Modrič krásnou ranou položil Turky. To Čechů se bojím víc, říká chorvatský kouč

AKTUALIZOVÁNO VIDEO (aktualizováno: 12. 6. 2016 23:57) - Euro 2016 autor: knp

Chorvaté proti Turecku ukázali svou sílu. V úvodním duelu skupiny D, v níž hrají i čeští fotbalisté, sice zvítězili jen 1:0, ale měli řadu dalších šancí, 2x trefili břevno a svého soupeře jako první na letošním mistrovství Evropy přehrávali celých 90 minut rozdílem třídy. Zápas v Paříži rozhodl na konci 1. poločasu střelou z voleje Luka Modrič.

Luka Modrič se raduje ze své trefy

Luka Modrič se raduje ze své trefy,zdroj: Profimedia.cz

Vítězové vyzvou v příštím utkání v pátek v St. Étienne český celek. A rádi by proti němu svůj úspěch potvrdili. „Byli jsme lepším týmem. Teď si užijeme vítězství, ale náš výkon musíme zopakovat v dalších zápasech. Pokud se nám to povede, můžeme na turnaji uspět,“ uvedl chorvatský záložník Ivan Rakitič.

Kouč Ante Čačič byl spokojený. „Protože je hodně důležité vyhrát úvodní utkání. Ale nemyslíme si, že jsme už postoupili. Řekl jsem hráčům, že se víc bojím Česka než Turecka. Na tuhle výhru musíme rychle zapomenout a soustředit se na příští zápas, ne na minulost,“ vyzval.

Obě mužstva od začátku hrála s velkým nasazením, ale diváci v Parku princů dlouho čekali na větší šanci. V té se zčistajasna ocitli Turci, jenže Tufan ve vynikající pozici hlavičkoval pouze doprostřed branky. „Měli jsme velkou šanci na vedoucí gól, a kdyby se nám jej podařilo vstřelit, mohlo to být jiné,“ litoval turecký kouč Fatih Terim.

Chorvaté častěji drželi míč, snažili se víc útočit a v 41. minutě také otevřeli skóre. Inan ze šestnáctky odkopl míč vysokým obloukem přesně k Modričovi a záložník Realu Madrid padající míč krásným volejem poslal z 25 metrů do sítě.

Svěřenci Anteho Čačiče začali aktivněji i druhou půli. V 52. minutě se postavil k přímému kopu kapitán Srna a napálil míč do břevna. O chvíli později Babacan vyrazil Perišičův centr jen před sebe, ale Srna odkrytou branku netrefil. Chorvaté měli převahu i další šance: Brozovič z voleje těsně minul horní růžek, v 73. minutě pak tureckého brankáře podruhé v utkání zachránilo břevno, do kterého tentokrát po Mandžukičově centru hlavičkoval Perišič.

Turci se po změně stran nedostali do pořádné šance a ukončili sérii 8 soutěžních duelů bez porážky. Chorvaty nezdolali ani na 7. pokus. „Hráli jsme proti velmi silnému soupeři. Pokud Chorvatsko postoupí ze skupiny, může na letošním Euru dojít daleko. My musíme být na této úrovni lepší a z tohoto zápasu se poučit,“ dodal Terim.

První výraznější výhry dosáhli mistři světa

Němci vstoupili do turnaje vítězstvím 2:0 nad Ukrajinou a jako první na šampionátu ve Francii zvládli zvítězit víc než o gól. O výhře úřadujících světových šampionů rozhodli hlavičkou obránce Mustafi, pro nějž to byl premiérový reprezentační zásah, a v nastavení z brejku střídající Schweinsteiger.

Stal se tak prvním německým náhradníkem od Olivera Bierhoffa ve finále Eura v roce 1996 proti českému týmu, který dokázal skórovat na ME. „Ten sprint byl hrozně dlouhý, ještě teď nemůžu popadnout dech. Přece jen tyhle výpady nejsou mou silnou stránkou,“ vtipkoval Schweinsteiger.

