Kdo místo Rosického? Asi Darida. Kouč Vrba plánuje poslat do hry i nové tváře

- Euro 2016 autor: knp

Trenér fotbalové reprezentace Pavel Vrba má několik variant, jak poskládat sestavu bez zraněného kapitána Tomáše Rosického. Do úterního posledního zápasu skupiny D evropského šampionátu s Tureckem zřejmě na jeho pozici za útočníky pošle záložníka Vladimíra Daridu, jenž dosud plnil roli jednoho z defenzivních štítů, v níž se však výrazně trápil.

Teď je to tvoje, jako by říkal Tomáš Rosický (vpravo) Vladimíru Daridovi

Teď je to tvoje, jako by říkal Tomáš Rosický (vpravo) Vladimíru Daridovi,zdroj: Profimedia.cz

Středopolař Herthy Berlín věří, že nesnadnou úlohu zvládne. „Na téhle nebo podobné pozici jsem nějaké zápasy odehrál,“ připomněl například čtvrtfinálový duel na minulém ME s Portugalskem, v němž patřil k nejlepším v české sestavě. Nahradit Rosického bude podle něj složité. „Musíme se s tím poprat. Věřím, že trenér najde řešení, zapracuje do něj hráče a zvládneme to. Jsou tu kluci, kteří čekají na šanci a musejí se jí chopit,“ řekl Darida.

A jako by četl koučovy myšlenky. Vrba plánuje na Turecko základní sestavu výrazně pozměnit. „Nejen kvůli zranění Tomáše, ale i kvůli některým výkonům v zápase s Chorvatskem. Plánuju udělat 3 až 4 změny. Šanci dostanou někteří hráči, kteří na ni čekají. Tím, že potřebujeme vyhrát, dáme víc hráčů do útočné fáze,“ řekl Vrba.

Bát se o své místo by měl třeba nevýrazný Jaroslav Plašil, který se podepsal pod oba góly Chorvatů, či krajní bek David Limberský. Naopak nahlas si řekli o prostor autoři českých tref Tomáš Necid a Milan Škoda, do turnaje také stále nezasáhl nejlepší český střelec v kvalifikaci Bořek Dočkal, jenž doléčoval zranění nohy.

Tým se na variantu bez Rosického připravoval dlouho

Místo Daridy by pak mohl naskočit David Pavelka. „Tomášovo zranění je pro nás nešťastné. Je to velká osobnost. Pro mě možná vzrostla šance na start, ale je to špatné pro nás jako tým,“ prohlásil Pavelka. A ocenil, že Rosický bude s týmem až do jeho konce na Euru. „Je to hezké a dokumentuje to soudržnost. Podpora od něj bude veliká. Ze své pozice vidí hodně věcí, hodně poradí, má dobré tipy,“ dodal.

Darida mluvil stejně. „Je příjemné, že tu Tomáš zůstal a nejede někam na dovolenou si lehnout na pláž. Stojí za námi, což je dobré,“ uvedl a vyzdvihl i to, že se Rosický v duelu s Chorvatskem obětoval pro tým, což mu nakonec přivodilo zranění. „Ukázal, že i hráč jeho formátu dokáže bojovat až za hranici svých možností. Teď je to nás, abychom si to vzali k srdci,“ nabádal.

Před 4 lety na ME v Polsku se Rosický také ve 2. utkání zranil a Češi pak bez něj zvítězili v rozhodujícím zápase skupiny 1:0 nad Polskem a postoupili do čtvrtfinále. „Krásný zápas s Polskem tehdy dopadl v náš prospěch. Bojovali jsme jako mančaft a bojovali jsme i za něj, abychom něco dokázali. Věřme, že to v úterý bude podobné, že se semkneme,“ prohlásil Darida.

Michal Kadlec připomněl, že s variantou bez záložníka Arsenalu národní tým kalkuloval. „V minulosti jsme i bez Tomáše dokázali vyhrát zápasy a odehrát třeba konec kvalifikace. Kvalitu i hráče na to máme, v tom nebude problém. Navíc jsme už v minulosti něco trénovali s Tomášem i bez něj. Do poslední chvíle se nevědělo, jestli na Euro pojede, nebo ne.“

Limberský: Jsme ve větší pohodě než Turci

Rosický scházel reprezentaci téměř rok od loňského června, kdy se zranil v utkání na Islandu. I bez něj dokázal tým vyhrát 3 ze 4 podzimních kvalifikačních duelů a stvrdit postup na Euro. „Ale je to obrovská ztráta, je to ten rozdílový hráč, který v takovém zápase s Tureckem mohl být klíčový,“ podotkl Limberský.

Kvalifikace je podle něj jiný případ. „Je to běh na dlouhou trať, 10 zápasů. Teď máme poslední utkání o vše. V 10 zápasech se dá nahradit, že to nějak uhrajeme týmově, tady v tom konkrétní duelu nám bude hodně chybět,“ připojil plzeňský obránce.

Češi mají po prohře se Španělskem 0:1 a remíze 2:2 s Chorvatskem 1 bod a s Tureckem potřebují zvítězit. Se 4 body by měli velkou šanci postoupit jako jeden ze 4 nejlepších týmů na 3. místech, navíc mohou v případě výhry Španělska nad Chorvaty skončit i druzí.

Turci jsou zatím bez bodu, naposledy prohráli se Španěly vysoko 0:3. „Myslím, že jsme trošku víc v psychické pohodě než Turci, kteří 2x prohráli. Na druhé straně, kdo vyhraje, má docela velkou šanci na postup. Bod nebude stačit, takže není třeba spekulovat a kalkulovat,“ uvedl Limberský.

Tagy: Česká fotbalová reprezentace Tomáš Rosický Euro 2016

Zdroje: Vlastní,ČTK