Na cestu! Reprezentaci začala fotbalová Tour de France

- Euro 2016 autor: knp

Česká reprezentace dnes naplno odstartovala svou fotbalovou Tour de France. Ze základny ve městě s příznačným názvem Tours odletí do dějiště svého úvodního utkání evropského šampionátu se Španělskem, do 590 kilometrů vzdáleného Toulouse, a podobné přesuny ji čekají i před dalšími zápasy na turnaji.

Reprezentanti na cestě z hotelu na letiště

Reprezentanti na cestě z hotelu na letiště,zdroj: Profimedia.cz

Hráči to ale za problém nepovažují, na cestování jsou zvyklí z klubů. Navíc půjde jen o krátké lety. „V Anglii létáme i na ligové zápasy. V dnešním fotbale jsou všichni zvyklí cestovat,“ uvedl brankář Petr Čech.

S leteckými přesuny se smířili i hráči z české nejvyšší soutěže. „Plno týmů to má takhle podobně, je to realita. Koneckonců 45 minut v letadle není žádný problém. Máme tu zázemí a odlétáváme na zápasy, takže to pro nás vůbec komplikace není,“ dodal obránce David Limberský.

Zatímco na minulém Euru před 4 lety v Polsku hráli Češi všechny 3 zápasy skupiny ve Vratislavi, kde i bydleli, tentokrát nastoupí pokaždé jinde. Tudíž se nedalo vybrat nějaké univerzální ubytování a musejí pokaždé cestovat. „Po minulém Euru je to rozdíl. Tady to bude trochu divočejší, ale snad nás to nerozhodí,“ doufal stoper Roman Hubník.

Po Toulouse (z Tours je to 590 kilometrů na jih) čekají národní tým zpáteční lety do St. Etienne (470 km na jihovýchod) a Lensu (430 km na sever). Dohromady tak absolvují pouť dlouhou 2980 kilometrů. „Pro každý tým je to stejné. Když bylo v roce 2008 Euro v Rakousku a ve Švýcarsku, byl obrovský rozdíl v tom, kde máte základní tábor a kde hrajete. Někdo to měl kousek a dojel, někdo měl štěstí, že hrál 2x na stejném místě. Ale tady se to rozházelo úplně všude. Nemyslím, že by měl někdo větší výhodu než my. I domácí musejí dojíždět, takže je to ve finále jedno,“ porovnával Čech.

Reprezentanti vítají, že mají ve Francii základní tábor, kam se budou vracet. „Kdybychom se měli sbalit, cestovat do nějakého města a tam být, prostě pořád balit, to by bylo blbý. Takhle nám všechny věci zařídí kustod, vezmeme si jen pár osobních věcí a můžeme si zbytek nechat na hotelu. Nemusíme to pořád tahat, myslím, že je to takhle dobré,“ uvedl záložník Vladimír Darida.

I když on zrovna létání nemiluje. „Zlomilo se to, když jsme letěli do Stuttgartu a přistávali tam asi natřikrát v takovém silném větru, to bylo hodně nepříjemné. Tam se mi nějak létání přestalo líbit a pokaždé, když jsou nějaké turbulence, hned mi v hlavě naběhnou ty nejhorší myšlenky,“ uvedl. „Doufám, že tady to bude rychlé a bez nějakého přistání v prudkém větru nebo bouřce,“ dodal hráč Herthy Berlín.

Podobně na tom je David Pavelka. „Nikdy jsem to moc neřešil, ale poslední půlrok jsem docela lítal z Istanbulu, když se nám narodila dcera. Využil jsem každé volné chvilky, abych byl doma, a pár nepříjemných letů jsem zažil. Budu rád, když si od toho po sezoně odpočinu,“ řekl záložník turecké Kasimpasy. „Tady jsou ty lety ale krátké, bude to fofr. Takže ani nepoznáme, že už jsme ve vzduchu,“ doplnil s nadějí v hlase.

Tagy: Česká fotbalová reprezentace Euro 2016

Zdroje: Vlastní,ČTK