Kapitán Chorvatů Srna po pohřbu táty: Jeho poslední přání bylo, abych dnes hrál

- Euro 2016 autor: knp

V základní sestavě chorvatských fotbalistů proti Česku dnes nakonec nebude scházet ani kapitán Darijo Srna. Zkušený 34letý pravý obránce se po pondělním pohřbu otce vrátil ze svého rodiště zpět do dějiště turnaje, aby tím splnil tátovo poslední přání – hrát. Tvrdí, že na zápas bude stoprocentně připraven.

Dario Srna (vpavo) nad rakví svého otce na pondělním pohřbu

Dario Srna (vpavo) nad rakví svého otce na pondělním pohřbu,zdroj: Profimedia.cz

Srna se o otcově úmrtí dozvěděl po nedělní výhře nad Tureckem (1:0). S týmem se ani nevracel do hotelu, z Francie hned odletěl domů. Na pondělním pohřbu v Chorvatsku byl i kouč Ante Čačič, jenž tak na několik hodin na Euru opustil národní tým.

Kapitán týmu poprvé o smutné události promluvil včera na tiskové konferenci před zápasem, kterou má jako lídr týmu povinnou. „Vrátil jsem se domů do malého města, odkud pocházím. Bavil jsem se s rodinou a poslední přání mého otce bylo, abych hrál za Chorvatsko a vyhrával. Chtěl to tak celý život. Takže všichni budou rádi, když mě uvidí na hřišti,“ vykládal Srna a v očích se mu leskly slzy.

„Ano, bude to pro mě těžké. Jsou to pro mě těžké chvíle. Všichni za mnou stojí. Realizační tým, spoluhráči, přátelé. Chci všem poděkovat za podporu,“ dodal.

Nepochybuje o tom, že navzdory rodinné tragédii bude stoprocentně nachystaný. „Jsem zpátky a soustředím se na zápas proti Česku. Když jsem se ženil, po svatbě jsem se také hned připojil k týmu. Tehdy jsme hráli proti Rakousku. Jsem tu plně pro svůj tým, jsem jeho kapitán a mám zodpovědnost. Je před námi dlouhá cesta, teprve jsme začali,“ prohlásil.

Své blízké ztratili i 2 další členové týmu

Jeho celek na úvod turnaje porazil Turky 1:0, naopak Češi prohráli stejným poměrem se Španělskem. „Kluci z týmu mi říkali, že Češi hráli velmi dobře. Mají disciplínu, jsou skvěle organizovaní a mají velmi kompaktní obranu. Tady nejsou favorité, bude to velmi těžký zápas,“ předvídal Srna.

Jasným lídrem českého týmu je podle něj kapitán Tomáš Rosický. „To je takový jejich Luka Modrič,“ srovnával jej s tahounem chorvatské zálohy. „Češi mají 2 silné hráče, které všichni známe (Rosického a brankáře Petra Čecha). Budou se snažit hrát na vítězství, ale pokud podáme výkon jako proti Turecku, myslím, že uhrajeme dobrý výsledek,“ uvedl. „Chceme postoupit s maximálním počtem bodů ze skupiny. Rádi bychom uhráli 9 bodů,“ dodal sebevědomě.

Chorvaté současnou generaci často srovnávají s týmem z roku 1998, který vybojoval na světovém šampionátu ve Francii bronz. „Hraju za národní tým už 15 let a myslím, že jsme možná ještě lepší než generace z roku 1998. Ale nejsem si jistý, jestli dosáhneme stejného úspěchu, jestli skončíme 3., nebo dokonce dojdeme do finále,“ přemítal.

Každopádně celý tým bude hrát i za jeho tátu. Není to přitom jediná ztráta členů týmu, s níž se v těchto dnech musejí vyrovnávat. Tatínek zemřel také trenérovi brankářů. „Navíc jedné naší zaměstnankyni zemřel manžel. Je to velmi těžká situace pro všechny, ale musíme se s tím srovnat. Může nás to dokonce ještě víc motivovat,“ uvedl trenér Čačič.

Tagy: Euro 2016 Chorvatská fotbalová reprezentace

Zdroje: ČTK