Musíte věřit až do konce, řekl Necid. Muž bez nervů, jenž se dotkl míče až při penaltě

- Euro 2016 autor: knp

Vrchol infarktového zápasu. Běží 93. minuta, český tým prohrává 1:2 a rozhodčí nařizuje proti Chorvatům penaltu. Paráda! Jenže – kdo na ni v tak těžké chvíli půjde? Specialista David Lafata už vystřídal, další takový Michal Kadlec sedí jen mezi náhradníky, kapitán Tomáš Rosický sotva chodí a Vladimír Darida se do toho dvakrát nehrne. Tak kdo? Zbytečné dohady, míč si ve vypjaté chvíli bere sebevědomě Tomáš Necid. Náhradník, který se do té doby s balonem na hřišti vůbec nepotkal…

Tomáš Necid a penalta, která zajistila týmu bod

Tomáš Necid a penalta, která zajistila týmu bod,zdroj: Profimedia.cz

Ano, při penaltě si Necid vůbec poprvé po příchodu na hřiště o nějakých 7 minut dřív sáhl na míč, přesto útočník tureckého Bursasporu ani na chvíli nepochyboval o tom, že ji promění.  „Ještě byl určený Vláďa Darida, ale já jsem si věřil, i když to byl můj první dotek s balonem. Kdybych cítil nervy, míč si nevezmu,“ ujišťoval. Trochu to cítil i jako své poslání. „Útočník musí být hladový po gólech a v takové situaci musí vzít penaltu na sebe. Sice to byl můj první pořádný dotyk s míčem, ale já si věřil, že to dám.“

V posledních vteřinách měl ještě další šanci. „To si trochu vyčítám. Vláďa (Darida) to tam krásně nacentroval, měl jsem to na hlavě, ale soupeř mi to těsně sebral,“ dodal 26letý forvard. I tak završil strhující závěr zápasu, ve kterém to přitom dlouho na bod nevypadalo. Český tým se trápil a probudil ho až Škodův gól v 76. minutě. „Určitě nás to nakoplo. Byl tam nádherný centr, Škoďák nádherně vyskočil a s přehledem to uklidil k tyči,“ vyzdvihl.

Přestože český tým dlouho prohrával o 2 branky, Necid věřil ve vyrovnání. „Musíte věřit až do konce. Když jsem přišel na hřiště, zbývalo asi 8 minut. Nebylo těžké dostat se do tempa, šli jsme tam s tím, abychom vyhrávali souboje, a to se nám s Milanem (Škodou) dařilo,“ řekl. „Bod je pro nás jako vítězství, když ještě v 75. minutě prohráváte o 2 góly. V posledním zápase proti Turecku se bude hrát o všechno a nesmíme dopustit, aby se to opakovalo. Ale ukázali jsme charakter a vyrovnali jsme. Ten bod pro nás může být postupový, kdybychom ho nezískali, asi bychom vypadli i v případě výhry nad Turky,“ mínil Necid.

Střelec prvního gólu Milan Škoda ukázal, že je skvělým žolíkem. V kvalifikaci proti Kazachstánu otočil 2 trefami skóre během závěrečné čtvrthodiny a v témže čase se prosadil i nyní. Po pouhých 9 minutách při své premiéře na velkém turnaji! „Byl to výborný balon od Rosy (Tomáše Rosického), já se to snažil najít a dostat se tam dřív než stoper. Bylo to docela z dálky, takže docela trvalo, než to tam doletělo. Jsem rád, že jsem dal gól, že jsem sem nejel zbytečně,“ prohlásil.

Plašil vzal vinu za oba góly na sebe

Remíza udržela českou reprezentaci ve hře o postup do osmifinále, o které si zahraje v posledním utkání proti Turecku. „Byl to strašně důležitý bod, protože 4 body dávají větší pravděpodobnost postupu než 3,“ uvedl Škoda. V závěrečné euforii a tlaku však myslel na výhru. „Mrzí mě, že se nám to nakonec nepovedlo otočit. Rosa byl ale zraněný, tak jsme museli být trochu vzadu…“

Do jeho trefy to však byla z české strany bída. Korunovaná 2 obrovskými chybami, triviálními ztrátami míče v rozehrávce, za něž tým zaplatil 2 trefami ve své síti. Na té 1. se podílel záložník Jaroslav Plašil, jenž přišel o míč na půlce, třebaže měl spoustu času, jak je j rozehrát dál. „Je pravda, že jsme si ty 2 góly dali sami. Já jsem u toho prvního ztratil balon, pak byl hráč jeden na jednoho a skončilo to v naší brance. Moje chyba,“ kál se.

Daleko nebyl ani od situace, která předcházela 2. inkasovanému gólu. Stoper Roman Hubník mu chtěl nahrát, jenže pod tlakem odevzdal míč soupeři, Plašil na něj mohl těžko dosáhnout. „Nabízel jsem se tam, pak to jeden Chorvat vypíchnul, co k tomu říct… Beru to na sebe, vůbec jsem na ten balon nedosáhl, nevěděl jsem, co s tím mám dělat. Nejdůležitější je, že se všechno otočilo a že máme pořád šanci postoupit,“ ulevil si.

Vrba: Tým si v 1. půli hrál na schovávanou

Podle stopera Tomáše Sivoka je vybojovaný bod především odrazem silné vůle a bojovnosti. „Musíme si přiznat, že nemáme takovou kvalitu jako Chorvatsko. Je to vidět na tom, v jakých klubech hrajeme my a v jakých oni. Jejich nejhorší hráč je z Dynama Kyjev, ostatní hrají v top ligách. Ale my to vždy zlomíme naší morálkou,“ prohlásil. „Jsou někde jinde a my se s jejich hrou nedokázali vyrovnat. Kazili jsme přihrávky, byli jsme pod tlakem.“ K vyrovnání podle něj pomohlo i to, že Chorvatsko muselo kvůli zranění střídat největší hvězdu Luku Modriče. „Zápas se pro nás zlomil jeho odchodem.“

Kouč Pavel Vrba svůj tým nepoznával. Špatný výkon v první půli si neuměl vysvětlit. „Sám nevím. Bavíme se před zápasem o spoustě věcí, že chceme kombinovat a jít do mezihry. A my jsme bohužel v těchto věcech vůbec nebyli vidět. Klukům jsem v poločase dokonce říkal, že hrajeme na schovávanou,“ prozradil.

„Ve 2. poločase se to ale změnilo. Hráči se lépe pohybovali, byla tam nabídka, a to bylo hodně důležité pro vývoj utkání. Ve 2. půli odvedli všichni naprosté maximum a šli za tím cílem. Pomohli tomu i hráči, kteří nastoupili. Přispěli ke gólům,“ připomněl Vrba, že skórovali 2 střídající hráči.

K nečekanému vyrovnání skóre podle něj pomohli i diváci. „V momentě, kdy jsme dali kontaktní gól, nás dotlačili k tomu, že jsme vyrovnali. Nebyli pro nás 12., ale řekl bych 14 hráčem. Byli úžasní!“ poděkoval Vrba příznivcům v hledišti.

Tagy: Česká fotbalová reprezentace Euro 2016

Zdroje: ČTK