl si kouč Pavel Vrba, který se musí vyrovnat s prvním větším nezdarem ve své jinak úspěšné trenérské kariéře.

Češi momentálně mají v 5 nejlepších evropských ligách jen 6 hráčů, přičemž pouze Petr Čech a Tomáš Rosický působili v této sezoně ve velkoklubu. Rosický ovšem v Arsenalu vinou zdravotních problémů téměř nehrál a Čech z branky gól nedá… „Měli bychom si všichni uvědomit realitu, jak na tom momentálně jsme. Podle mě byl úspěch už to, že jsme se na Euro vůbec dostali,“ mínil hráčský agent Jiří Müller, který zastupuje reprezentanty Sivoka a Necida.

Není náhodou, že z Eura vypadly také týmy Ruska, Ukrajiny a Rumunska, které jsou na tom velmi podobně. Kádr mají složený z hráčů ze své ligy, legionářů v elitních soutěžích je u nich minimum. Naopak překvapení šampionátu Wales, Severní Irsko či Albánie, kteří bývali dlouho v žebříčku FIFA hluboko pod českým výběrem, těží z toho, že jejich reprezentanti působí v anglické či italské lize…

Tagy: Česká fotbalová reprezentace Euro 2016

Zdroje: ČTK