Ukrajinci měli hlavně závěru 1. půle velké šance a ve 37. minutě už dokonce slavili vyrovnání. Boateng ovšem po Zozuljově střele vykopl míč z brankové čáry. Vzápětí si předčasnou radost zopakovali: tentokrát byl Zozulja v ofsajdu… Německo, které startuje na rekordním 12. Euru za sebou, tak prodloužilo neporazitelnost s Ukrajinou na 6 zápasů.

Navíc udrželo teprve podruhé čisté konto v posledních 10 zápasech. „První poločas se mi ale vůbec nelíbil. Ztráceli jsme míče a nehráli jsme kompaktně,“ postěžoval si německý trenér Joachim Löw. „Po přestávce jsme se zlepšili a Ukrajina už neměla žádnou šanci. Pořád ale máme na čem pracovat,“ dodal.

Poláci se dočkali historicky prvního vítězství na mistrovství Evropy, když v úvodním utkání skupiny C zdolali v Nice Severní Irsko 1:0. Zatímco hlavní hvězdu jejich výběru Lewandowského soupeřovi obránci eliminovali, zápas rozhodl v 51. minutě útočník Ajaxu Amsterdam Arkadiusz Milik. Ve věku 22 let a 104 dní se stal nejmladším polským hráčem skórujícím na ME.

Severní Irsko při debutu na kontinentálním šampionátu nevyslalo na branku Wojciecha Szczesného ani jednu střelu. Zároveň také přišlo o sérii 12 zápasů bez porážky a o premiérové body bude muset zabojovat s Ukrajinou a s Německem. Gól inkasovala „Zelená armáda“ po dlouhých 321 minutách.

Výsledky:

Skupina C:

Lille: Německo – Ukrajina 2:0 (1:0)

Branky: 19. Mustafi, 90.+2 Schweinsteiger. Rozhodčí: Atkinson – Mullarkey, Child (všichni Angl.). ŽK: Konopljanka (Ukr.). Diváci: 43.035.

Německo: Neuer – Höwedes, Boateng, Mustafi, Hector – Müller, Khedira, Özil, Kroos, Draxler (78. Schürrle) – Götze (90. Schweinsteiger). Trenér: Löw.

Ukrajina: Pjatov – Fedeckij, Chačeridi, Rakickij, Ševčuk – Jarmolenko, Sydorčuk, Kovalenko (74. Zinčenko), Stěpaněnko, Konopljanka – Zozulja (66. Selezňov). Trenér: Fomenko.

Nice: Polsko – Severní Irsko 1:0 (0:0)

Branka: 51. Milik. Rozhodčí: Hategan – Sovre, Gheorghe (všichni Rum.). ŽK: Kapustka, Piszczek – Cathcart. Diváci: 33.742.

Polsko: Szczesny – Piszczek, Glik, Pazdan, Jedrzejczyk – Blazszczykowski (80. Grosicki), Krychowiak, Maczyňski (78. Jodlowiec), Kapustka (88. Peszko) – Milik – Lewandowski. Trenér: Nawalka.

Severní Irsko: McGovern – McLaughlin, Cathcart, J. Evans, McAuley – McNair (46. Dallas), Norwood, Davis, Baird (76. Ward), Ferguson (66. Washington) – Lafferty. Trenér: O'Neill.

Skupina D:

Paříž: Turecko – Chorvatsko 0:1 (0:1)

Branka: 41. Modrič. Rozhodčí: Eriksson – Klasenius, Wärnmark (všichni Švéd.). ŽK: Tosun, Balta, Sen – Strinič. Diváci: 43.842.

Turecko: Babacan – Gönül, Topal, Balta, Erkin – Tufan, Inan, Özyakup (46. Sen) – Calhanoglu, Turan (65. Yilmaz) – Tosun (69. Mor). Trenér: Terim.

Chorvatsko: Subašič – Srna, Čorluka, Vida, Strinič – Modrič, Badelj – Brozovič, Rakitič (90. Schildenfeld), Perišič (87. Kramarič) – Mandžukič (90.+3 Pjaca). Trenér: Čačič.

Tagy: Euro 2016 Chorvatská fotbalová reprezentace Turecká fotbalová reprezentace Německá fotbalová reprezentace Polská fotbalová reprezentace