Mládí? Kdepak… Češi budou mít na Euru třetí nejstarší tým

- Euro 2016 autor: knp

V české fotbalové reprezentaci se sice hovoří o výměně generací a zcela novém týmu, pohled na fakta před mistrovstvím Evropy však říká něco jiného. Češi budou 3. nejstarším týmem šampionátu s průměrným věkem 28,7 roku. Starší jsou už jen Rusové (28,83) a Irové (29,39). Rosický a spol. také mají spolu s Iry a Slováky jako jediní hned 11 hráčů věkem přes 30 let.

Česká reprezentace před nedělním zápasem s Korejskou republikou

Česká reprezentace před nedělním zápasem s Korejskou republikou,zdroj: Profimedia.cz

Nejmladším týmem jsou naopak Angličané (25,39) před Němci, Švýcary, Belgičany a Turky. Na turnaj se chystá trojice 18letých hráčů. Nejmladším je anglický útočník Marcus Rashford, 18 je také portugalskému záložníkovi Renatovi Sanchésovi a tureckému útočníkovi Emremu Morovi.

V nominacích je i duo 40letých brankářů: Maďar Gábor Király a Ir Shay Given. Pokud na turnaji nastoupí, překonají dosavadní rekord Lothara Matthäuse, který na evropském šampionátu v roce 2000 hrál ve věku 39 let a 91 dní.

Nejvyšším hráčem Eura bude rumunský gólman Costel Pantilimon s výškou 203 centimetrů. Přes 2 metry mají i další brankáři Fraser Forster (Anglie), Lovre Kalinič (Chorvatsko) a Andreas Isaksson (Švédsko). Naopak nejmenším je Ital Lorenzo Insigne s pouhými 163 centimetry. Mezi týmy jsou nejvyšší Švédové s průměrem 186 cm. Češi jsou 8. se 184 centimetry, naopak nejmenší jsou jejich první protivníci na turnaji Španělé (180).

Ti jsou spolu s dalším soupeřem Čechů ve skupině Turky nejlehčím celkem šampionátu s pouhými 74 kilogramy v průměru. Další účastníci skupiny D Češi a Chorvaté mají 78 kil, nejtěžší jsou Němci s 80 kily na hráče.

Nejzkušenějším hráčem na turnaji bude španělský gólman Iker Casillas se 166 starty za národní tým. Ital Gianluigi Buffon má 157 utkání a Ukrajinec Anatolij Tymoščuk 143.

Nejvíc hráčů vysílá na turnaj anglická Premier League, odkud je 134 reprezentantů. Z Bundesligy je to 65 hráčů a z italské Serie A 56. Česká liga je 11. se 13 účastníky (z toho jsou 4 Slováci). Hned 12 hráčů je na ME z Liverpoolu a z Juventusu Turín.

Šampionát začne v pátek.

Tagy: Česká fotbalová reprezentace Euro 2016

Zdroje: ČTK