Měl jsem být trpělivější, lituje kouč Vrba zápasů s Turky. Pelta za ním stojí

- Euro 2016 autor: knp

Trenér národního týmu Pavel Vrba se po příjezdu z mistrovství Evropy ve Francii stále zaobírá myšlenkami na rozhodující duel o postup s Tureckem. Češi v něm prohráli 0:2 a z turnaje vypadli už po skupině. Vrba dnes připustil, že u sebe zpětně není se vším spokojený. Litoval hlavně jednoho tahu.

Milan Škoda a Tomáš Necid po utkání s Tureckem. Podle kouče Pavla Vrby se v něm setkali na hřišti příliš brzy

Milan Škoda a Tomáš Necid po utkání s Tureckem. Podle kouče Pavla Vrby se v něm setkali na hřišti příliš brzy,zdroj: Profimedia.cz

Příliš brzy se prý odhodlal ke hře na 2 vysoké útočníky, což nepřineslo očekávaný efekt a naopak pomohlo soupeři 2. gólem definitivně rozhodnout o výhře. „Pokud bych mohl vzít něco zpátky, měl jsem být proti Turecku trpělivější,“ řekl po návratu do Prahy. „Šli jsme příliš brzy do rizika na 2 hrotové útočníky. Vycházel jsem z toho, že proti Chorvatsku nám to vyšlo. Mohl jsem to řešit až 15 minut před koncem,“ připustil. Milan Škoda přitom přišel na hřiště po necelé hodině hry…

Kdyby měl možnost volit hráče pro turnaj znovu, vzal by prý do Francie totožný tým. „Za nominací si stojím, vybral jsem hráče tak, jak jsem cítil, že jsou připraveni. Tam bych nic neměnil. A také si myslím, že jsme udělali maximum pro to, abychom tým na soupeře připravili,“ dodal.

Souhlasil s tím, že neúčast v play off je nezdarem, ale v současné situaci považuje za úspěch už samotný postup na šampionát. „Naším cílem byl postup ze skupiny, to se nepovedlo, proto jsem zklamaný. Nebudu se vymlouvat na těžkou skupinu a smůlu při losu, taková je realita. Určitě jsme chtěli být ještě ve Francii,“ prohlásil. „V současné chvíli je však podle mě úspěchem postup na mistrovství Evropy a mistrovství světa. Pokud by se podařilo jít ještě dál, bylo by to skvělé. Ale byl by to asi náš vrchol,“ mínil.

Pelta: Musíme mít rozum, na co stačíme

Hráčům prý nemá co vytknout, co se týká nasazení a dodržování taktických pokynů. „Jen v technických dovednostech jsme to nezvládli v některých momentech optimálně, zvláště při rozehrávce. Je to asi i proto, že se snažíme hráče nabádat k tomu, aby se snažili o kombinace a ne to jen nakopávat na náhodu. To je totiž podle mě cesta k úspěchu. Musí si věřit zezadu a kombinaci uhrát,“ podotkl. Je přesvědčený i o tom, že se hranice úspěchu a neúspěchu zlomila v první půli s Tureckem. „Měli jsme několik situací, kdy jsme mohli srovnat. Kdyby se to povedlo, byli bychom někde jinde.“

Spekulace o Vrbově možném odvolání rázně utnul předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta, který kouče ve funkci podpořil. Má prý jeho plnou důvěru i do kvalifikace o mistrovství světa. „Mám absolutní zájem na tom, aby pan Vrba byl u týmu i v další kvalifikaci. Mužstvo fungovalo. Jediné, co jsme nezvládli, byl zápas s Tureckem, jenž zapříčinil náš neúspěch na turnaji,“ uvedl Pelta.

Za Vrbu se postavil i co se týče vysoce obranné a kritizované taktiky v zápasu se Španělskem. „To má fantastické mužstvo, trenér zvolil taktiku, která nebyla hezká na oko, ale dávala nám šanci dál. Chorvati mají nejkvalitnější mužstvo v historii, jako my v roce 2004, kdy jsme sahali po nejvyšší metě. Prohrávali jsme, přesto jsme dokázali vyrovnat. Sahali jsme i po 3 bodech. Proti Turecku jsme odehráli nejlepší zápas, ale bohužel jsme dostali 1. gól, který rozhodl. Jsem si jistý, že kdybychom 1. gól dali my, Turecko by to psychicky neustálo a my bychom teď hodnotili postup do play off,“ vykládal Pelta.

Pro lepší výsledek na šampionátu podle něj nemohlo vedení týmu udělat víc. „Z hlediska pozorování hráčů, jejich výběru, vytvoření zázemí a přípravy se odvedla stoprocentní práce. Tisíciprocentní. Výsledkově to byl neúspěch, ale se vším, co se udělalo, souhlasím. Nemám s trenérem žádný názorový rozdíl. Na jeho obranu musím říct, že neprožíváme nejsilnější hráčskou generaci. Nejsme pupek světa a musíme mít rozum, na co stačíme. Byly tu samozřejmě generace v letech 1976 či 1996, které na úspěch dosáhly. Ale fotbal jde hodně dopředu…“

Český fotbal prý poškodily mocenské boje

Vrba věří, že v současnosti je program výchovy mládeže nastaven tak, aby do budoucna byl český tým konkurenceschopnější. „Nastolila se pravidla, která by měla přinést změnu. Nebude to za rok či za 2, ale bude to trvat tak jako v Belgii či Rakousku. Belgie před 10 lety byla v podobné situaci, v níž jsme teď my. Věřím, že kroky jsou správné a že je to jediná cesta, jak do budoucna konkurovat těmto zemím,“ mínil. „Musíme vytvořit podmínky mládeži a věnovat se jí na nejvyšší úrovni. Když to neuděláme, bude nám vlak ujíždět rychleji a rychleji. Maďarsko tyto kroky podniklo před námi a my to teď musíme dohnat,“ dodal.

Předseda svazu s ním souhlasil. „Okolní země jako Polsko, Maďarsko či Rakousko daly obrovské investice do mládeže a ukazují na Euru obrovský progres. My jsme stagnovali a až s příchodem pana Vrby, který s Dušanem Fitzelem rozpohyboval mládež, se začalo něco dělat. Začali jsme dělat reálný fotbal. Do té doby tu byl boj o moc a o vliv a fotbal se neřešil. Kroky učiněné v posledním roce by měly pomoci,“ věřil Pelta.

Přesto se domnívá, že i současný tým může v nové kvalifikaci bojovat o postup na mistrovství světa. „Nechci být pesimista do budoucna. Někteří hráči se rozhodli skončit, další to zvažují. Já se s nimi snažím komunikovat a udělám vše pro to, abychom na startu nové kvalifikace byli co nejsilnější. Nevzdáváme se, budeme chtít být týmem, který bude usilovat o postup,“ dodal šéf českého fotbalu.

Tagy: Česká fotbalová reprezentace Euro 2016

Zdroje: ČTK