Nádherný gól! Ani nejhezčí trefa Eura však Švýcary na turnaji neudržela

AKTUALIZOVÁNO VIDEO (aktualizováno: 26. 6. 2016 02:26) - Euro 2016 autor: knp

Polští fotbalisté se poprvé v historii probojovali do čtvrtfinále mistrovství Evropy. V úvodním duelu play off Eura ve Francii porazili Švýcarsko na penalty 5:4. V normální hrací době skončil zápas 1:1, 8 minut před koncem jej vyrovnal krásnou střelou přes hlavu Xherdan Shaqiri. V dalším kole se Poláci utkají s Portugalskem.

Xherdan Shaqiri ve vzduchu, míč za chvíli skončí v polské brance

Xherdan Shaqiri ve vzduchu, míč za chvíli skončí v polské brance,zdroj: Profimedia.cz

Hned první osmifinále ukázalo, že po takticky svázaných zápasech ve skupinách se začne hrát ofenzivněji. Oba celky ve skupině těžily hlavně z pevných obran a dohromady dostaly v 6 zápasech jediný gól, navíc z penalty. Dnes ale už do poločasové přestávky nasbíraly 22 střeleckých pokusů, což bylo nejvíc na evropských šampionátech od roku 2004.

Velmi aktivně začali zejména Poláci, kteří už po 25 vteřinách mohli vést, ale Milik netrefil po chybné malé domů Djouroua ze 16 metrů odkrytou branku. Polákům před koncem 1. půle vyšel ideálně rychlý brejk. Brankář Fabiaňski našel dlouhým výhozem Grosického, ten zatáhl míč z půlky hřiště až do vápna, jeho pas pustil Milik na volného Blaszczykowského, který střelou mezi nohy vybíhajícího gólmana poslal Polsko do vedení. Podílel se tak na posledních 5 gólech svého týmu na ME.

„První poločas byl z naší strany excelentní. Měli jsme hodně šancí, ale měli jsme přidat ještě jeden gól. Takhle to bylo ještě napínavé, ovšem hráči odvedli skvělou práci,“ pochválil své svěřence polský trenér Adam Nawalka.

Švýcaři stupňovali tlak, blízko vyrovnání byl Rodríguez, který skvěle zahrál přímý kop do šibenice, ale ještě lepší zákrok vytáhl Fabiaňski. Překonat ho mohl ještě v 78. minutě Seferovic, ale zblízka napálil jen břevno. Tým zpod Alp udržela ve hře jeho největší hvězda. Shaqiri se v 82. minutě na hranici pokutového území pověsil akrobaticky do vzduchu a střelou přes hlavu poslal míč od tyče do sítě.

Jeho krásná rána po 516 minutách ukončila neprůstřelnost Fabiaňského v brance Polska. Šlo přitom o teprve 2. gól nůžkami v historii ME. V roce 2000 se to povedlo i současnému trenérovi Itálie Antoniovi Contemu.

V prodloužení byli výrazně aktivnější Švýcaři a mohli být odměněni, jenže v obrovské šanci vychytal hlavičku Derdiyoka opět Fabiaňski. Poláci jakoby spoléhali na penalty a oprávněně. Sami ani jednou nezaváhali, naopak už ve 2. sérii o hodně minul branku Xhaka. „Penalty jsme trénovali a měli jsme připravenou pětici, která je půjde kopat. Všichni mi potvrdili, že na to jdou, a ukázali svou kvalitu,“ vyzdvihl Nawalka.

Portugalsko – Chorvatsko: smutný rekord šampionátu

Portugalci potřebovali na postup také prodloužení. V dnešním šlágru osmifinále udolali Chorvaty 1:0 gólem střídajícího Ricarda Quaresmy ze 117. minuty a postoupili do čtvrtfinále Eura pošesté za sebou, čímž vytvořili rekord. Naopak Chorvaté po 10 zápasech prohráli a nepotvrdili pozici černého koně šampionátu.

