Kouč Francie Deschamps: Chci vyhrát Euro pro lidi, kvůli teroristickým útokům v Paříži

- Euro 2016 autor: knp

Až Francouzi nastoupí v neděli v Paříži k finále mistrovství Evropy proti Portugalsku, půjde podle jejich trenéra Didiera Deschampse o mnohem víc než jen o titul. Sedmačtyřicetiletý kouč totiž věří, že případný triumf by lidem alespoň na chvíli dal zapomenout na listopadové teroristické útoky v Paříži.

Didier Deschamps (uprostřed se šedivými vlasy) mezi fanoušky

Didier Deschamps (uprostřed se šedivými vlasy) mezi fanoušky,zdroj: Profimedia.cz

Při nich zemřelo 130 lidí, ke 2 výbuchům došlo i před stadionem Stade de France, kde tehdy hrála Francie přípravný duel s Německem. Domácí tým tehdy vyhrál 2:0 a stejným skóre si s úřadujícími mistry světa poradil i ve čtvrtek v semifinále Eura v Marseille.

Francie je od listopadu ve výjimečném stavu a fotbalisté mají podle Deschampse jedinečnou možnost, jak národu byť třeba jen na chvíli zlepšit náladu. „Nemůžeme vyřešit lidem jejich problémy, ale můžeme jim na chvíli pomoci zapomenout na jejich starosti. Jako jsme to udělali už dnes,“ uvedl kouč po postupu do finále.

Jeho země čekala na výhru nad Německem v soutěžním zápase od roku 1958, a i když v semifinále nebyla lepším týmem, díky 2 brankám Antoineho Griezmanna prošla dál. V bojích o evropský titul má po triumfech v letech 1984 a 2000 zatím stoprocentní bilanci. „Je to skvělý výsledek, dlouho jsme na něj čekali. Ale nic to neznamená, jestli nezvládneme zápas o titul,“ dodal Deschamps. „Je to fantastický příběh. Hráči se vyřazením Německa zapsali do historie.“

Trochu jej však mrzí, že Francie ve srovnání s Portugalskem, se kterým v 10 zápasech od roku 1975 neprohrála, bude mít o den odpočinku méně. „Že hrajeme doma a vyřadili jsme Německo, nám síly navíc nedá,“ prohlásil trenér, který byl jako hráč u triumfu Francie na mistrovství světa v roce 1998 a na Euru o 2 roky později.

Tagy: Euro 2016 Francouzská fotbalová reprezentace

Zdroje: ČTK