Měl jsem srdce v kalhotách, přiznal autor rozhodující penalty Hector

- Euro 2016 autor: knp

Ten rozstřel se táhl dlouho, trval už dobrých 20 minut. Celkem 7 ze 17 střelců svou penaltu nedalo. Historie mistrovství Evropy zažila tak vypjatou podívanou v rozhodujících pokutových kopech jen jednou: v roce 1980 zvítězil československý tým 9:8 nad Italy v zápase o 3. místo. Ve včerejším čtvrtfinále letošního ME u toho v té nervydrásající přehlídce penalt byli Italové znovu. Stav je 5:5 a oni spolu se všemi v Bordeaux sledují, jak si bere míč německý obránce Jonas Hector. Když dá, posune svůj tým po předchozím selhání Mattea Darmiana dál.

Jonas Hector si staví míč k rozhodující penaltě

Jonas Hector si staví míč k rozhodující penaltě,zdroj: Profimedia.cz

A na Hectora tíha okamžiku doléhá. Viděl, jak daleko zdatnější exekutoři před ním selhali. Třeba kapitán jeho týmu Bastian Schweinsteiger, který mohl rozstřel ukončit daleko dřív. Nebo tvůrce hry Mesut Özil či kanonýr Thomas Müller. Přitom od roku 1982 proměnili Němci v penaltových rozstřelech všech 21 pokusů!

Z úvodních 10 penalt hráči obou týmů poslali do sítě pouhé 4. Počet těch, kteří ještě nekopali, se tenčí. „Věděl jsem, že v jedné chvíli budu muset jít a měl jsem srdce v kalhotách,“ přiznal Hector.

Zadák Kolína nad Rýnem, až 9. celku domácí ligy, přichází na řadu v 18. sérii. Navenek v klidu se rozbíhá – a s velkým štěstím posílá míč pod paží italského gólmana Gianluigiho Buffona do sítě. „Když míč přešel čáru, byl jsem radostí bez sebe,“ jásal Hector. Brankář Manuel Neuer si oddechl s ním. „Takové drama… Ale ten rozstřel tak velkému duelu slušel. Byla to válka nervů,“ řekl muž, jenž chytil 2 penalty a byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání.

Německý trenér Joachim Löw pozdější exekutory neurčoval. „Neměl jsem na to žádný vliv. Prvních 5 penalt proběhlo docela rychle, potom musíte nechat hráče, aby se rozhodovali na základě svých pocitů. Bylo pozitivní, že mladíci Hector a Kimmich se k tomu postavili čelem a i v takové atmosféře zachovali klid,“ uvedl kouč, přestože Hectorovi už je 26 let…

Podle Löwa byl postup jeho týmu zasloužený. „Samozřejmě jsme měli na konci štěstí, ale myslím, že jsme byli lepší a měli o 2, 3 šance víc než oni. Dobře jsme eliminovali jejich sílu ve středu hřiště. Nevěřil jsem, že dají gól, penalta byla smolná,“ konstatoval trenér, jemuž bude kvůli trestu za karty v semifinále chybět stoper Mats Hummels.

Všichni nás tady museli respektovat, byl hrdý italský kouč

To Italové budou mezi elitním kvartetem scházet úplně. Na turnaji porazili černého koně ME z Belgie, vyřadili obhájce titulu Španěly, na úřadující světové šampiony z Německa však už nestačili. A z Eura odjedou na rozdíl od roku 2012 bez medaile. Přesto odcházející trenér „azzurri“ Antonio Conte, jenž míří do Chelsea, nebyl zklamaný, i když jeho země byla Německem vyřazena v soutěžním zápase poprvé v historii.

Ale stále si uchovala bilanci 0 porážek, šlágr skončil po 90 minutách i prodloužení 1:1. „Být poražen Německem na penalty není ostuda, protože jsme stejně tak mohli postoupit. Jsem hrdý na to, co se chlapcům povedlo,“ řekl Conte. „Jestli něčeho lituji? Jenom pokutových kopů, ne úsilí a lásky, kterou všichni ukázali v italském dresu. Hráči opravdu odvedli maximum a pro mě bylo největším vítězstvím pracovat s tímto týmem,“ přidal 46letý kouč.

Potěšilo ho, že Italové byli mistrům světa až do konce vyrovnaným soupeřem. „Před 4. penaltou jsme dokonce vedli, ale Německo je hrozně silným celkem. Jenom to, že jsme s ním drželi krok, je důvodem ke spokojenosti. Věřili jsme, že máme šanci, takže naše zklamání po zápase bylo obrovské. Fotbal vám dává radost, ale dokáže být i hořký,“ podotkl.

Být 2 roky italským trenérem byla pro něj čest, i když si postěžoval na malou podporu. „Upřímně jsem neviděl nikoho na své straně, ani novináře. Vždycky jsem vedl válku proti všem. Ale pokaždé jsem pracoval pro tým a ne pro sebe,“ prohlásil kouč, kterého u reprezentace nahradí Giampiero Ventura. „Vytvořili jsme tady něco magického. Německo i všichni ostatní museli na tomto turnaji Itálii respektovat. Nastolili jsme cestu, ve které se musí pokračovat,“ vyzval někdejší skvělý záložník.

Tagy: Euro 2016 Německá fotbalová reprezentace Italská fotbalová reprezentace

Zdroje: Vlastní,ČTK