Vítězové i ve 4. zápase na turnaji remizovali. „Byl to zápas svázaný taktikou, ani jeden z týmů se nemohl prosadit. Dokázali jsme přejít přes skvělého soupeře. Nedovolili jsme mu chodit do brejků, ale směrem do ofenzivy máme hodně co zlepšovat. Ovšem občas musíte být pragmatičtí. Je krásné hrát pěkný fotbal ale to vám většinou velký turnaje nevyhraje,“ řekl trenér Portugalska Fernando Santos.

Jeho protějšek Ante Čačič měl z utkání dobrý pocit. „Všechno bylo perfektní, až na to, že jsme nedokázali skórovat. Mnohokrát se stane, že lepší tým nevyhraje, a to je dnešní případ. Hráli jsme velmi dobře, kontrolovali jsme zápas, ale nedali jsme gól. Jestli je teď někdo favoritem turnaje, tak je to Portugalsko,“ dělal si chorvatský kouč zřejmé alibi.

Oba týmy toho totiž dopředu nabídly málo. Očekávaný šlágr přinesl taktickou bitvu s naprostým minimem šancí a poprvé od roku 1980 nemířila v zápase mistrovství Evropy či světa za 90 minut na branku ani jedna střela!

Portugalci tak po 3 remízách ve skupině dotáhli do nerozhodného výsledku po 90 minutách i svůj 4. zápas na Euru a na řadu přišlo prodloužení. V jeho druhé části měl nejprve druhou šanci v utkání stoper Vida, ale chybu portugalského brankáře po rohu nepotrestal.

Závěr prodloužení nabídl strhující podívanou. Chorvat Perišič ve 116. minutě trefil tyč a z protiútoku se prosadili Portugalci. Ronalda ještě po Naniho střílené přihrávce vychytal Subašič, ale dorážející Quaresma už hlavou poslal míč do opuštěné branky a z druhé střely mezi tyče v utkání rozhodl. Po 7 gólech Portugalců na ME tak skóroval někdo jiný než Ronaldo (5) a Nani (2). Vynutit penaltový rozstřel si ještě v nastavení mohl Vida, jenže ani svou třetí šanci neproměnil.

Wales nepotřeboval ke gólu vystřelit

Britské derby ovládl se štěstím Wales a přes Severní Irsko postoupil poprvé v historii do čtvrtfinále ME. Vyrovnaný zápas rozhodl čtvrt hodiny před koncem vlastní gól Garetha McAuleyho, který si smolně srazil do branky centr velšské hvězdy Garetha Balea.

Wales byl mezi 8 nejlepšími mužstvy velkého turnaje naposledy na MS v roce 1958. Nyní se ve čtvrtfinále utká s vítězem zítřejšího duelu mezi Maďarskem a Belgií. Celkem na turnaji už padly 3 vlastní branky, což se dosud na ME nikdy nestalo.

V duelu byli překvapivě lepší Severní Irové. Dallasovu střelu ale chytil brankář Hennessey, který vyškrábl i pokus Warda z dálky. Velšané začali zlobit až ve 2. půli. Nejprve hlavičkoval Vokes těsně vedle, vzápětí se k přímému kopu postavil Bale a stejně jako při svých předchozích 2 trefách na turnaji mířil velmi dobře, ovšem brankář McGovern stejně bravurně zasáhl. Šlo o jedinou přímou střelu Walesu na branku.

Přesto nakonec přeci jen skončil míč v severoirské brance. Rozhodnutí přinesla 75. minuta. Bale z levé strany poslal do malého vápna přízemní centr a McAuley musel hrát míč před dobíhajícím Robsonem-Kanuem. Balon ale zasáhl tak nešťastně, že si jej srazil do vlastní branky.

„Tohle si Big-G (McAuley) nezasloužil. Celý šampionát byl vynikající a my si z jeho hry můžeme vzít hodně,“ řekl severoirský záložník Steven Davis. „Je škoda, že jsme nevyužili šance v první půli. Teď jsme smutní, ale i tak to byla skvělá jízda. My i fanoušci jsme si to užili,“ dodal.

Wales už těsnou výhru udržel, přestože se při smolné srážce zranili hned 2 jeho hráči. Kapitán Ashley Williams si pochroumal rameno, důrazně odmítl připravené střídání a pomohl ubránit postupové vítězství. Nyní mu však hrozí, že přijde o čtvrtfinále.

