Kapitán Rosický po prohře s Korejci: S těmihle chybami nemáme na Euru šanci!

- Euro 2016 autor: knp

Kapitána fotbalové reprezentace Tomáše Rosického mrzí po prohrané domácí generálce na mistrovství Evropy s Korejskou republikou (1:2), že se český tým stále dopouští podobných chyb. Na tom podle 35letého záložníka musejí svěřenci Pavla Vrby zapracovat, jinak nemají na šampionátu šanci.

Tomáš Rosický v zápase s Korejskou republikou

Tomáš Rosický v zápase s Korejskou republikou,zdroj: Profimedia.cz

Zápas si přesto pochvaluje. „Byl to skvělý test, protože jsme narazili na velice dobrého soupeře. Samozřejmě ten výsledek je pro nás špatný. Jsou tam zase věci, které se u nás bohužel opakují,“ stýká si. „Na druhé straně musíme vědět, že jsou to naše chyby, a ty se dají odstranit. Je to lepší, než kdyby nás konstantně vymíchávali a věděli bychom, že to nemůžeme nijak zastavit. Tohle si musíme upravit, jinak tam nemáme šanci," doplňuje středopolař Arsenalu.

Český tým v pražském Edenu po chybách inkasoval 2x už v úvodním poločase. Jednou se pod to podepsal i kapitán. „V první půli jsme si to strašně komplikovali a oba góly jsme jim darovali. Před prvním gólem jsme měli míč pod kontrolou na jejich vápně, úplně zbytečná ztráta z brejku, faul, nádherný gól. Před druhou brankou moje hrozná chyba, šlápl jsem si tam na to. Ale pramení to z toho, že chceme hrát,“ konstatuje.

Po změně stran u domácích viděl zlepšení i po vyloučení Theodora Gebre Selassieho v 60. minutě. „Vytvořili jsme si zase dost šancí, abychom ještě z 0:2 třeba vyrovnali. I když jsme šli do deseti, všichni jsme výborně bojovali. Jsou tam velice pozitivní i špatné věci. Mně se třeba líbilo, jak jsme do toho v oslabení šlapali. To bylo fajn, na tom se stavět dá,“ upozorňuje odchovanec Sparty.

Prohraný závěrečný test před ME za velkou komplikaci nepovažuje. „Generálka má stejný význam jako předchozí zápas s Ruskem (2:1). Když se podíváte na minulé mistrovství Evropy, taky jsme prohráli generálku doma (s Maďarskem 1:2), a pak postoupili ze skupiny. Samozřejmě jsme nechtěli prohrát, ale nemůžeme v žádném případě panikařit. Tohle nebyl zápas, v němž by nás někdo přehrával,“ podotýká.

Do úvodního zápasu je ještě čas, uklidňuje Čech

Česká reprezentace podle něj může na Euru, kde se ve skupině utká se Španělskem, Chorvatskem a Tureckem, uspět jen aktivní hrou. „Musíme se snažit hrát. Když to budeme kopat do lesa, nebudeme mít žádnou šanci. Pokud budeme jenom bránit, je to samozřejmě nesmysl. Musíme se snažit hrát, ale vylepšit to," nabádá Rosický.

Cítí, že během reprezentační přípravy dohnal zápasové manko, které měl v minulé sezoně v Arsenalu. „Já se cítil dobře i s Ruskem. Hrál jsem přes 80 minut s Ruskem a teď celý zápas, takže fyzicky problém nemám,“ hlásí zkušený záložník.

Jeho spoluhráč z Arsenalu Petr Čech měl na hru českého celku podobný pohled. „Chtěli jsme tuhle naši sérii gólů po protiútocích eliminovat, ale do úvodního zápasu máme ještě čas,“ říká. „Generálka se výsledkově nepodařila, hráli jsme pomalu a to, co jsme chtěli hrát, se nám v prvním poločase nedařilo.“

Poprvé inkasoval ve 26. minutě po přímém kopu Jun Pit-karama, druhý zásah přidal Suk Hjon-čun. „První gól dal bohužel přímo do šibenice a ještě přese mě o břevno. Člověk musí počítat s tím, že se mu to může podařit takhle trefit,“ popisuje brankář. „U druhého gólu už neměl moc místa, tak zavřel oči a napálil to pod břevno. Myslím, že ani moc nemířil.“

Vrbovi se vyjasňuje sestava

Trenér Pavel Vrba pozvolna odtajňuje podobu základní sestavy pro začátek turnaje. Poté, co byl proti Rusku i proti Korejské republice nespokojený s hrou v prvních poločasech, se proto podle něj bude zahajovací jedenáctka skládat spíš z hráčů, kteří nastoupili v druhých poločasech. Momentálně prý váhá ještě na 2, 3 pozicích. „Sestava se už hodně rýsuje,“ přisvědčuje. Na všech postech ještě není rozhodnutý i kvůli tomu, že stoper Roman Hubník a záložník Bořek Dočkal mají lehké zdravotní problémy.

V týmu vidí rezervy, „Určitě bychom od některých hráčů chtěli víc. Rýsuje se spousta postů, ale v té ofenzivě bychom chtěli, aby byli někteří hráči výraznější. Bolí mě ofenzivní ladění některých hráčů. I když to točíme, jak můžeme, nejsem ještě přesvědčen o tom, kdo v prvním zápase nastoupí,“ naznačuje.

Porážka před Eurem ho tíží. „Nejsem spokojený s tím, že jsme prohráli. Možná to někdy má vliv na psychiku hráčů. Kdybychom vyhráli, všichni by si mysleli, že není vůbec žádný problém. Ale ony ty problémy jsou. Možná pro psychiku mužstva to někdy bývá lepší. Samozřejmě raději bych jel na Euro s 3 výhrami, ale třeba to pro nás bude i výhoda,“ přemýšlí kouč.

Horší výkony v prvních poločasech připisuje příliš komplikované hře. „První poločas byl podobný jako s Ruskem. Velice zdlouhavá rozehrávka, velice komplikovaná. Chybí nám taková přímočarost, máme někdy víc dotyků. Nebyla tam ani taková podpora a pomoc od středových hráčů,“ upozorňuje.

Tagy: Česká fotbalová reprezentace Euro 2016

Zdroje: ČTK