Konec španělské vlády na ME. Chtěli jsme se jim pomstít, netajil italský střelec

VIDEO - Euro 2016 autor: knp

Španělé přišli o historickou šanci vyhrát potřetí za sebou mistrovství Evropy. Svěřenci Vicenteho del Bosqueho podlehli v osmifinále 0:2 Itálii, která tak soupeři vrátila 4 roky starou a bolestnou porážku 0:4 z finále minulého Eura.

Cesc Fábregas a Andrés Iniesta při rozehrávce po 2. inkasovaném gólu

Cesc Fábregas a Andrés Iniesta při rozehrávce po 2. inkasovaném gólu,zdroj: Profimedia.cz

Utkání na pařížském Stade de France rozhodl ve 33. minutě obránce Giorgio Chiellini, pojistku přidal v nastaveném čase útočník Graziano Pellé. Mužstvo trenéra Antonia Conteho se v sobotním čtvrtfinále utká v Bordeaux s Německem. „Kluci byli obdivuhodní. Věděl jsem, že v sobě mají něco neobyčejného. Teď musíme nabrat síly, protože nás čeká další hrozně těžké utkání. Ale ukázali jsme, že Itálie není jen o catenacciu,“ poukázal Conte na časté poznámky o tom, že „azzurri“ umějí jen bránit.

Autor úvodního gólu měl stejně jako Buffon, Barzagli a De Rossi motivaci navíc: na minulých 2 ME totiž Italy zastavili právě Španělé. Zatímco Buffon v brance čaroval, Chiellini vstřelil svůj 7. gól v národním týmu. „Chtěli jsme se pomstít za ta léta, kdy Španělsko dominovalo. Tohle je pouze začátek. Příštích pár hodin si to užijeme, ale pak budeme myslet na další zápas,“ prohlásil Chiellini.

Španělsko nastoupilo i ve 4. utkání na ME ve stejné základní sestavě. „Azzurri“ začali mnohem aktivněji a v 9. minutě si vypracovali první velkou šanci. Po standardní situaci se dostal k hlavičce Pellé a De Gea jeho pokus reflexivně vyrazil. Italové vyjádřili svou převahu gólově ve 33. minutě. Éderovu střelu z přímého kopu vyrazil De Gea před sebe, dorážející Giaccherini ještě míč v pádu posunul na volného Chielliniho, a ten snadno zakončil do odkryté branky.

Italy podržel 38letý Buffon

Obhájce titulu 1. inkasovaný gól v play off evropského šampionátu po 16 letech zaskočil a gólmana Buffona nedokázali vážněji ohrozit. Naopak pozorný De Gea ještě před pauzou vytáhl Giaccheriniho ránu nad břevno.

Do 2. poločasu nasadili Španělé dalšího útočníka Adurize místo nevýrazného Nolita a protivníka v úvodu zatlačili. Moratovu hlavičku doprostřed branky si však pohlídal Buffon. Italské vedení mohl z protiútoku pojistit Éder, ale De Gea ho tváří v tváří vychytal.

Španělé v závěrečné 20minutovce převzali iniciativu a sahali po vyrovnání. Zářil však 38letý Buffon, když zlikvidoval 2 tvrdé rány a v 89. minutě vytáhl zřejmě nejlepší zákrok utkání proti pokusu stopera Piquého. Italové kritické chvíle přečkali a v úvodní minutě nastavení stvrdili postup trefou Pellého po Darmianově přihrávce. „Zasloužili jsme si to, i když jsme v závěrečné čtvrthodině hodně znervózněli a mohli jsme rozhodnout mnohem dřív. Ale dneska jsme chtěli víc,“ prohlásil Chiellini.

Itálie dokázala svého soka porazit na velkém turnaji poprvé od mistrovství světa 1994. „Musíme se vypořádat se zklamáním. Byli lepší než my a efektivnější, když bylo potřeba. My jsme moc dlouho čekali na to, co udělají. To vám někdy může uškodit,“ konstatoval kapitán Španělů Andrés Iniesta.

Výsledek – osmifinále:

Paříž/Stade de France: Itálie – Španělsko 2:0 (1:0)

Branky: 33. Chiellini, 90.+1 Pellé. Rozhodčí: Cakir – Duran, Ongun (všichni Tur.). ŽK: De Sciglio, Pellé, Thiago Motta – Nolito, Busquets, Silva. Diváci: 76.125.

Itálie: Buffon – Barzagli, Bonucci, Chiellini – De Rossi (54. Thiago Motta) – Florenzi (83. Darmian), Parolo, Giaccherini, De Sciglio – Pellé, Éder (82. Insigne). Trenér: Conte.

Španělsko: De Gea – Juanfran, Piqué, Ramos, Alba – Fábregas, Busquets, Iniesta – Silva, Morata (70. Lucas Vázquez), Nolito (46. Aduriz, 81. Pedro). Trenér: Del Bosque.

Tagy: Euro 2016 Španělská fotbalová reprezentace Italská fotbalová reprezentace