„Příštích 24 až 48 hodin ukáže, jak moc vážné to je. Doufejme, že bude schopen hrát, i když to teď nevypadá dobře,“ řekl velšský trenér Chris Coleman po zápase. „Zatím nevíme, jestli je to jen naražené, nebo zda je problém s vazy,“ dodal.

Jednatřicetiletý stoper Swansea, který je klíčovou postavou defenzivy Walesu, se zranil v 81. minutě při smolné srážce se spoluhráčem Jonathanem Williamsem. Při ostrém střetu upadl na levou ruku a po zbytek utkání s ní vůbec nehýbal, což omezovalo jeho pohyb.

Nebyla by to typická ostrovní bitva, aby se v ní nevyskytovali rytíři trávníku. Williams na nabízené střídání několikrát nahlas zakřičel, že jej nepotřebuje a pokračoval ve hře. „Nemohl pohnout s paží, proto jsem byl připraven ho vystřídat. Ale chtěl pokračovat. A já svému kapitánovi důvěřuju. Když řekl, že může dál, nebyl důvod ho střídat. Jeho přítomnost na hřišti je pro nás důležitá,“ podotkl Coleman.

Výsledky – osmifinále:

St. Etienne: Švýcarsko – Polsko 1:1 (1:1, 0:1), 4:5 na pen.

Branky: 82. Shaqiri – 39. Blaszczykowski. Rozhodčí: Clattenburg – Beck, Collin (všichni Angl.). ŽK: Schär, Djourou – Jedrzejczyk, Pazdan. Penaltu proměnili: Lichtsteiner, Shaqiri, Schär, Rodríguez – Lewandowski, Milik, Glik, Blaszczykowski, Krychowiak. Penaltu neproměnil: Xhaka. Diváci: 38.842.

Švýcarsko: Sommer – Lichtsteiner, Schär, Djourou, Rodríguez – Behrami (77. Fernandes), Xhaka – Shaqiri, Dzemaili (58. Embolo), Mehmedi (70. Derdiyok) – Seferovic. Trenér: Petkovič.

Polsko: Fabiaňski – Piszczek, Glik, Pazdan, Jedrzejczyk – Blaszczykowski, Krychowiak, Maczyňski (101. Jodlowiec), Grosicki (104. Peszko) – Milik, Lewandowski. Trenér: Nawalka.

Paříž/Park princů: Wales – Severní Irsko 1:0 (0:0)

Branka: 75. vlastní McAuley. Rozhodčí: Atkinson – Mullarkey, Child (všichni Angl.). ŽK: Taylor, Ramsey – Dallas, Davis. Diváci: 44.342.

Wales: Hennessey – Chester, A. Williams, Davies – Gunter, Allen, Ledley (63. J. Williams), Ramsey, Taylor – Bale, Vokes (55. Robson-Kanu). Trenér: Coleman.

Severní Irsko: McGovern – Hughes, McAuley (84. Magennis), Cathcart, J. Evans – Ward (69. Washington), C. Evans, Davis, Norwood (79. McGinn), Dallas – Lafferty. Trenér: O'Neill.

Lens: Chorvatsko – Portugalsko 0:1p (0:0, 0:0)

Branka: 117. Quaresma. Rozhodčí: Velasco Carballo – Alonso, Yuste (všichni Šp.). ŽK: W. Carvalho (Portug.). Diváci: 33.523.

Chorvatsko: Subašič – Srna, Čorluka (120. Kramarič), Vida, Strinič – Modrič, Badelj – Brozovič, Rakitič (110. Pjaca), Perišič – Mandžukič (88. N. Kalinič). Trenér: Čačič.

Portugalsko: Patrício – Cédric, Pepe, Fonte, Guerreiro – Mário (87. Quaresma), Silva (108. Danilo), W. Carvalho, Gomes (50. Sanchez) – Nani, Ronaldo. Trenér: Santos.

Tagy: Euro 2016 Chorvatská fotbalová reprezentace Polská fotbalová reprezentace Portugalská fotbalová reprezentace Švýcarská fotbalová reprezentace Velšská fotbalová reprezentace Severoirská fotbalová reprezentace